Luka Medić • srijeda, 29.11.2017.

U 15. kolu Ligue 1 PSG je s 2:0 slavio protiv Troyesa. Monaco je upisao poraz na gostovanju kod Nantesa, dok je Lyon izgubio protiv Lillea. Te kikseve iskoristio je Marseille koji je slavljem nad Metzom skočio na drugo mjesto tablice...

Nogometaši PSG-a teže su od očekivanog slavili protiv Troyesa. Troyes se jako dobro držao na Parku prinčeva, obrana im je funkcionirala dobro, no na kraju su, u posljednjih 20-ak minuta primili dva pogotka. PSG je tako iskoristio kikseve Lyona i Monaca i povećao prednost nad prvom pratnjom na deset bodova.

Od samog početka PSG je krenuo po pobjedu, no u prvih 45 minuta nije uspio postići pogodak. Pokušaji Di Marie i Meuniera završavali su pored vrata, dok je s druge strane Trapp spasio domaćine kada je obranio pokušaj Darbiona. Pred kraj prvog dijela PSG je dobio kazneni udarac. Ovog puta red za izvođenje stigao je do Cavanija, koji je i izborio najstrožu kaznu, no urugvajski reprezentativac nije uspio dovesti domaćina do prednosti. Samassa je pročitao namjeru Cavanija i obranio njegov udarac.

Ipak, u drugom dijelu, PSG je uspio postići dva pogotka i tako doći do nova tri boda. U 73. minuti goste je probio Neymar. Najskuplji nogometaš u povijesti pokupio je loptu na 20-ak metara od suparničkih vrata, stvorio si je prostor za udarac i precizno je s vrha kaznenog prostora pogodio za 1:0. Drugi pogodak PSG je postigao u sudačkoj nadoknadi, strijelac prvog pogotka Neymar uposlio je Cavanija, a Urugvajac se iskupio za promašeni jedanaesterac. S desetak metara u srazu Samassom bio je uspješniji i stavio točku na i u novom koraku PSG-a prema naslovu Francuske.

PSG je tako povećao svoju prednost nad prvom pratnjom, Marseilleom, na deset bodova. Troyes je pao na 13. mjesto i ima 18 bodova. Za vikend PSG gostuje kod Strasbourga, dok će Troyes ugostiti Guingamp.

Za vikend Lyon se popeo na drugo mjesto, a samo tri dana kasnije ga je ispustio. Nakon dva mjeseca i poraza kod PSG-a, Lyon je izgubio tek drugi prvenstveni susret ove sezone. I to pred svojim navijačima protiv pretposljednje momčadi lige. Lille je na novom lyonskom stadionu odigrao dva susreta i oba dobio s 2:1.

Gosti su poveli u 21. minuti nakon solo prodora Mendesa koji je ušao u kazneni prostor i s 15-ak metara efektno pogodio suprotnu stranu. Lyon je izjednačio 15-ak minuta kasnije, Ndombele je oduzeo loptu na vrhu kaznenog prostora i ubacio je loptu u kazneni prostor gdje se najbolje snašao Diaz koji je bio najviši u skoku i poslao je u mrežu za izjednačenje. No, samo četiri minute kasnije Lille je ponovno poveo. Malcuit je ubacio s desne strane, u kaznenom prostoru Ponce ostaje sam i glavom ponovno vraća prednost na stranu gostiju. U drugom dijelu susreta nije bilo pogodaka, a Lyon je veliku priliku za izjednačenje imao u 56. minuti iz kaznenog udarca, no pokušaj Fekira obranio je vratar Lillea Maignan. Do kraja su gosti izdržali napade domaćine i drugi put za redom slavili u Lyonu.

Lyon je s ovim porazom pao na treće mjesto koje drži s 29 bodova, dok je Lille s nova tri boda skočio na 18. mjesto. Za vikend Lyona čeka gostovanje kod Caena, dok će Lille ugostiti Toulouse.

Treću utakmicu za redom aktualni prvaci, nogometaši Monaca, ne znaju za pobjedu. Nakon remija s Amiensom te poraza od PSG-a, Monaco je izgubio i od Nantesa. Domaćini su nakon dva poraza konačno stigli do pobjede i petog mjesta. Danijel Subašić ponovno je odigrao svih 90 minuta. Bila je to utakmica u kojoj je domaći sastav više pokazao, a do zaslužene pobjede stigao je tek na samom kraju susreta, u 91. minuti. Nantes je imao slobodni udarac, a lopta je završila u živom zidu. Odbijena lopta stigla je do Lime koji je s vrha kaznenog prostora uputio udarac. Iako je Subašić bio na toj lopti, udarac je bio prejak i završio je u mreži za veliko slavlje žutih koji su stigli do velika tri boda u derbiju i potvrdu petog mjesta.

Monaco je s novim porazom pao na peto mjesto i ima 29 bodova. Nantes je peti s tri boda manje. Za vikend Monaco dočekuje Angers, a Nantes gostuje kod Saint Etiennea.

Marseille će, barem do vikenda, biti prva pratilja PSG-a. Na gostovanju kod posljednje momčadi lige, Metza, Marseille je slavio s 3:0 i tako iskoristio poraze druge i treće momčadi, Lyona i Monaca, i tako skočio na drugo mjesto lige. Marseille je poveo u 18. minuti. Thauvin prošao po desnoj strani, ušao u kazneni prostor i preciznim udarcem svladao domaćeg vratara Kawashimu za 1:0. 15-ak minuta kasnije Thauvin je u ulozi asistenta, preciznim dodavanjem na drugoj stativi pronašao je Luiza Gustava koji je s nekoliko metara poentirao za 2:0. U 71. minuti nakon velike pogreške domaće obrane, Marseille je postigao i treći pogodak, a strijelac je bio Ocampos.

Nakon 15 kola Marseille je drugi s 31. bodom dok je Metz posljednji sa svega četiri boda. Za vikend Marseille gostuje kod Montpelliera, dok će Metz u goste Nici.

Od ostalih rezultata Guingamp i Montpellier odigrali su bez pogodaka, 0:0. Mateo Pavlović nije dobio priliku u porazu svog Angersa od Rennesa. Rennes je bio bolji s 2:1. S istim rezultatom Nice je bila bolja na gostovanju bila bolja od Toulousea, iako su domaćini vodili od treće minute, a u 50. promašili kazneni udarac. No, za domaćine su stvari krenule na gore u 79. minuti kada su ostali s igračem manje nakon isključenja Amiana. I onda je Nice napravila preokret, prvo je Balotelli iz kaznenog udarca izjednačio minutu nakon isključenja Amaina, a onda je u sudačkoj nadoknadi za veliki preokret i slavlje Nice poentirao Srarfi.