Luka Medić • nedjelja, 16.04.2017.

Odigrana su posljednja dva susreta 29. kola Bundeslige i u oba susreta slavile su domaće momčadi. Werder je slavio protiv HSV-a s 2:1, dok je identičnim rezultatom Darmstadt bio bolji od Schalkea…

Nogometaši Werdera iskoristili su loše predstave momčadi iz sredine tablice te su došli u situaciju da se s nova tri boda pred sam kraj prvenstva ponovno uključe u borbu za Europu. Doduše nije nikakva slučajnost što se momčad sa sjevera Njemačke nalazi u borbi za Europu, u posljednjih deset susreta upisali su sedam pobjeda, dva remija i samo jedan poraz, od Borussije iz Mönchengladbacha sredinom veljače. HSV ne stoji dobro, nalazi se pri dnu tablice i bori se za opstanak u ligi, no danas gosti nisu bili previše uspješni protiv raspoloženih domaćina koji su nastavili svoj dobar niz pobjedom od 2:1.

Utakmica za domaćine nije počela onako kako su priželjkivali, HSV je poveo već u petoj minuti susreta. Diekmeier je primio loptu na 20-ak metara od domaćih vrata i uposlio Hunta koji je iskoristio loše postavljanje Werderove obrane i prošao po desnoj strani te je ubacio loptu u kazneni prostor. Još jednu nepažnju domaće obrane iskoristio je austrijski napadač Gregoritsch koji je pored dvojice čuvara glavom tukao na gol i svladao domaćeg vratara Wiedwalda za vodstvo HSV-a 1:0. Austrijancu je to bio peti pogodak u sezoni, a s njime je prekinuo i dvomjesečni post.

Cijeli susret Werder je bio bolja momčad. Domaćini su osim većeg posjeda imali i više stvorenih prilika kao i udaraca u okvir vrata. Sredinom prvog dijela izgledne prilike imali su Grillitsch, koji je uputio opasni udarac na vrata gostiju, ali nije bio precizan, te Junuzović kada je iz slobodnog udarca uzdrmao vratnicu. Ipak do odmora domaći su uspjeli izjednačiti nakon lijepe akcije. U 40. minuti nogometaši Werdera oduzeli su loptu na sredini terena i krenuli u napad. Loptu je primio Garcia koji je preciznim centaršutom duboko u kaznenom prostoru pronašao Bartelsa, a ovaj vraća u peterac gdje natrčava Max Kruse, koji je bio začetnik akcije jer je na centru oduzeo loptu i uposlio Garciu i pogađa pored vratara gostiju Mathenie za izjednačenje rezultata.

Svoju bolju igru Werder je okrunio pogotkom petnaestak minuta prije kraja susreta, a strijelac je bio Kainz. Ponovno jedna lijepa akcija u kojoj su u svega tri poteza domaćini stigli do prilike za preokret i vodstvo. Moisander je dugom loptom pronašao Junuzovića 20-ak metara od gostujućih vrata, ovaj dodaje za Krusea, a strijelac prvog pogotka sada je u ulozi asistenta, loptu prosljeđuje za Kainza, koji ulazi u šesnaesterac te probija Mathenia i postiže mu pogodak u njegov bliži kut.

Do kraja susreta HSV je pokušao vratiti barem bod, bio je blizu toga u sudačkoj nadoknadi kada je Lasogga uspio zatresti domaću mrežu, ali pomoćni sudac signalizirao je zaleđe pa je pogodak poništen. Pet kola prije kraja Werder se nalazi na osmom mjestu s 39 bodova, dva manje od Freiburga i jedan manje od Kolna. HSV se još uvijek grčevito bori za sam opstanak, a s novim porazom ostali su na 33 osvojena boda te se nalaze na 14. mjestu sa samo bodom više od Mainza i Augsburga, koji drži mjesto koje vodi u doigravanje za prvu ligu.

