Luka Medić • nedjelja, 30.04.2017.

Kompletirano je 35. kolo Primere. Osasuna je kod kuće odigrala 2:2 s Deportivom te je s tim rezultatom Osasuna postala drugoligaš. Alaves je kod Betisa slavio s 4:1, a jedinu domaću pobjedu dana, od 2:0, upisao je Eibar protiv Leganésa. Kolo su zaključili Celta i Atletic, a Bilbao je slavio s 2:0.

Nakon što je jučer Granada postala novi drugoligaš, to je danas potvrdila i Osasuna. Posljednja momčad Primere i matematički je ispala iz lige tri kola prije kraja nakon što su odigrali 2:2 pred svojim navijačima s Deportivom iz La Corune. Domaća momčad na čudan način i uz dosta sreće došla je do vodstva već u četvrtoj minuti susreta, nakon kornera nastala je zbrka u gostujućem kaznenom prostoru, obrana nije dobro očistila jednu nabačenu loptu koja je, kao naručena, došla do Mondragona koji snažnim udarcem iz prve s desetak metara probija gostujućeg vratara Luxa.

To nije poljuljalo goste. Deportivo je izjednačio vrlo brzo u 18. minuti susreta. Nakon jedne akcije lopta je nabačena s desne strane kazneni prostor, obrana Osasune nije se najbolje snašla. Čak pet gostujućih igrača je krenulo na tu loptu do koje je prvo došao Arribas, a za njegov pokušaj ispostavilo se da je bila samo asistencija za Guilhermea koji je na drugoj vratnici ostao sam i neometano je glavom pospremio loptu u mrežu.

Isti igrač postigao je pogodak za preokret u 70. minuti susreta, jedna duga lopta poslana je iz kornera skroz na drugu stranu, tamo se našao Albentosa koji ju je vratio u peterac gdje se najbolje snašao Guilherme koji drugi put na utakmici poentira, ovog puta za preokret 1:2.

Časno ispadanje iz lige, da barem ne bude porazom, Deportivo je poklonio Osasuni nekoliko minuta kasnije, ponovno je nakon kornera Deportivo pogriješio, ali da se domaći napadači ne bi previše trudili i živcirali pobrinuo se Juanfran koji je sam pospremio loptu u svoju mrežu.

Tako se Osasuna s neriješenim rezultatom i službeno oprostila od nade za opstanak i već se može spremati za Segundu. Deportivo je na 16. mjestu s 32 boda, osam više od Gijóna koji još ima barem matematičku šansu za opstanak u ligi.

Najefikasniju utakmicu dana u Sevilli su odigrali Betis i Alaves. Domaći su na odmor otišli s minimalnom prednošću od 1:0, ali u drugom dijelu utakmice gosti su ih počastili s četiri postignuta pogotka, od toga tri u prvih 15-ak minuta drugog dijela.

Betis je bolje ušao u susret i poveo već u 12. minuti susreta. I to kako. Nakon jednog slobodnog udarca, obrana gostiju otklonila je opasan centaršut u svoj kazneni prostor, ali nisu izbacili loptu daleko, već samo pred svoj kazneni prostor gdje ju je prihvatio Pardo koji nije puno razmišljao, opalio je s oko 20 metara. Lopta je prošla kroz šumu nogu, možda je nekoga i okrznula, ali najvažnije po domaćine je to da je završila u samoj maloj mrežici Alavesovog čuvara mreže Ortole.

Tko zna što je Mauricio Pellegrino rekao svojoj momčadi u pauzi, ali odmah na početku drugog dijela Alaves je, ne samo izjednačio i preokrenuo, nego i riješio susret. U prvom dijelu imali su samo jedan udarac u okvir domaćih vrata, dok su u prvih petnaestak minuta drugog dijela uputili tri udarca, i sva tri su završila u mreži. U 48. minuti Nenad Krstičić je oduzeo loptu ispred kaznenog prostora domaćih, prešao jednog igrača i ostao oči u oči s vratarem domaćih Adanom. Srpski nogometaš pucao je s otprilike istog mjesta kao i Pardo u prvom dijelu i pogodio u lijevu stranu Adanova gola.

