Luka Medić • ponedjeljak, 10.04.2017.

U posljednja tri susreta 32. kola francuske Ligue 1 upisana je jedna pobjeda i dva remija. Do pobjede je stigao branitelj naslova PSG, koji je s 4:0 slavio nad Guingampom, dok su bodove podijelili Saint Etienne i Nantes koji su odigrali 1:1, dok su Toulouse i Marseille odigrali utakmicu bez pogodaka…

PSG je impresivno ušao u travanj. U prvih devet dana ovog mjeseca Parižani su odigrali tri utakmice u tri različita natjecanja i ostvarili impresivnu gol razliku 12:1, u sve tri utakmice postigli su po četiri gola. Nakon Monaca u finalu Liga kupa i Avranchesa u četvrtfinalu francuskog Kupa, nova žrtva PSG-a bio je Guingamp, a rezultat ponovno- 4:0. Sva četiri pogotka PSG je postigao u nastavku susreta te je tako preskočio Nicu, vratio se na drugo mjesto i nastavio lov za Monacom. Guingamp pak ostaje na desetom mjestu.

U prvih 45 minuta PSG je dominirao, imao veći posjed, ali nije mogao doći do vodstva. Gosti su se branili disciplinirano te su uspjeli očuvati čistom svoju mrežu, no zato je nastavak bio potpuno drugačiji. PSG je uspio probiti goste u 56. minuti i to iz-kontre. Parižani su presjekli jednu loptu na sredini terena, Cavani je dugom loptom uposlio Di Mariu koji se nalazi sam, ulazi u kazneni prostor i matira gostujućeg vratara Johnssona za 1:0.

Četiri minute kasnije već je 2:0, asistent kod prvog pogotka Cavani sada je strijelac. Urugvajac je primio loptu koju je poslao Rabiot na vrhu kaznenog prostora, prešao svog čuvara i pogodio donji lijevi kut za 2:0.

U 70. minuti ponovno su u glavnoj ulozi Cavani-Di Maria, ovog puta Urugvajac postiže svoj drugi pogodak na utakmici, a Argentinac svoju prvu asistenciju. Kao i kod prvog pogotka, ponovno su Parižani postigli gol iz kontre, Di Maria je preciznom loptom pronašao Cavanija koji se jurnuo prema vratima, oko njega nije bilo nikoga, a Urugvaj ne griješi u takvim situacijama i po treći puta večeras šalje Johnssona po loptu u mrežu. Konačnih PSG - Guingamp 4:0 postavio je Matuidi u sudačkoj nadoknadi susreta na asistenciju Brazilca Lucasa.

Do kraja prvenstva ostalo je još šest kola, a PSG mora čekati grešku Monaca koji sve konce drži u svojim rukama, a trenutno je u prednosti Monaco za tri boda. Unatoč porazu Guingamp je još ostao u igri za plasman u Europu, i preko Kupa, ali i preko prvenstva. Trenutno se nalaze na desetom mjestu s 41. bodom.

U prvom od dva izravna dvoboja u borbi za europska mjesta, Toulouse je ugostio Marseille, a utakmica je završena remijem bez pogodaka, 0:0. Marseille tako nije uspio iskoristiti neočekivani poraz Lyona od Lorienta. Da su kojim slučajem slavili, nogometaši Marseillea bili bi Lyonu došli na četiri boda zaostatka, dok su ovako smanjili zaostatak sa sedam na šest, ali su i pali za jedno mjesto jer ih je pretekao Bordeaux. Toulouse pak ostaje u igri za Europu, no s pobjedom danas bili bi puno bliže tom cilju.

Najaktivniji dio utakmice bio je početnih pola sata kada su obje momčadi imale nekoliko odličnih prilika za vodstvo. Već u petoj minuti Marseille je imao veliku priliku za vodstvo, Payet je probio po strani i ubacio, a u petercu se nije najbolje snašao Sanson koji je volejom pokušao spremiti loptu u mrežu, ali ju je poslao preko gola. Kod domaćina najaktivniji je bio Braithwaite, koji je prvo nakon jednog prodora domaćih dočekao loptu u kaznenom prostoru Marseillea i tukao glavom, Pele je već bio savladan, ali goste je spasila greda. Isti igrač imao je i nekoliko minuta kasnije odličnu priliku, ovog puta lopta je za malo prošla pored lijeve stative.