A s tim mjestom za doigravanje bio bi prezadovoljan Darmstadt koji se nalazi na posljednjem mjestu lige s osvojenih 18 bodova, 14 manje od Augsburga. Ostalo je još pet utakmica u igri je 15 bodova i matematički Darmstadt još uvijek može izbjeći ispadanje. Naravno da je za to jako mala vjerojatnost, a matematički je Darmstadt mogao postati drugoligaš već u ovom kolu da ga na samom kraju susreta protiv Schalkea, pri rezultatu 1:1, u 93. minuti nije spasio Gondorf koji je tim pogotkom donio Darmstadtu petu pobjedu u sezoni i barem za još jedan tjedan odgodio ispadanje. Gosti su susret završili s igračem manje jer je zbog dva žuta kartona desetak minuta prije kraja isključen Kehrer. Hrvatski nogometaš u dresu Darmstadta Antonio-Mirko Čolak nije bio u konkurenciji za nastup pošto odrađuje utakmice suspenzije ubog zarađenog crvenog kartona u prošlom kolu kod Augsburga.

No, krenimo redom. Domaći sastav poveo je nakon prve prave akcije u 11. minuti susreta. Nakon reda glavometa i napucavanja između igrača Schalkea i Darmstadta do lopte je došao Heller koji je prošao po lijevoj strani i ubacio u kazneni prostor gdje je natrčao Vrančić koji je lagano poentirao u polupraznu mrežu za vodstvo domaćih 1:0. Bosanskohercegovački nogometaš nastavlja svoj dobar niz, prošlog vikenda bio je dvostruki strijelac u porazu od Augsburga 3:2.

Osim tog pogotka Vrančića, nije bilo previše uzbuđenja u prvom dijelu susreta koje je, unatoč pogotku domaćih, pripalo gostima. Schalke je imao više lopte u svojim nogama kao i više stvorenih prilika, ali u prvih 45 minuta napadači kluba iz Gelsenkirchena nisu bili raspoloženi pa se tako na odmor otišlo s 1:0 za Darmstadt.

U drugi dio ponovno bolje ulaze gosti, a veliku priliku za izjednačenje Schalke je imao u 56. minuti i to iz kaznenog udarca. Nakon prodora gostiju na samom rubu kaznenog prostora došlo je do duela između kapetana domaćih Sulua i veznjaka gostujuće momčadi Caligiurija, nakon kojeg je nogometaš HSV-a završio na podu, a sudac Ittrich je pokazao na bijelu točku. Najstrožu kaznu izveo je Burgstaller, no vratar domaćih Esser brani taj udarac i ostavlja svoju momčad u vodstvu.

Ipak u 75. minuti Schalke uspijeva izjednačiti. Nakon sjajne akcije po desnoj strani Darmstadtove obrane Meyer je na vrhu kaznenog prostora uposlio Aoga koji ubacuje loptu pred sama vrata domaćih, u toj gužvi najbolje se snašao Coke koji skače najviše i sprema loptu u mrežu. Bio je to drugi pogodak Španjolca za Schalke te pokazuje kako se uspio opraviti od teške ozljede koju je zaradio još prošlog ljeta, nekoliko dana nakon što je potpisao za njemački klub.

U 80. minuti gosti su ostaju s igračem manje. Izravni crveni karton zaradio je Kehrer nakon što je srušio Schipplocka koji je krenuo sam na vrata HSV-a. I onda u sudačkoj nadoknadi Darmstadt uspijeva doći do pobjede i odgode ispadanja. Nakon slobodnog udarca kojeg je izveo Vrančić u šesnaestercu gostiju došlo je do gužve, domaći su nekoliko puta pucali na vrata, no lopta nije htjela u mrežu. Ipak na kraju ju je tamo ugurao Gondorf te tako donio pobjedu svojoj momčadi.

S ovim porazom Schalke je propustio iskoristiti priliku da se priključi borbi za Europu. Pet kola prije kraja prvenstva nalazi se na 11. mjestu s osvojenih 37 bodova. Darmstadt je posljednji s 18 bodova.