Dario Dodić • subota, 20.05.2017.

Iako je postojala teoretska mogućnost da već večeras osigura naslov prvaka, Juventus to nije dočekao, Roma i Juventus su u golijadama došli do sva tri boda...

Nogometaši Rome i Napolija još uvijek vode mrtvu trku s Juventusom za naslov prvaka, iako stvarnost kaže da su za to male šanse i realnije je reći da se radi o lovu na drugo mjesto i izravni plasman u Ligu prvaka. Juventus je imao malu šansu već danas osigurati titulu, da je kojim slučajem Roma izgubila, a Fiorentina uspjela ne izgubiti kod Napolija. Takav se rasplet nije ostvario, i Napoli i Roma su u utakmicama bogatim golovima upisali pobjede.

Roma je u ranijem terminu u Veroni, u gostima kod Chieva, otvorila 37., pretposljednje kolo Serie A. Slavila je Roma s 5:3, iako su domaćini dugo mučili rimsku momčad. Dvaput je Chievo vodilo i dvaput se Roma ekspresno vraćala, da bi na kraju došla do potpunog preokreta.

Poveo je domaćin u 15. minuti, lijepo je mrežu Rimljana iz voleja zatresao Castro, da bi već u 28. raspoloženi El Shaarawy iskoristio sjajnu loptu Fazija i donio izjednačenje gostima.

Inglese je glavom ponovno doveo u vodstvo Chievo u 37. minuti, a lukavi Salah iz teške pozicije pet minuta kasnije zabija za novo izjednačenje.

U nastavku je Roma ipak uspjela slomiti otpor domaćina, Strootman odličnom loptom gura u prostor El Shaarawyja koji donosi prvo vodstvo Rimljanima. Zanimljivo je da je El Shaarawy prvi put nakon prosinca 2012. godine zabio u tri uzastopne utakmice talijanskog prvenstva.

Na 2:4 povisio je Salah na dodavanje Džeke u 76. minuti, a sedam minuta kasnije u strijelce se upisao i napadač Bosne i Hercegovine, krasnim golom s 20-ak metara. Konačnih 5:3 postavio je Inglese tri minute kasnije.

Bila je to Romina sedma uzastopna pobjeda u gostima, čime su popravili svoj najbolji gostujući niz u Serie A. Prvi put nakon 1995. godine su u gostujućoj utakmici zabili pet golova.

Napoli je imao nešto težeg protivnika, ali samo na papiru, Fiorentina za koju su od prve minute zaigrali Nikola Kalinić i rekonvalescent Milan Badelj na San Paolu nije mogla parirati sjajnim domaćinima.

U posljednjoj domaćoj utakmici sezone Napoli je svojim navijačima osigurao pravu poslasticu, s 4:1 je deklasirao Fiorentinu i zadržao priključak za vodećim Juventusom i drugoplasiranom Romom. Iako se snovi o tituli zaista ne čine toliko realnima, Napoliju Roma bježi samo bod, a druga pozicija nosi izravni plasman u Ligu prvaka.

Poveli su domaći već u osmoj minuti, nakon ubačaja iz kuta s desne strane Tatarusanu brani pokušaj Hamšika glavom, ali na odbijancu je prvi Koulibaly, lagano zabija za vodstvo Napolija. U završnici prvog dijela Napoli je povećao vodstvo, Mertens je pravovremeno u kontri poslužio Insignea, koji zabija svoj 17. prvenstveni gol sezone. Jednako toliko je zabio u posljednje tri sezone zajedno.

Na 3:0 je u nastavku povisio Mertens nakon velike pogreške Tatarusanua, a počasni pogodak za Viole postigao je Iličić u 60. minuti.

Konačnih 4:1 postavlja Mertens četiri minute kasnije, nakon što je prvo sjajno proigrao Hamšika čiji je udarac obranio Tatarusanu. Lopta se odbila do Belgijca koji postiže svoj 27. gol sezone, prvi put nakon sezone 1958./1959. u Serie A imamo dvojicu napadača s barem 27 golova (Džeko i Mertens).

Napoli je prvi put u povijesti Serie A došao do 83 boda, a još je jedno kolo pred njima. Milan Badelj odigrao je svih 90 minuta za Fiorentinu, dok je Kalinić zamijenjen u 81. minuti, a Hrvoje Milić nije niti ulazio u igru. Marko Rog ušao je umjesto Hamšika u 65. minuti, dok je Ivan Strinić pobjedu Napolija odgledao s klupe.