U 54. minuti Alaves je istrčao polukontru, u prilici u kaznenom prostoru našao se Vigaray koji je primijetio da mu je suigrač Sobrino u boljoj poziciji te ga je uposlio, a Sobrino je lagano poentirao za preokret u svega šest minuta.

Četiri minute kasnije već je 3:1. Vigaray je ponovno u ulozi asistenta, prevario je svog čuvara i prošao po desnoj strani, ubacio u kazneni prostor gdje se najbolje snašao Santos koji postiže treći Alavesov gol u svega deset minuta.

Santos je u sudačkoj nadoknadi bio asistent Kataiju za konačnih 4:1. Venezuelanac i Srbin krenuli su u kontru, Santos je uposlio Kataija koji je istrčao veliki dio terena, prevario Adana i završio priču s četvrtim pogotkom u drugih 45 minuta.

Što se tiče situacije na tablici ništa se nije promijenilo za ova dva kluba. Alaves je ostao deseti, a Betis 15. Alaves će svoju priliku za Europu tražiti preko kupa, dok je Betis, barem što se tiče ove sezone siguran za opstanak.

Eibar i Leganés odigrali su dobru i zanimljivu utakmicu u kojoj su gosti veći dio susreta bili bolji na terenu, ali nakon dobrih akcija zakazali bi u završnici. Nakon dobro odrađenog prvog dijela ključnim se pokazao drugi dio susreta u kojem nogometaši Leganésa nisu upisali nijedan udarac u okvir Eibarovog gola.

Eibar je pak, s druge strane, iskoristio svoje prilike, domaći nogometaši nisu bili na razini kakvu su znali pokazivati veći dio ove sezone, ali barem ih može zadovoljiti da su prekinuli crni niz od tri utakmice bez pobjede kojim su praktički izgubili šansu za Europu.

Oba pogotka domaći sastav postigao je u nastavku susreta, točnije u tri minute razmaka, u 63. i 66. minuti. Prvi pogodak postigao je Kike, Junca je ubacio jednu loptu prema kaznenom šesnaestercu gostiju, tamo se najbolje snašao Kike koji je nadskočio svog čuvara i postigao pogodak za 1:0.

Tri minute kasnije Junca je ponovno u ulozi asistenta točnom loptom prebacio je pola terena za Enricha koji lukavo izbjegava zaleđe i koristi loše postavljenu gostujuću obranu, izlazi sam na vratara gostiju Herrerina i pogađa za, kako će se kasnije pokazati, konačnih 2:0.

Eibaru će teško nešto donijeti prekid crnog niza, s nova tri boda došli su do 54. boda ove sezone, ali Europa je jako daleko, Bilbao je osam bodova ispred. Leganés će unatoč porazu najvjerojatnije ostati u ligi, tri utakmice prije kraja prvenstva imaju šest bodova prednosti nad Gijónom, ali s obzirom na formu Čopove momčadi teško je vjerovati da će se uspjeti iskoprcati iz teške situacije.

Posljednju utakmicu kola odigrali su Celta i Bilbao, a gosti su slavili s uvjerljivih 3:0. Gosti su bili bolji tijekom cijelog susreta i zasluženo su došli do bodova. U 35. minuti nakon kornera nastala je gužva u kojoj se najbolje snašao Garcia koji poentira iz peterca za 1:0 za Bilbao. S tim rezultatom otišlo se na odmor, a odmah nakon povratka Garcia je ponovno poentirao, i ponovno je iskoristio nepažnju domaćih. Nakon jedne akcije Bilbao je došao do prilike, prvi pokušaj obranio je Alvarez, ali do odbijanca prvi dolazi do lopte i postiže pogodak za 2:0.

Konačnih 3:0 pred kraj susreta postigao je Rico nakon kontre. Martinez je povukao kontru, pronašao na desnoj strani Rica koji je prvo primio loptu pa preciznim udarcem završio priču na Balaídosu.

Atletico je s pobjedom vrati šesto mjesto i ostavio prednost od jednog boda nad Sociedadom u borbi za Europu. Celti poraz ništa ne znači, ne mogu gore, ali ne mogu niti drastično pasti na tablici.