Branimir Korać • ponedjeljak, 23.10.2017.

Peto kolo španjolskog prvenstva nije donijelo dobre nastupe hrvatskih predstavnika, ali zato je donijelo nekoliko vrlo zanimljivih utakmica. Barcelona je upisala neočekivani poraz kod Estudiantesa dok su tijesne pobjede u samom finišu osigurali Valencia i Unicaja...

Trebao je to biti lagan posao za Valenciju, a na kraju se skoro pretvorio u noćnu moru. Nakon što su gosti napravili seriju od čak 19:0 za bijeg na 33:12, činilo se da će Valencia rutinski do pobjede, međutim Murcia se nije predala i već početkom drugog dijela bila je u rezultatskom egalu. Do kraja se vodila velika, bitka, imao je domaćin i vodstvo 84:77, ali Valencia je ipak slavila ubačajem Bojana Dubljevića tri sekunde prije kraja susreta.

Po 17 poena kod gostiju upisali su Dubljević (sedam skokova) i Rafa Martinez, a kod domaćina Vitor Benite ubacio je 29 poena dok je Alex Urtasun dodao 17.

Gran Canaria nije imala nikakvih problema protiv Joventuta koji je i dalje bez ijedne pobjede. Novi poraz za goste iz Badalone, ovaj put s visokih 94:69. Presudilo je drugo poluvrijeme u kojem je domaćin totalno dominirao i vrlo brzo stvorio visoku razliku.

Predvodili su ga Markus Eriksson s 23 poena i pet skokova te Luke Fischer sa 16 poena. Kod poraženih Sergi Vidal ubacio je 14 poena, a Jerome Jordan 11. Dominik Mavra je za 25 minuta ubacio tri poena (1/6 trica), uhvatio tri skoka i izgubio šest lopti.

Fuenlabrada nastavlja s odličnim igrama i nakon pet kola ima pet pobjeda. U petom kolu gostovala je kod Real Betisa gdje je očekivala jednostavniji posao, ali je slavila tijesno 73:70. Domaćin je tijekom drugog poluvremena imao vodstvo, vodio plus osam na ulasku u zadnju dionicu, ali je Fuenlabrada ipak okrenula dvoboj i slavila.

Francisco Cruz predvodio je goste s 15 poena i devet skokova, Ian O'Leary ubacio je 13 poena dok je Marko Popović za 21 minutu ubacio sedam poena (1/2 za dva, 1/6 za tri) i uhvatio pet skokova. Kod domaćina Nobel Boungou-Colo ubacio je 17 poena, a Ryan Kelly 15 uz sedam skokova.

Baskonia je teškom mukom došla do svoje druge pobjede slaveći 88:86 protiv Gipuzkoe na svom parketu. Gosti su se borili, igrali su jako dobro cijelim tijekom susreta, ali završnica je ipak pripala domaćinu. Šest desetinki prije kraja pobjedu domaćinu donio je Rodrigue Beaubois koji je sjajnim prodorom preko cijelog terena došao u poziciju za završnicu te je floaterom zabio za pobjedu.

Inače u pobjedničkom sastavu posebno se istaknuo Tornike Šengelia s 23 poena i šest skokova, a Beaubois je dodao 19 poena. Kod poraženih Henk Norel ubacio je 21 poen dok je Jordan Swing dodao 20 poena i osam skokova.

Derbi kola igran je u Madridu gdje je Real ugostio Unicaju te uzeo pobjedu 99:85. Dominantan nastup domaćina koji je mogao i uvjerljivije slaviti, no u završnici susreta popustio je u obrani te su gosti uspjeli smanjiti visok zaostatak.

Madriđane su predvodili raspucani Jaycee Carroll s 29 poena te Luka Dončić s 18 poena, šest skokova i pet asistencija. Kod Unicaje Ray McCallum ubacio je 15 poena, a po 11 su dodali Jeff Brooks (pet skokova) i Carlos Suarez.

Zaragoza je iznenadila Andorru i stigla do prve pobjede s uvjerljivih 95:78. Lovro Mazalin niti u ovom susretu nije dobio priliku kod Zaragoze te ostaje na dva upisana nastupa.

U njegovom sastavu Janis Blums upisao je 18 poena, Nicolas De Jong dodao je 14, Gary Neal 11 poena uz sedam skokova i šest asistencija, a Jarvis Varnado 11 poena uz deset skokova. Kod poraženih Jaka Blažič ubacio je 20 poena uz sedam skokova, a David Jelinek dodao je 15 poena.

Iznenađenje je priredio Estudiantes koji je nanio prvi poraz Barceloni. Studenti su slavili 80:70 i to zahvaljujući sjajnoj zadnjoj četvrtini u koju su ušli sa zaostatkom. Međutim u tom razdoblju bili su puno bolji protivnik, dobili četvrtinu s 25:9 i upisali pobjedu.

Sylven Landesberg predvodio je domaćina s 27 poena, Aleksandar Cvetković dodao je 13 poena, a Goran Suton za 26 minuta četiri poena (1/3 za dva, 0/3 za tri) uz sedam skokova. Kod Barcelone Thomas Heurtel ubacio je 17 poena uz šest asistencija, a Pierre Oriola dodao je deset poena i pet skokova. Ante Tomić za 18 minuta ubacio je devet poena (3/7 za dva) uz šest skokova.