Luka Medić • subota, 25.11.2017.

U 13. kolu Bundeslige odigran je Ruhrski derbi, a Borussia je prosula prednost nad Schalkeom 4:0. Poraz je doživio i Kovačev Eintracht, dok je Leipzig nastavio lov za Bayernom...

O 151. Ruhrskom derbiju dugo će se pričati. Borussia i Schalke odigrali su vjerojatno najluđu utakmicu u povijesti derbija. Sigurno je da je utakmica protiv Bayerna više od obične utakmice, ali za navijače Borussije i Schalkea najveća utakmica je upravo ona između klubova iz Dortmunda i Gelsenkirchena, a u 13. kolu Borussia i Schalke odigrali su 4:4, nakon što je Borussija na poluvremenu imala prednost od čak 4:0. Izjednačen je rekord iz studenog 1966., kada je također postignuto osam pogodaka na jednoj utakmici. Borussia je tada slavila sa 6:2. Uz to, 2008. godine Borussia je gubila od Schalkea 3:0, a na koncu je uspjela doći do boda. Dortmundski sastav tada je napravio najveći preokret u Ruhrskom derbiju, ali devet godina kasnije i taj rekord je srušen. U 151. međusobnom srazu Borussia je nakon prvog dijela imala veliku prednost, no na koncu je ostala s igračem manje i totalno se raspala u posljednjih deset minuta.

Borussiji je za četiri pogotka trebalo svega 13 minuta. Golijada je započela u 12. minuti, a goste je načeo Aubameyang. Šest minuta kasnije već je 2:0, a ovog puta gosti su sami sebi zabili gol. Nakon jednog prekida Stambouli je pokušao izbaciti loptu iz igre. Francuski nogometaš nije najbolji zahvatio loptu, Fährmann je već izašao s vrata i mogao je samo pogledom popratiti kako njegov suigrač pomaže domaćinima. Schalke se nije oporavio od tog šoka, a već je bilo 3:0. Aubameyang je probio po desnoj strani i ubacio je u kazneni prostor gdje se najbolje snašao Götze koji je glavom po treći put u osam minuta poslao Fährmanna. U 25. minuti Borussija je i četvrti put pogodila mrežu gostiju, a strijelac je bio Guerrerio. Portugalac se najbolje snašao u šesnaestercu Schalkea i u mrežu je poslao loptu koja je do njega stigla nakon što je Fährmann konačno uspio nešto obraniti. Odbijanac je završio u mreži za nevjerojatnih 4:0.

U prvom poluvremenu gosti kao da i nisu postojali, imali su manje od 40 posto posjeda lopte, uputili su svega jedan udarac, a i taj pokušaj je otišlo pored vrata. Domaćini su pak s druge strane imali savršeno poluvrijeme, sa stopostotnom uspješnošću. Tri udarca u okvir vrata, tri pogotka pokazivali su, u tom trenutku, kako je Borussija stigla do nova tri boda i prekida crne serije bez pobjede koja u Bundesligi i Ligi prvaka traje puna dva mjeseca.

No, nogomet se igra 90 minuta, a ono što je uslijedilo u drugih 45 minuta potpuna je suprotnost. Dominacija Schalkea, 11 udaraca od čega sedam u okvir, a u mreži su završila četiri. Borussija se raspala, svega dva udarca, a uz to i crveni karton Aubameyanga pomogao je gostima.

Schalke je po bod krenuo u 61. minuti. Strijelac autogola Stambouli preciznim je dodavanjem pronašao Burgstallera koji je u teškoj situaciji, okuženo dvojicom čuvara, s vrha kaznenog prostora glavom prebacio Weidenfellera. Četiri minute kasnije već je 4:2. Konopljanka je s lijeve strane ubacio u kazneni prostor, obrana Borussije griješi, nitko nije pazio na Harita, a Marokanac je s desetak metara pogodio za 4:2.

