Branimir Korać • četvrtak, 27.07.2017.

Odrađene su i preostale prve utakmice trećeg pretkola Lige prvaka: Nitko ne može reći kako je osigurao prolaz i očekuju nas i neizvjesni uzvratu...

Astana je na svom stadionu u prvom susretu trećeg pretkola Lige prvaka ugostila Legiju i stekla prednost 3:1. Prednost je to s kojom su Kazahstanci definitivno zadovoljni, a opet Legia nije bez šanse u uzvratu zbog tog gola u gostima.

Domaćinu se otvorilo u završnici prvog poluvremena kada je prvo poveo preko Juniora Kabanange nakon niza loših reakcija u Legijinoj obrani, a na 2:0 povisio je u 45. minuti Ivan Maevskij lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora.

Legia je do važnog pogotka došla u 79. minuti kada je mrežu iz blizine zatresao Sadiku, albanski reprezentativac koji je ovog ljeta stigao iz Lugana. Duboko u sudačkoj nadoknadi Astana je ipak došla do trećeg pogotka i ugodnije prednosti iz kontranapada preko odličnog Patricka Twumasija koji u posljednje vrijeme zabija kao na pokretnoj traci.

Identičnim rezultatom kijevski Dynamo svladao je Young Boyse i također odnosi prednost u goste uz primljeni pogodak. U sudačkoj nadoknadi Švicarci su došli do gola i smanjili na 2:1, ali odmah su primili treći gol i tako propustili s boljim rezultatom vratiti se kući.

U 15. minuti domaćin je poveo nakon lijepog proigravanja Mbokanija petom prema Garmašu koji nije uspio proći švicarskog braniča, ali loptu uzima Jarmolenko koji se sjurio prema golu i zakucao je pod gredu.

20 minuta kasnije Ukrajinci dolaze do drugog gola. Jarmolenko je promiješao čuvara na desnoj strani kaznenog prostora, zatim ubacio u peterac za Mbokanija koji loptu petom prosljeđuje u mrežu.

Švicarci su do gola nade došli u 91. minuti kada Fassnacht lijepo glavom u padu zakucava loptu u mrežu nakon ubačaja Assalea, ali u 93. minuti lošu reakciju Kasima kojeg preskače lopta, koristi Garmaš i iz blizine zabija za konačnih 3:1.

Domagoj Vida odradio je cijelu utakmicu za Kijevljane.

Ludogorec također ima zaostatak od dva pogotka, ali i teži posao od Astane i Dynama. Bugari su izgubili 2:0 kod Hapoel Beer Sheve i bez gola u gostima morat će hvatati zaostatak na svom stadionu.

Izraelci su u otvorenom dvoboju bolje iskoristili svoje prilike i na kraju zaslužili pobjedu. Anthony Nwakaeme doveo ih je u vodstvo u 19. minuti nakon duplog pasa s Meliksonom, a Michael Ohana golom u bliži gornji vratarev kut postavio je konačan rezultat u 79. minuti.

Debitant u kvalifikacijama za Ligu prvaka, rumunjski Viitorul, stigao je do prednosti protiv APOEL-a. Ciprani su poraženi s 1:0 što je ujedno i prva europska pobjeda za Viitorul u njegovoj povijesti.

"Hagijeva djeca" odigrala su dobru utakmicu i zasluženo slavila, a pogodak koji bi mogao donijeti prolaz postigao je Cristian Ganea u 75. minuti iz slobodnog udarca s gotovo 30 metara. U uzvratu Rumunji neće moći računati na Tucudeana koji je zaradio drugi žuti karton u sudačkoj nadoknadi nakon sudara s gostujućim vratarem Watermanom na 20 metara.

Prednost 1:0 nakon prvog dvoboja ima i Maribor koji je na svom stadionu bio bolji od Hafnarfjordura s Islanda. Slovenci su tako učvrstili status favorita, ali čega ih težak posao u Reykjaviku.

Ovdje su do pobjede došli zahvaljujući iskusnom Brazilcu Tavaresu koji je u 54. minuti pobjegao gostujućoj obrani i ubačaj Rajčevića pretvorio je u pogodak glavom.

Otvoreno je i u dvoboju između Nice i Ajaxa koji je završen remijem 1:1. Francuzi su imali vodstvo na odmoru, ali Ajax je rano u drugom dijelu došao do poravnanja.

U 32. minuti Nice je povela pogotkom Marija Balotellija koji je bio na pravom mjestu nakon ubačaja Serija.

Odmah na početku drugog dijela Ajax dolazi do poravnanja nakon što je vratar Cardinale kratko izboksao loptu do Van de Beeka koji puca iz prve i dok je Nicin vratar bio još na podu, pogađa mrežu.

Vrlo uzbudljivo bilo je u Bruggeu gdje je Club Brugge vodio 2:0 protiv Basaksehira, Turci nakon toga rade preokret, ali domaćin je ipak uspio izboriti remi.

Prvih 15 minuta bili su sjajni za momčad Ivana Leke. Već u šestoj minuti Bonaventure zabija iz kontre da bi Denswil deset minuta kasnije iz slobodnog udarca povisio na 2:0.

Koliko je prvih 15 minuta bilo dobro, toliko je razdoblje od 60. do 75. bilo loše za Brugge. Mossoro s dva gola i Elia s jednim donijeli su Basaksehiru potpuni preokret, ali u 79. minuti Denswil novim golom iz slobodnog udarca vraća nadu Bruggeu.