Alex Kirk zabio za pobjedu Perasovićevog Efesa kod Olympiakosa

Petar Jenjić • petak, 21.04.2017.

Drugi četvrtfinalni susretu Eurolige između Olympiakosa i Anadolu Efesa pripao je turskoj momčadi koja je u konačnici slavila rezultatom 73:71 i izjednačila stanje u seriji na 1:1. Slijede dvije utakmice u Istanbulu...

Olympiakos - Anadolu Efes 71:73 (22:23, 22:14, 10:14, 17:22)

Četvrtfinale Eurolige, druga utakmica:
Atena - Dvorana Mira i prijateljstva, Gledatelja: 11 039
Suci: Luigi Lamonica (Italija), Miguel Perez Perez (Španjolska), Amit Balak (Izrael)

Olympiakos: Green 10, Birch 3, Young 4, Toliopouls, Papapetrou 3, Spanoulis 20, Waters, Agravanis 2, Milutinov 2, Printezis 20, Papanikolaou 7, Mantzaris

Anadolu Efes: Thomas 2, Honeycutt 15, Balbay 4, Brown 6, Osman 3, Geyik, Granger 9, Heurtel 5, Mutaf, Paul 7, Dunston 16, Kirk 6

Nakon katastrofalne prve utakmice, Velimir Perasović odlično je pripremio momčad za drugu. Njegov je Efes u neizvjesnoj završnici svladao Olympiakos 73:71 i poravnao rezultat na 1:1 u seriji na tri pobjede. Slijede dva dvoboja u Istanbulu.

Vidjelo se od samog početka da to nije onaj isti Efes od prije nekoliko dana, međutim, Olympiakos je igrao sjajno, posebno iza linije za tricu koju je šutirao u vrlo visokom postotku. Gostima je izostajao učinak Jaysona Grangera i Thomasa Huertela sve do posljednje četvrtine kada su spomenuti pogodili neke važne šuteve i zadržali egal svoje momčadi. U konačnici je Alex Kirk zabio s poludistance 40 sekundi prije kraja, taj se šut pokazao odlučujućim.

Gosti su bolje otvorili susret i nakon tri minute su imali vodstvo 6:0, zatim i 8:2, no Grci uzvraćaju tricama Vassilisa Spanoulisa i Ioannisa Papapetroua. Na njih se nadovezao i Georgios Printezis u šestoj minuti i donio prvu prednost domaćinima na susretu (11:10). Vrlo dobro je Efes izgledao u napadu, vrlo lako dolazio pod koš, do pozicija za lake poene i imao već osam asistencija u prvoj četvrtini. Međutim, osovina Spanoulis-Printezis držala je Olympiakos koji je na kraju prve četvrtine imao minimalan zaostatak (23:22).

Nastavile su obje momčadi s vrlo dobrom igrom i nisu dopuštale svojim protivnicima odvajanje. Sjajno su domaćini šutirali za tricu, do 17. minute su ih ubacili čak osam, polovicu vrlo raspoloženi Spanoulis koji je preko pola terena asistirao Ericku Greenu za četiri poena prednosti (39:35). Poluvrijeme je novom tricom zaključio Spanoulis za sedam razlike (44:37).

Nakon četiri i pol minute igre u nastavku rezultat je bio 4:0 za Efes koji se i dalje uspijevao držati na minimalnom zaostatku. Tricom Tylera Honeycutta smanjili su na tri koša minusa (51:48) koja su ostala i uoči posljednjih deset minuta i poena Alexa Kirka (54:51).

Nakon što je raspoloženi Honeycutt poentirao s poludistance za 56:54, domaćin radi seriju 11:2 koju je novom tricom zaključio Spanoulis za 65:58, pet minuta prije kraja. Ipak, dvjema uzastopnim tricama turska se momčad vraća u egal koje je ostao do samog kraja. Nakon što je Printezis promašio dva slobodna bacanja, Kirk je pogodio za vodstvo gostiju 73:71, 40 sekundi prije kraja. Domaćin je u konačnici imao i posljednji napad, ali je Green promašio tricu.

Do pobjede ih je predvodio Bryant Dunston sa 16 poena (5/6 za dva, slobodna bacanja 6/6), dok je Tyler Honeycutt dodao 15 koševa (4/4 za dva, 2/7 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i devet skokova.

Olympiakosu nisu pomogli niti odlični Vassilis Spanoulis i Georgios Printezis koji su susret zaključili s po 20 poena.