Branimir Korać • srijeda, 26.07.2017.

Odigrani su prvi susreti trećeg pretkola Lige prvaka. Vardar je ponovno iznenadio, ovaj put pobjedom protiv Kopenhagena, a visoke gostujuće pobjede upisali su CSKA i Olympiakos...

Qarabag je u Bakuu ugostio Šerif i odigrao bez pogodaka. Prvak Azerbajdžana potpuno je dominirao, bio je puno opasniji protivnik, ali nije uspio svladati Zvonimira Mikulića. Bivši vratar Osijeka briljirao je u ovom dvoboju, posebno se istaknuo na početku susreta kada je skinuo čisti zicer Jakubu Rzezniczaku, a i u nastavku susreta bio je nesavladiv. Niz prilika domaćin je upropastio i Šerif je itekako zadovoljan ovim rezultatom. Mikulić je kod gostiju odigrao cijelu utakmicu, a Josip Brezovec izašao je u 77. minuti kada ga je zamijenio moldavski reprezentativac Vitalij Bordian.

Težak poraz mogao je upisati BATE Borisov koji je u Pragu kod Slavije izgubio 1:0, ali je domaćin stvorio niz prilika i čudo je kako Bjelorusi nisu ubilježili i teži poraz. Posebno jer su igrali više od 70 minuta s igračem manje.

Naime u 19. minuti Evgeni Jablonski radi prekršaj u svojih 16 metara, s leđa zaustavlja Michala Frydrycha, zarađuje izravni crveni karton, a Slavia dobiva kazneni udarac. Uspješno ga je izveo Milan Škoda koji je lakoćom prevario gostujućeg vratara.

BATE je vrlo brzo povukao taktičku zamjenu te je na travnjak ušao i u dresu Bjelorusa debitirao Jurica Buljat koji je u 24. minuti zamijenio Mirka Ivanića. Česi su do kraja susreta mogli i uvjerljivije slaviti, okvir gola pogađali su Josef Husbauer i Škoda, no lopta nije htjela u gol.

AEK je kao domaćin upisao poraz od moskovskog CSKA 2:0 i teško će do čuda u Rusiji. Pred 35 tisuća svojih bučnih navijača nije mogao do povoljnijeg rezultata te se očekuje dovršavanje posla od strane Rusa na svom stadionu.

Nakon što su Grci sasvim solidno otvorili utakmicu, CSKA je počeo preuzimati kontrolu sredinom prvog dijela, a vodstvo je nagovijestio Pontus Wernbloom odličnim udarcem u 28. minuti koji zaustavlja okvir gola. U završnici prvog dijela CSKA dolazi do vodstva. Nakon ubačaja iz kuta loptu je u sredinu vratio Viktor Vasin, a tamo je Alan Džagoev glavom skreće u mrežu.

U 56. minuti sličan scenarij. Ovaj put Vitinho iz kornera pronalazi glavu Wernblooma koji zabija za 2:0.

Do kraja promjena nije bilo i CSKA odnosi veliku prednost na uzvrat. U domaćem sastavu Marko Livaja igrao je prvih sat vremena nakon čega ga je zamijenio Hugo Almeida.

Zanimljivo je bilo u Bukureštu gdje je FCSB kojeg svi znamo kao Steauu, ugostio Viktoriju iz Plzena. Susret je okončan 2:2 nakon što su gosti dva puta vodili.

U 23. minuti Milan Krmenčik doveo je goste u vodstvo da bi do odlaska na odmor Constantin Budescu iz slobodnog udarca poravnao na 1:1.

U drugom dijelu nije se dugo čekalo na novo vodstvo Viktorije. Već u 53. minuti Jan Kopic dobro reagira na odbijenu loptu i iz blizine vraća Viktoriju u plus. Kratko su Česi bili u vodstvu, osam minuta kasnije Momčilović ubacuje u sredinu, a Teixeira glavom u padu šalje loptu u prvi kut gostujućeg gola.

Goce Sedloski radi sjajan posao s Vardarom. Nakon što je izbacio favorizirani Malmö, sada ima prednost i protiv Kopenhagena.

U Skoplju je Vardar mogao i uvjerljivije slaviti, odigrao je odličnu utakmicu, ali Danci su se provukli samo s 1:0 porazom. Pobjedu Vardaru donio je Jonathan Balotelli nakon sretno odbijene lopte i zatim odličnog udarca iz prve.

Kopenhagenu neće biti nimalo lako na svom stadionu iako ostaje favorit za prolaz, međutim ne toliko veliki kao uoči prvog dvoboja. Mogli bi Danci dugo pamtiti priliku iz posljednje minute kada je Novak s gol linije izbio loptu.

Olympiakos je u tvrdoj utakmici u Beogradu na iskustvo izvukao pobjedu 3:1 i stavio partizan pred izlazna vrata Lige prvaka.

El Fardou Mohamed Ben Nabouhane bio je junak Grka, postigao je dva pogotka i vodio ih do pobjede. Prvi je zabio već u šestoj minuti iz kontre na dodavanje Marka Marina, a drugi u 56. minuti kada je pokraj statične domaće obrane pogodio gornji suprotni kut.

U međuvremenu Partizan je u desetoj minuti izjednačio pogotkom Tawambe iz blizine na dodavanje Jankovića, a nade domaćina potopljene su u 90. minuti kada Figueiras krasnim dodavanjem sa svoje polovice pronalazi Emenikea koji dolazi sam pred Kljajića, obilazi ga i zabija za konačnih 3:1.