Luka Medić • nedjelja, 19.11.2017.

U 12. kolu Primere Valencia je na gostovanju slavila protiv Espanyola, dok je Malaga u utakmici punoj preokreta pobijedila Deportiva...

Valencia je u 12. susretu ove sezone stigla do devete pobjede na gostovanju kod Espanyola. Šišmiši su tako nastavili odličnu formu, iznenađujuće drže drugo mjesto na prvenstvenoj tablici sa šest bodova više od madridskih velikana, Reala i Atletica, dok je Barcelona prva s četiri boda viška. Uoči izravnog dvoboja prve dvije momčadi na tablici na Mestalli, Valencia je gostovala u Barceloni, a doma se vraća s pobjedom nad Espanyolom 2:0.

U prvom dijelu susreta nije bilo pogodaka, ali je bilo nekoliko prilika i to za domaćine, no pokušaji Morena, odnosno Dardera nisu bili precizni. Valencia u prvih 45 minuta nije ozbiljnije zaprijetila domaćem vrataru Lopezu, ali je zato u nastavku susreta postigla dva pogotka. Prvo je u 67. minuti zabio Kondogbia fenomenalnim udarcem s 20 metara. Francuski nogometaš prihvatio je jednu odbijenu loptu van kaznenog prostora i bez previše razmišljanja opalio je prema vratima. Udarac je bio precizan, Lopez se ispružio pokušavajući obraniti udarac, no do obrane nije mogao. Valencia je stigla do prednosti.

Nakon toga Espanyol je krenuo po izjednačenje pa je u obrani domaćih ostalo više prostora. Valencia je to iskoristila u 82. minuti i postavila konačan rezultat. Gosti su povukli kontru, Soler je ubacio loptu u kazneni prostor do koje je prvi stigao Sanchez koji je pokušao prsima vratiti za Lopeza. No, bek Espanyola nije primijetio da mu se iza leđa nalazi Mina, koji je iskoristio veliku grešku i bez većih problema matirao Lopeza za konačnih 2:0.

Valencia je tako stigla do devete pobjede, i sada s 30 bodova drži drugo mjesto. U idućem susretu na svom stadionu dočekuje vodeću Barcelonu koja u ovom trenutku ima četiri boda prednosti. Espanol je 13. s 13 bodova. U idućem kolu Espanyol će dočekati Getafe.

Malaga i Deportivo na najbolji mogući način otvorili su današnje dvoboje, na utakmici je postignuto pet golova, domaćini su poveli, gosti preokrenuli na 1:2, no na koncu su domaćini slavili s 3:2.

Malaga je povela u 15. minuti nakon kornera kojeg je izveo Castro. Lopta je preletjela sve na prvoj vratnici i završila kod nečuvanog Rosalesa koji je prvo primirio loptu, a onda i preciznim udarcem doveo svoju momčad u vodstvo.

Prednost Malage nije trajala niti deset minuta, u 23. Deportivo je izjednačio. Borges je s desne strane ubacio loptu u kazneni prostor, Perez je pobjegao svom čuvaru i glavom zatresao mrežu za brzo izjednačenje.

S tim rezultatom otišlo se na odmor, a ubrzo nakon povratka Deportivo je preokrenuo rezultat. Strijelac izjednačujućeg pogotka Perez našao se u odličnoj prilici. U kaznenom prostoru je primio jednu loptu i zavarao svog čuvara. Stvorio si je dovoljno prostora da uputi udarac, ali ovog puta Jimenez je izašao kao pobjednik. Ipak, odbijena lopta odbila se do Schära koji je samo postavio nogu i s desetak metara pogodio je praznu mrežu za preokret i vodstvo gostiju od 2:1.

Vodstvo Deportiva trajalo je 11 minuta, a onda je u posljednjih pola sata Malaga postigla dva pogotka i tako napravila još jedan preokret, drugi na utakmici, za pobjedu i tri boda. Prvo se asistent prvog pogotka Malage, Castro, najbolje snašao u gužvi na gol liniji gostujućih vrata te je nekako uspio ugurati loptu u mrežu za novo izjednačenje. U 84. minuti konačnih Malaga - Deportivo 3:2 postavio je Baston koji je nakon sjajnog dodavanja Juanpija izašao sam pred vratara gostiju Rubena koji je izlijetanjem pokušao omesti napadača domaćih. Ipak, to nije niti malo zasmetalo Bastona koji je kao pravi joker s klupe iskoristio priliku i poentirao za pobjedu i tri boda.

Malaga je tako iskoristila poraz Las Palmasa te je momčadi s Kanara prepustila posljednje mjesto. Trenutno je 17. sa sedam bodova. Deportivo je ostao 16. s 11 bodova. U narednom kolu Malaga gostuje na Santiago Bernabeuu kod Reala, dok će Deportivo u La Coruni ugostiti Athletic Bilbaoa.