U drugom dijelu ponovno je u prilici za Marseille bio Sanson, ponovno na asistenciju Payeta, a ovog puta uspijeva pogoditi okvir vrata, no vratar domaćih Lafont to je obranio. Ponajbolji igrač Marseillea Dimitri Payet također je pokušao dovesti svoju momčad do pobjede, ali nije imao dobar dan, uglavnom su njegovi pokušaji završavali izvan okvira vrata.

Tako je utakmica završila bez pobjednika, ali i bez pogodaka. Marseille je s ovim bodom ostao šesti i sada ima 48 bodova, dok je Toulouse trenutno deveta momčad lige i ima 41 bod.

U drugom dvoboju izravnih konkurenata za Europu naredne sezone također je došlo do podjele bodova, ali za razliku od gledatelja u Toulouseu, oni koji su došli gledati dvoboj Saint Etiennea i Nantesa vidjeli su dva pogotka, po jedan sa svake strane. Svakoj momčadi pripalo je po jedno poluvrijeme, Nantes je bio bolji u prvih 45, dok su se domaći probudili i proigrali u drugih 45 minuta. Tako je i bilo s pogocima, Nantes je poveo nakon 15-ak minuta igre, dok je Saint Etienne svoju nadmoć kapitalizirao 20-ak minuta prije kraja susreta.

Nantes je u prvom dijelu bio bolji, a poveo je već u 15. minuti. Nakon jedne akcije Kacaniklic je primio loptu blizu kaznenog prostora domaćih te je točnom loptom uposlio Nakoulmu koji ulazi u prostor. Iako se činilo da je otišao previše prema gol-aut liniji i unatoč tome što je domaći igrač pokušao blokirati potencijali udarac, Nakoulma je pronašao dovoljno prostora da uputi udarac i matira vratara domaćih Ruffiera točnim udarcem i pogotkom u drugu, desnu stativu. U prvom dijelu Nantes je imao još nekoliko prilika u kojima su mogli i povećati prednost, ali nijedan nije završio čak ni u okviru vrata.

Domaćini su proigrali s početkom nastavka, imali su nekoliko prilika za pogodak do kojega su i došli u 70. minuti susreta. Čitavo drugo poluvrijeme Nantes je odlično branio stečenu prednost i koncentrirao se po kontre i polukontre, ali sve to vrijeme u zraku je visio pogodak domaćih. I onda se nogometaši Saint Etiennea uspjeli iskoristiti trenutak nepažnje. M'Bengue je primio loptu malo izvan kaznenog prostora na lijevoj strani terena, njegov čuvar nije bio odlučan da mu čvršće uđe u blok, a senegalski branič je to iskoristio te je uputio odličan centaršut prema drug stativi gdje se najbolje snašao Corgnet i poentirao za poravnanje rezultata. Do kraja susreta bliže pogotku bili su domaćini, a najzaslužniji što se Nantes doma vraća s bodom je vratar Dupe koji je upisao nekoliko važnih obrana.

S ovim remijom, koji je najpošteniji i kojeg su obje momčadi zaslužile, nitko ne može biti pretežito zadovoljan. Saint Etienne je ostao na sedmom mjestu s 45 osvojenih bodova, dok se Nantes nalazi mjesto ispod, ali i s tri boda manje.

Sljedeće, 33. kolo Ligue 1 moglo bi nekoga izbaciti iz igre za Europu, jer se u tri dvoboja sastaju izravni konkurenti. Petoplasirani Bordeaux će u goste kod Nantesa, koji drži osmo mjesto. Dvoboje susjeda na ljestvici odigrat će i Marseille i Saint Etienne koji drže šesto i sedmo mjesto, a treći dvoboj je onaj između devetoplasiranog Toulousea koji će ponovno na svom stadionu odigrati utakmicu protiv izravnih konkurenata, a u sljedećem kolu u goste im dolazi Guingamp.