Liga prvaka, kvalifikacije, 3. pretkolo, 26.07.2017, 18:45 h, Stadion Salzburg, Salzburg
Suci: Daniel Stefanski, Marcin Boniek, Dawid Igor Golis; Četvrti sudac: Zbigniew Dobrynin (svi Poljska)

Dario Dodić • srijeda, 26.07.2017.

Nogometaši Rijeke izborili su sjajan rezultat u prvoj utakmici trećeg pretkola Lige prvaka. U gostima kod Salzburga Rijeka je povela, ali se na kraju morala zadovoljiti remijem, završilo je 1:1...

Fredrik Gulbrandsen
72'
11
Marc Rzatkowski
77'
13
Hannes Wolf
90'
Marco Rose
7
(do 72')
Matjaž Kek

Moglo je bolje, ali je moglo i puno gore. Na kraju Rijeka može biti zadovoljna rezultatom s Red Bull Arene u Salzburgu, momčad Matjaža Keka zabila je gol i izborila remi protiv prvaka Austrije, rezultat je to koji daje realne šanse Riječanima za prolaz dalje.

Moglo je bolje jer je Rijeka u prvom poluvremenu imala Salzburg na konopcima. Iako je Salzburg dominantno ušao u susret Kekov je sastav vrlo brzo uspostavio ravnotežu i krasnom se kombinatorikom brzo transformirao u napad. U napadu je, pak, nedostajala završnica kako bi se nastup Rijeke u prvih 45 minuta ocijenio peticom.

Prvu pravu priliku Rijeka je imala nakon nešto više od deset minuta igre. S desne je strane ubacio Bradarić, točno na nogu Hebera, koji iz voleja iz teške situacije puca kroz noge svom braniču, uz ponešto poteškoća brani Walke. Deset minuta kasnije ponovno je Rijeka blizu pogotka - nakon Mišićevog ubačaja iz kuta s desne strane Dario Župarić tuče glavom s 11 metara, malo pokraj desne vratnice.

Treća je bila sreća za Rijeku. Kad Stefan Ristovski ima loptu na desnoj strani neometan, to je pola gola. Kad je zdravi Mario Gavranović u šesnaestercu protivnika, to je druga polovica. Sjajno je Ristovski ubacio, Gavranović se našao sam između dvojice braniča Salzburga, naklonio se i glavom zabio za vodstvo Rijeke kraj nemoćnog Walkea.

Shvatili su Riječani u tim trenucima da se apsolutno mogu nositi s Austrijancima, odlično je izgledao prvak Hrvatske, ali do drugog pogotka nije stigao.

Moglo je i gore. U drugom dijelu na travnjak izlazi neki drugi Salzburg, već nakon tri minute igre sjajni Yabo vuče kontru sa svoje polovice, zatim sa sjajnim osjećajem za trenutak jednim potezom iz igre izbacuje trojicu Rijekinih braniča, Hwang izbija sam pred Simona Slugu i plasira loptu u donji lijevi kut za 1:1.

Kek je vjerojatno zaključio kako je 1:1 sjajan rezultat za njegov sastav i odmah na startu odlučio zatvoriti utakmicu. Rezultirao je takav potez potpunom dominacijom austrijskog prvaka, Rijeka je tek sporadično dolazila pred Walkeov gol, s premalo igrača.

Raspoloženi Minamino bio je najbolji igrač Salzburga u prvom dijelu, a u 60. minuti mogao je svoju momčad dovesti i u vodstvo. S desne ga je strane na nekih 13 metara pronašao Lainer, odlično pod gredu gađa veznjak Salzburga, još bolje brani Sluga. Morat će braniči poslije susreta objasniti Keku kako je moguće da je Minamino u ovoj situaciji ostao usamljen.

Mogao je i morao Salzburg doći do vodstva desetak minuta kasnije. Yabo je na desnoj strani pobjegao svom čuvaru, zatim ubacio u sredinu na Dabbura, koji s pet metara promašuje prazan gol. Takvu priliku domaćini više nisu dobili, do kraja susreta poluprilike su za Rijeku imali Župarić i Vešović, ali rezultat se nije mijenjao, Rijeka može biti prezadovoljna konačnih ishodom, pred uzvrat na Rujevici za tjedan dana ima odličan rezultat.