Petar Jenjić • subota, 16.12.2017.

Odigrane su preostale četiri utakmice 12. kola košarkaše Eurolige. Baskonia je nakon vrlo dramatične završnice slavila kod Anadolu Efesa, dok CSKA nije imao problema protiv Maccabija. Panathinaikos je na krilima K.C. Riversa slavio protiv Milana, dok je do treće pobjede u nizu stigla Crvena zvezda na gostovanju kod Valencije...

Anadolu Efes - Baskonia 81:82

Pobjedu pred svojim navijačima u posljednjim je sekundama susreta ispustio Anadolu Efes koji je minimalno poražen od Baskonije rezultatom 82:81. Deveti je ovo poraz Perasovićeve momčad koja ima tek tri pobjede. S druge strane Baskonia je na polovičnom omjeru 6-6.

Domaćin je u posljednju četvrtinu ušao serijom 6:0 i imao devet koševa viška (74:65), ali gosti se vrlo brzo vraćaju u egal u kojem ostaju do kraja. Uoči posljednje minute Efes je imao minimalnu prednost (81:80) i dvije prilike za podebljanje vodstva, no Simon i McCollum nisu bili precizni. Nakon što je na drugoj strani Vincent Poirier s linije slobodnih bacanja donio prednost španjolskoj momčadi, posljednje tri sekunde imala je turska momčad. Međutim, Janis Timma uzima loptu koja je Simonu prošla kroz prste čime potvrđuje slavlje gostiju.

Goste je do slavlja predvodio Tornike Šengelia sa 17 koševa i osam skokova, dok su po 16 poena dodali Vincent Poirier (12 skokova) i Matt Janning. Najbolji je kod Efesa bio Errick McCollum s 21 poenom, Kruno Simon je susret zaključio sa sedam koševa (1/2 za dva, 1/5 za tricu, slobodna bacanja 2/2), tri skoka i osam asistencija za 27 i pol minuta na terenu.

CSKA - Maccabi Tel Aviv 101:86

CSKA nije imao prevelikih problema na domaćem parketu protiv Maccabija Nevena Spahije. Ruska momčad slavila je rezultatom 101:86 čime je ostala na vrhu Eurolige sa samo jednim porazom u 12 utakmica. Izraelci, s druge strane, pali su na omjer 7-5.

Nakon izjednačene prve četvrtine u kojoj se niti CSKA niti Maccabi nisu uspijevali uspostaviti inicijativu, ruski sastav pojačava u drugoj dionici koju dobiva rezultatom 28:14 i na poluvrijeme odlazi s 15 poena viška (49:34). Gosti su se tek u samoj završnici susreta uspjeli spustiti na minus šest (90:84), ali za nešto više nedostajalo je vremena.

Nezaustavljiv je u domaćim redovima bio Nando De Colo s 26 poena, pet skokova i šest asistencija, dok je Cory Higgins dodao 17 koševa. Najbolji je kod Maccabija bio Norris Cole s 24 poena i sedam asistencija.

Panathinaikos - Armani Milano 80:72

Do osme pobjede u sezoni stigao je Panathinaikos koji je pred svojim navijačima bio bolji od talijanskog Armani Milana rezultatom 80:72 čime je gostima nanio ukupno deveti poraz.

Momčad Xavija Pascuala u 16. minuti zaostajala je 13 razlike nakon serije Milana 13:2. Ipak, zahvaljujući vrlo raspoloženom K.C. Riversu, koji je ubacio tri trice, Panathinaikos do kraja poluvremena smanjuje zaostatak na samo dva razlike (41:39). Nastavak susreta bio je potpuno drugačiji, grčka momčad dominirala je terenom, potpuno okrenula zaostatak i sačuvala prednost do samog kraja utakmice.

Raspoloženi Rivers zaključio je susret s 20 poena (trica 6/9), dok je Matt Lojeski dodao 14 koševa za pobjedničku momčad. Najbolji je kod Milana bio Vladimir Micov s 13 koševa.

Valencia - Crvena zvezda 82:86

Treću uzastopnu, a petu ukupno pobjedu upisali su košarkaši Crvene zvezde koji su slavili u gostima Valencije rezultatom 86:82. Domaćinu je ovo čak osmi poraz u posljednjih devet utakmica u svim natjecanjima što samo govori o trenutnoj formi španjolskog prvaka.

Valencia je imala sve u svojim rukama kada je početkom posljednje četvrtine imala i 13 koševa viška (72:59), međutim, Zvezda uzvraća velikom serijom 17:0. U dramatičnu završnicu srpska je momčad ušla s poenom viška (78:77) i sigurnim je izvođenjem slobodnih bacanja, na krilima Jamesa Feldeinea, osigurala veliko slavlje.

Feldeine je ujedno bio i najbolji igrač utakmice s 26 poena i pet asistencija, dok je Taylor Rochestie dodao 13 koševa. Fernando San Emeterio sa 17 koševa bio je najbolji kod Valencije. Damjan Rudež nije ulazio u igru.