Branimir Korać • četvrtak, 03.08.2017.

Kijevski Dynamo među neočekivanim je putnicima u četvrto pretkolo Europske lige. Domagoj Vida sa svojom momčadi ispao je od Young Boysa, a ispao je i Ivan Leko s Club Bruggeom protiv Basaksehira...

U Nicosiji odluka o prolasku u sljedeću runde Lige prvaka pala je tek nakon produžetaka. APOEL je izgubio u prvom susretu protiv Viitorula 1:0 u Rumunjskoj, ali je u uzvratu odgovorio istom mjerom i izborio produžetke. Strijelac jedinog pogotka u regularnom dijelu bio je Carlao u 54. minuti nakon ubačaja iz kornera.

Vrlo rano u produžecima APOEL se odvojio i pobjegao na visoku prednost. Prvo je Merkis povisio na 2:0 u 93. minuti, zatim je u sljedećoj minuti De Camargo povisio na 3:0, a konačan rezultat i visokih 4:0 postavio je Efrem u sudačkoj nadoknadi prvog produžetka.

Zanimljivo je bilo u Borisovu gdje su vrlo dobru utakmicu odigrali BATE Borisov i Slavia iz Praga. BATE je odnio pobjedu 2:1, ali zbog slavlja 1:0 na svom travnjaku, Slavia zbog gola u gostima ide dalje.

Domaćin je odlično krenuo i već u petoj minuti stigao je do vodstva pogotkom Signeviča glavom s više od 20 metara nakon loše reakcije i nepotrebnog istrčavanja Laštuvke. U posljednjim trenucima prvog dijela Slavia je poravnala golom Škode i pokazat će se da je to bio pogodak vrijedan četvrtog pretkola. Odmah na startu drugog dijela Stasevič je zabio za 2:1, no to nije bilo dovoljno Bjelorusima u čijim redovima je Jurica Buljat odigrao cijelu utakmicu.

Moskovski CSKA već u prvom dvoboju protiv AEK-a odradio je glavninu posla. U Ateni je slavio s 2:0 te je u Moskvi rutinski dovršio posao. Pokušavali su Grci napraviti nešto više, ali nije išlo. CSKA je bio bolji i u uzvratu.

U 74. minuti Natcho je iz blizine ugurao loptu u mrežu nakon dobrog pokušaja glavom Berezuckog. Bio je to i pogodak za konačnih 1:0 u susretu u kojem je kod AEK-a Marko Livaja igrao do 71. minute kada ga je zamijenio Christodoulopoulos.

Ivan Leko nije uspio izboriti prolaz s Club Bruggeom protiv istanbulskog Basaksehira. Nakon 3:3 u Belgiji, Turci su na Fatih Terim stadionu slavili s 2:0 u susretu u kojem su bili bolji i zasluženo idu dalje.

Briljirao je Emmanuel Adebayor koji je prvo u sedmoj minuti zabio nakon ubačaja Gaela Clichyja, a zatim u 34. minuti asistirao Edinu Višći za konačnih 2:0. Višća je mogao i povisiti prednost na tri razlike u završnici prvog dijela, ali zaustavila ga je vratnica.

Vardar nije izdržao u Kopenhagenu iako je imao sjajnu priliku. Goce Sedloski i njegovi igrači nakon pobjede 1:0 u Skoplju, u gostima su poraženi 4:1 iako su u zadnjih 20 minuta imali igrača više i u takvoj igri primili dva pogotka.

Kopenhagen je poveo već u drugoj minuti prekrasnim golom Gregusa, ali u 20. minuti Nikolov poravnava na 1:1. Šest minuta kasnije Barseghyan postiže autogol, ali unatoč zaostatku Vardar je u tim trenucima imao mjesto u četvrtom pretkolu.

U drugom dijelu stvari su se počele komplicirati za Dance kada je Gregus dobio drugi žuti karton u 71. minuti, ali i s igračem manje domaćin dolazi do prolaza. Zasluge za to nose Santander i Sotiriou, strijelci pogodaka za konačnih 4:1.

Viktoria je donijela odličan rezultat iz Bukurešta gdje je protiv nekadašnje Steaue, a današnjeg FCSB-a odigrala 2:2, no na svom travnjaku potpuno je podbacila i upisala poraz 4:1.

Balasa je krasnim pogotkom u 27. minuti doveo goste u vodstvo da bi se Viktoria vratila golom Krmenčika u 64.

U zadnjih 20 minuta domaćin je ponovno ušao u zaostatak, vrlo brzo se raspao te su ga Teixeira, Tanase i Alibec dokrajčili golovima za 4:1. Vrhunac frustracije Čeha bio je izravni crveni karton za Krmenčika zbog namjernog udaranja laktom u 89. minuti.

Young Boysi apsolutno zasluženo eliminirali su kijevski Dynamo. Kijevljani su na svom stadionu slavili s 3:1, ali u Bernu su bili loši i bezopasni te su upisali poraz 2:0.

Da stvar bude još lošija za Ukrajince, drugi pogodak primili su u sudačkoj nadoknadi. U 13. minuti domaćin je poveo pogotkom Hoaraua iz kaznenog udarca, a Mvula Lotomba u 90. minuti donosi Young Boysima prolaz. Sulejmani je ubacio iz kornera, lopta je preletjela Domagoja Vidu, a Mvula je glavom poslao u mrežu. Vida je odradio cijelu utakmicu.

Dalje ide i Maribor koji je i u drugom susretu bio bolji od Hafnarfjordura s 1:0. U tijesnom dvoboju Tavares je u 92. minuti otklonio svaku dvojbu i donio pobjedu i prolaz Slovencima.

Burno je bilo u Bugarskoj gdje je Ludogorec pokušavao dostići zaostatak iz prve utakmice protiv Hapoel Beer Sheve. Izraelci su na svom stadionu slavili 2:0 i poraz 3:1 u Bugarskoj bio im je dovoljan za prolaz.

Bugarski prvak odigrao je vrlo dobrih sat vremena i vodio 3:0 golovima Wandersona (dva) i Marcelinha, no Hapoel je uspio sretno smanjiti na 3:1 preko Ghadira u 61. minuti što se pokazalo ključnim.

U 86. minuti Izraelci nisu realizirali kazneni udarac, u 88. ostali su s igračem manje, ali Ludogorec nije to iskoristio.

Zahvaljujući golu više u gostima dalje odlazi i Nica koja je eliminirala Ajax. U Francuskoj je bilo 1:1 da bi u uzvratu u Amsterdamu susret završen 2:2.

Već u trećoj minuti Souquet je doveo Nicu u vodstvo da bi Van de Beek i Sanchez do 57. minute okrenuli rezultat. Ipak gosti u 79. minuti nakon lijepe akcije dolaze do pogotka preko Marcela za konačnih 2:2 i prolaz dalje.

Dalje prolazi i Astana koja je zadržala 3:1 prednost iz prvog dvoboja protiv Legije. U Varšavi je poražena 1:0 pogotkom Czerwinskog što Poljacima nije bilo dovoljno za prolaz.

Olympiakos i Partizan remizirali su 2:2, no tu je puno toga bilo poznato nakon prvog susreta. Grci su ga dobili u Beogradu s 3:1 i na svom travnjaku samo su dovršili posao.

Carcela-Gonzalez i Fortounis dovodili su Olympiakos u vodstvo, a poravnavali su Soumah i Đurđević za konačnih 2:2.

Nakon 0:0 u Glasgowu, Celtic je u gostima s 1:0 svladao Rosenborg i prošao dalje. Pobjedu mu je donio Forrest pogotkom u 69. minuti.