U 72. minuti ključan trenutak susreta. Aubameyang je zbog drugog žutog kartona morao izaći iz igre, a Borussija se u posljednjih 20 minuta morala braniti protiv sve raspoloženijeg protivnika. U 86. minuti Caligiuri je sa Stamboulijem odigrao dupli pas i ušao u kazneni prostor. Lažnjacima se riješio dvojice protivnika i s desetak metara pogodio je suprotnu stranu za 4:3. Borussija je bila u nokdaunu, a Schalke spreman za osvajanje boda. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade Schalke je imao korner, u kaznenom prostoru bilo je svega, od naguravanja do padanja, no ništa nije suđeno. Konoplyanka je ubacio pred sam gol, Naldo skače najviše, Weidenfeller je nemoćan i Schalke je zasluženo stigao do boda.

Ostale utakmice odigrane u istom terminu prošle su u sjeni golijade u Dortmundu. U četiri preostala susreta upisane su tri domaće pobjede i jedna gostiju. Jedini domaćini koji nisu slavili, uz Borussiju, su igrači Nike Kovača. Eintracht je u Frankfurtu dočekao Bayer, a apotekari se u Leverkusen vraćaju s punim plijenom. Strijelac pogotka vrijednog tri boda bio je Volland u 76. minuti. Ante Rebić dobio je svih 90 minuta, dok Jedvaja još uvijek nema zbog ozljede. Eintracht je pao na deveto mjesto tablice koje drži s 19 bodova, dok je Bayer privremeno skočio na šesto mjesto s 20 bodova.

Leipzig je, barem privremeno, smanjio zaostatak za Bayernom. Druga momčad lige slavila je nad Werderom 2:0, a strijelci su bili Keita i Bernardo. Leipzig je tako ostao na drugom mjestu s 29 bodova, dok je Werder pretposljednji sa samo osam osvojenih bodova.

U preostala dva susreta zabilježena su dva ista rezultata, Freiburg je s 2:1 slavio protiv Mainza, dok je s istim rezultatom Augsburg bio bolji od Wolfsburga. Do druge prvenstvene pobjede stigao je Freiburg koji je pred svojim navijačima slavio protiv Mainza. Prvo poluvrijeme prošlo je bez pogodaka, a domaćini su poveli u 51. minuti pogotkom Petersena. Mreže su mirovale sve do sudačke nadoknade susreta, a onda je svaka momčad postigla po jedan pogodak. Prvo je Kath potvrdio pobjedu Freiburga u 91. minuti, a samo minutu kasnije Berggreen je postigao poćasan pogodak za goste i konačnih 2:1. Freiburg je preskočio Freiburga i Werdera i nalazi se na 15.mjestu dok je Mainz 12.

Augsburg je do nova tri boda došao preokretom protiv Wolfsburga. Nakon prvih 45 minuta gosti su imali prednost od 1:0 pogotkom Didavija, no u drugom dijelu domaćini su preokrenuli preko Gregoritscha, odnosno Finnbogasona i tako stigli do pobjede. Treba dodati kako su gosti igrali s igračem manje čak 80 minuta jer je u desetoj minuti igru morao napustiti Arnold. Augsburg je s novom pobjedom skočio na osmo mjesto koje drži s 19 bodova, do je Wolfsburg 13. s 15 osvojenih bodova.

• cameosis26.11.2017. u 06:21
    najveći derbi u njemačkoj je između eintrachta i kickersa, luka. samo što su kickersi nažalost već nekoliko godina prikovani u nižim ligama. dortmund i schalke su dobri, ali nisu na toj razini rivalstva, nisu ni partizan i zvijezda usporedbe radi. utakmica kao trip na drogama (steroidima), famozno... [više na forumu]
    cameosis
  • narada10825.11.2017. u 21:08
    luda utakmica nema sta, a Schalke je pokazao zasto su se preporodili pod novim trenerom. Tedescho je napravio potez utakmice izmjenivsi 2 igraca vec u 34. minuti. Bemti sta su navijaci i jedne i druge ekipe mislili nakon 45 minuta, a sta nakon 90??? PS Sahin, panju jedan, zakrivio si gol za 4:2 i... [više na forumu]