Luka Medić • srijeda, 29.11.2017.

Odigrana su tri dvoboja francuske Ligue 1. Bordeaux je nakon dva mjeseca upisao slavlje i to protiv Saint Etiennea 3:0. Amiens je također došao do nova tri boda kod kuće protiv Dijona rezultatom 2:1, dok su Strasbourg i Caen odigrali utakmicu bez pogodaka…

Nakon više od dva mjeseca Bordeaux je stigao do pobjede i to pete u ovoj sezoni. Pred svojim navijačima prekinuo je crni niz protiv Saint Etiennea, koji je pak s druge strane samo produljio svoju crnu seriju. Slavni francuski klub sada ima niz od sedam utakmice bez pobjede, Bordeaux je slavio s uvjerljivih 3:0. U četiri susreta odigrana u studenom Saint Etienne ima tri poraza i remi, uz gol razliku 3:13.

Bordeaux je poveo u petoj minuti susreta iz prve prave prilike na utakmici. Vada je na sredini terena dobio zračni duel, Mendy je pokupio loptu, prošao pored suparnika i preciznim udarcem s vrha kaznenog prostora doveo svoju momčad u prednost. Rezultat se ponovno promijenio nakon pola sata susreta, Bordeaux je povećao prednost. Malcom je primio loptu na nekih 20-ak metara od vrata Saint Etiennea. Nitko od domaćih nije izašao u blok, pa je Brazilac odlučio uputiti udarac. Nije pogriješio, udarac je bio precizan, Ruffier je pokušao to zaustaviti, no nije imao šanse. Već nakon 30 minuta igre Bordeaux je imao veliku prednost.

S tim rezultatom se otišlo na odmor, a desetak minuta nakon povratka na teren, Bordeaux je postigao još jedan pogodak. Sabaly je ubacio s lijeve strane, a Mendy je glavom poslao po drugi puta loptu u mrežu. Napadač domaćih tako je dokazao da nije samo spretan iz daljinskih udaraca, nego da se zna snaći i u gužvi kaznenog prostora. Nakon tog pogotka Bordeaux je stao, a Saint Etienne nije uspio postići niti počasni pogodak.

Nakon 15 utakmica Bordeaux je s nova tri boda skočio s 13. na deveto mjesto koje drži s 20 bodova. Preskočio je i Saint Etienne koji je sada deseti s bodom manje. Za vikend Bordeaux gostuje kod Dijona, dok će Saint Etienne dočekati Nantes.

Pobjedu i skok na sedmo mjesto upisao je Amiens. U svojoj premijernoj prvoligaškoj sezoni, klub sa sjevera Francuske iz kola u kolo igra sve bolje, a nakon mini krize, uspio se popeti do sedmog mjesta. Neozbiljno bi bilo pričati o borbi za Europu, prioritet je opstanak u ligi, ali ako ovako nastavi Amiens bi lako mogao biti najveća senzacija sezone. U 15. kolu Amiens je pred svojim navijačima dočekao Dijon i slavio je s 2:1.

Domaćini su poveli već u trećoj minuti susreta, a strijelac je bio Kakuta iz slobodnog udarca. Napadač domaćih imao je pomoć od živog zida, jer se lopta na putu prema vratila odbila od gostujućeg igrača, prevarila Reyneta i završila u mreži. Gosti su izjednačili desetak minuta kasnije. Na rubu kaznenog prostora Kwon i Sammaritano odigrali su dupli pas, nakon kojeg se Korejac našao u odličnoj prilici. S desetak metara pucao je iz prve, a lopta je završila u mreži za poravnanje rezultata.

Domaćini su ipak uspjeli vratiti prednost i doći do punog plijena u nastavku susreta i to u 50. minuti. Cornette je u kaznenom prostoru gostiju primio jednu loptu i s desetak metara uputio je udarac, ali Reynet je to obranio. Ipak, lopta se vratila do napadača domaćih koji je bio precizan iz drugog pokušaja. Kako do kraja susreta nije bilo promjene rezultata, Amiens je stigao do šestog ovosezonskog slavlja.

Nakon 15 kola Amiens je na visokom sedmom mjestu s 21. bodom, a za vikend gostuje kod Rennesa. Dijon je pak 13. s 18 osvojenih bodova. Dijon ovog vikenda dočekuje Bordeaux.

Danas su se susreli i Strasbourg i Caen, a utakmica je završila bez pogodaka, 0:0. Gosti, za koje je svih 90 minuta odigrao Ivan Santini nisu uspjeli doći do nove pobjede momčadi iz donjeg dijela tablice, iako su tijekom 90 minuta pokazali više od domaćina. Najveću priliku za goste propustio je upravo Santini koji je pred kraj prvog dijela uzdrmao vratnicu, a pred kraj susreta prečku je pogodio i Nkololo Domaćini su bili više fokusirani na branjenje i na koncu su osvojili vrijedan bod u borbi za opstanak. Nakon 15 utakmica Caen je šesti s 23 boda, dok je Strasbourg skočio za tri mjesta i sada je 15. s isto toliko bodova. Narednog vikenda Caen će dočekati Lyon, dok će Strasbourg dočekati lidera PSG.