Dario Dodić • srijeda, 17.05.2017.

Odigrane su dvije zaostale utakmice 34. kola Premiershipa, Arsenal nije dočekao krivi korak Manchester Cityja, obje su momčadi slavile na domaćem travnjaku...

Nogometaši Manchester Cityja bez ikakvih su se problema u utakmici 34. kola Premiershipa obračunali s West Bromwich Albionom na svom Etihadu. Bila je to utakmica u kojoj se od domaćih navijača nakon dugih devet godina vjernosti oprostio Pablo Zabaleta. Iako je na teren ušao tek u 62. minuti, Zabaletino je ime bilo na mnogim transparentima, klicali su navijači njegovo ime, a kad je Kompany u 77. minuti bio zamijenjen Zabaleti je pripala i kapetanska vrpca.

City se lagano obračunao s West Bromwichem, slavio je 3:1 i došao do 11. uzastopne pobjede protiv WBA u Premiershipu. Dugo su domaći nogometaši lomili WBA, a onda su im u razmaku od samo 106 sekundi zabili dva gola i tako riješili utakmicu, a samim time vjerojatno i izravni plasman u Ligu prvaka.

U 27. minuti na dodavanje sjajnog De Bruynea za vodstvo Cityja zabija Gabriel Jesus. Mladac je još jednom pokazao koliki je potencijal, postigao je svoj šesti gol u Premiershipu iz osmog udarca u okvir protivničkog gola. Minutu i 46 sekundi kasnije De Bruyne i Jesus mijenjaju mjesta, Jesus asistira, a De Bruyne lijepo zabija za 2:0.

Na otvaranju drugog dijela krasnim se golom od domaćih navijača vjerojatno oprostio i Yaya Toure. Iako njegova budućnost u klubu još nije poznata naveliko se spekulira da će i on na ljeto sreću potražiti drugdje. Gol je bio prava mala škola nogometa, lijepim su duplim pasom Toure i Aguero, koji bi također mogao napustiti klub, izbacili trojicu igrača West Bromwicha, na kraju Toure lagano matira Fostera za velikih 3:0.

Da gosti kući ne odu s nulom na kontu golova pobrinuo se Robson-Kanu u 87. minuti, na dodavanje Nyoma.

Dugo je Arsenal lomio Sunderland na Emiratesu, ali je na kraju ipak uspio probiti fenomenalnog Jordana Pickforda i zahvaljujući dvama pogocima Alexisa Sancheza doći do nova tri boda. Međutim, u posljednjem kolu Arsenal ne odlučuje sam o sebi. Želi li u Ligu prvaka morat će dočekati kiks Liverpoola ili teži poraz Cityja u gostima kod Watforda što se ne čini baš izglednim.

Pickford je branio maestralno, imao je čak 11 obrana čime je postavio osobni rekord u Premiershipu. U 72. minuti nije mogao ništa, prekrasnu su akciju složili domaći nogometaši, na kraju Özil dodaje Sanchezu koji posprema loptu u praznu mrežu.

Devet minuta kasnije Čileanac je nakon odbijanca drugim pogotkom potvrdio pobjedu Arsenala, 20. Arsenea Wengera protiv Davida Moyesa u svim natjecanjima. Sunderland po treći put završava sezonu kao posljednja momčad Premiershipa, to je u povijesti uspjelo još samo jednoj momčadi, Nottingham Forestu.

Poznat je i jedan finalist doigravanja za Premiership. Reading je u uzvratnoj utakmici polufinala na svom Madejski stadionu s 1:0 svladao Fulham i prošao dalje s obzirom da je prva utakmica završila 1:1.

Dvojicu je junaka imala domaća momčad, Yanna Kermorganta, koji je u posljednjih deset nastupa za Reading postigao deset golova, a večeras je iz najstrože kazne presudio Fulhamu, te vratara Alija Al Habsija, koji je obranama izluđivao gostujuće napadače.

Reading još ne zna protivnika u finalu, čeka pobjednika susreta između Huddersfielda i Sheffield Wednesdaya, koji sutra igraju uzvrat. Podsjetimo, prva utakmica kojoj je domaćin bio Huddersfield završila je bez pogodaka.