Luka Medić • ponedjeljak, 15.05.2017.

Svih deset utakmica pretposljednjeg 37. kola francuske Ligue 1 odigrane su u istom terminu. Monaco je slavio protiv Lillea s 4:0, a PSG protiv Saint Etiennea. Nancy je i matematički ispao nakon poraza od Dijona 2:0, dok su derbi kola odigrali Marseille i Bordeaux, završilo je 1:1.

Monaco je praktički novi prvak Francuske. Iako klub iz Kneževine ima tri boda prednosti od PSG-a teško je vjerovati da će nogometaši Monaca izgubiti obje utakmice i prosuti prednost. U 37. kolu pred svojim navijačima razbili su Lille s 4:0 i tako prešli brojku od 100 postignutih pogodaka u ligi. Danijel Subašić odigrao je cijeli susret za Monaco.

Monaco je poveo već u šestoj minuti susreta, a strijelac je bio Falcao nakon što je Lemar točnom loptom pronašao Kolumbijca u petercu gostiju. Na kraju prvog dijela jubilarni stoti pogodak u ligi postigao je Bernardo Silva, no nahviše posla učinio je Mbappé koji je nakon primljene lopte ušao u kazneni prostor. Mladi Francuz vagao je svog čuvara i na koncu prošao pored njega nakon što ga je dobro ispremiješao i onda vratio loptu pred vrata gostiju gdje se najbolje snašao portugalski nogometaš u dresu Monaca.

I u drugom dijelu Monaco je postigao dva pogotka, treći pogodak pao je nakon lijepe akcije domaćih. Lemar je na vrhu kaznenog prostora pronašao Mbappéa koji dodavanjem iz prve prosljeđuje prema natrčalom Falcau, a Kolumbijac je također udarcem iz prve svladao vratara gostiju i tako upisao svoj drugi pogodak na utakmici. Konačnih 4:0 na samom kraju susreta postavio je obrambeni igrač Lillea Alonso poslavši loptu u vlastitu mrežu. Stoper gostiju pokušao je presjeći loptu Lemara koja je išla prema samom Falcau, ali nije imao sreće, lopta je završila u mreži.

Drugi konkurent za naslov prvaka PSG bio je još uvjerljiviji. Parižani nisu imali milosti prema Saint Etienneu, na kraju su pobijedili s 5:0. Parižani su poveli u drugoj minuti, nakon asistencije Maxwella u kaznenom prostoru domaćih najbolje se snašao Cavani. Pred kraj prvog dijela Verratti je dugom loptom pronašao Lucasa koji je istrčao kontru i mirno poentirao za povećanje prednosti.

Mreža domaćeg vratara Ruffiera mirovala je do 72. minute, a onda je u posljednjih 20-ak minuta susreta torpedirana još 3 puta. Prvo je u već spomenutoj 72. minuti, po drugi puta na utakmici poentirao Cavani. Šest minuta kasnije i Lucas je postigao drugi pogodak na susretu: Brazilac je natrčao na odbijenu loptu poslije pokušaja Draxlera koju je Ruffier uspio obraniti. Konačnih 5:0 postigao je upravo Draxler, ponovo je duga lopta bila kobna za domaću obranu, Lo Celso je pronašao Nijemca koji je ovog puta bio precizan.

Derbi kola odigrali su Bordeaux i Marseille u izravnoj borbi za plasman u Europu, a utakmica je završila neodlučeno 1:1. Veći dio susreta gosti su bili bolji te su na kraju stigli do boda i prednosti od jednog boda u borbi za Europsku ligu. Domaćini su poveli u drugoj minuti preko Rolana, dok su gosti nakon brojnih prilika uspjeli izjednačiti pola sata prije kraja susreta, a strijelac je bio Gomis.

Angers je poslao poruku PSG-u s kojim se susreće za manje od dva tjedna u finalu Kupa. Na gostovanju kod Nice Angers je slavio s 2:0, a strijelci za goste bili su N'Doye u 35. minuti i Ekambi na samom kraju susreta. Nice je tako upisala drugi uzastopni poraz i prvenstvo će završiti kao treća.

Borba za opstanak u Ligue 1 jedna je od najneizvjesnijih, ako ne i najneizvjesnija u cijeloj Europi. U pretposljednjem kolu gledali smo dva izravna dvoboja od pet momčadi koje mogu ispasti iz lige. Dijon je slavljem nad Nancyjem sebi osigurao izlazak sa samog dna, dok je goste poslao na posljednje mjesto i tako u niži rang. Dijon je do zaslužene pobjede i velika tri boda stigao u nastavku susreta, a strijelci za pobjedu bili su Sammaritano u 51., odnosno Diony u 76. minuti.

U još jednoj izravnoj borbi za opstanak Bastia je pobjedom nad Lorientom preskočila Nancy i ostavila nadu da možda može izbjeći ispadanje. Kao i Dijon i Bastia je do velike pobjede stigla u drugom dijelu susreta, 15-ak minuta prije kraja susreta domaće je u vodstvo doveo Crivelli, a konačnih 2:0 postavio je Danic pred kraj susreta.

Caen, za kojeg nastupa Ivan Santini, nalazi se u dosta teškoj situaciji. Iako još uvijek drži mjesto koje ne vodi u niži rang, porazom od Rennesa doveli su se u neugodnu situaciju jer u posljednjem kolu gostuju kod PSG-a. Pred svojim navijačima odigrali su jednu dobru utakmicu, no na kraju sreća je bila na strani gostiju koji su slavili pogotkom Sioa 20-ak minuta prije kraja susreta.

U preostala tri susreta Nantes je pred svojim navijačima pobijedio Guingamp s 4:1, dvostruki strijelac na susretu za domaće bio je Sala. Lyon je četvrto mjesto potvrdio pobjedom nad Montpellierom 3:1, dok su bodove podijelili Metz i Toulouse, odigrali su 1:1.

Uoči posljednjeg kola Monaco ima tri boda prednosti nad PSG-om. Uz to Monaco ima utakmicu manje i puno bolju gol razliku. Nice i Lyon sigurno drže treće i četvrto mjesto, dok u borbi za Europu Marseille ima bod prednosti nad Bordeauxom. Na začelju je prava gužva. 18. mjesto, koje vodi u doigravanje za opstanak, drži Lorient, koji ima bod manje od Dijona i Caena, ali i bod više od Bastije. U posljednjem kolu Bastia ide na teško gostovanje kod Marseillea, a Caen kod PSG-a. Lorient će na domaćem terenu ugostiti Bordeaux koji još uvijek može u Europu. Dijon će pak imati „najlakši“ posao jer u posljednjem susretu u ovoj sezoni gostuju kod Toulousea, momčadi koja ne može puno popraviti svoj plasman. Nancy je jedini klub koji će u posljednje kolo ući kao momčad koja na kraju ispada iz lige.