Luka Medić • subota, 16.12.2017.

U 16. kolu Primere Eibar je pred svojim navijačima s 2:1 slavio protiv drugoplasirane Valencije, dok su Athletic Bilbao i Real Sociedad odigrali 0:0...

Nakon što je 13 utakmica za redom odigrala bez poraza, Valencia je u posljednja tri ligaška susreta upisala dva poraza. Nakon što je drugu momčad na tablici prije dva tjedna pobijedio Getafe, Valencia je danas gostovala kod Eibara. Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka, a domaćini su na samom kraju susreta stigli do pobjede. Eibar je slavio s 2:1.

Osim što u prvom dijelu nije bilo pogodaka, nije bilo ni pravih prilika. Valencia je bila nešto konkretnija, a najbliže pogotku gosti su bili u 37. minuti kada je pokušao Mina, ali lopta je završila izvan okvira. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Rodrigo je pucao glavom nakon kornera, no i taj pokušaj nije bio uspješan za goste, tako da se na odmor otišlo s 0:0.

Odmah nakon povratka s odmora Eibar je poveo. Capa je poslao loptu u pred gostujuća vrata. Nastala je gužva, a nitko od domaćih nije uspio izbaciti loptu iz svog kaznenog prostora. U jednom trenutku lopta je stigla do Jordana koji ju je proslijedio do Inuija, a Japanac u dresu Eibara s desetak metara je pogodio donji lijevi kut Netovih vrata.

Vodstvo Eibara nije trajalo niti deset minuta. Rodrigo je s desne strane ubacio u kazneni prostor, pred samim vratima nalazio se usamljeni Mina koji je bez većih problema zatresao Eibarovu mrežu i izjednačio rezultat.

Ipak u 87. minuti Eibar je postigao i drugi pogodak i tako stigao do pobjede. Eibar je brzom akcijom stigao do prilike, Alejo je s vrha kaznenog prostora ubacio pred sama vrata, a asistent kod prvog pogotka na utakmici Jordan skočio je najviše i glavom je poslao loptu u mrežu pored statičnog Neta koji je, kao i kod prvog pogotka, samo pogledom ispratio loptu u mrežu. Tako je Eibar stigao zasluženo do sva tri boda, dok će Valencia što prije morati zaboraviti na još jednu lošu pariju.

Nakon 16 utakmica Valencia je druga s 34 boda, pet manje od vodeće Barcelone, s tim da Barca ima i utakmicu manje. Eibar je sedmi s 21. bodom. Idućeg vikenda Valencia će dočekati Villarreal, a Eibar Gironu.

U drugoj utakmici dana Athletic je u Bilbau dočekao Real iz San Sebastiana. Baskijski derbi Sociedad je dočekao kao osma momčad na tablici, dok je Bilbao bio 11. Utakmica velikih rivala završila je bez pogodaka, 0:0.

U prvih pola sata bolji su bili gosti koju su nekoliko puta ozbiljnije zaprijetili domaćem vrataru Herrerinu, ali pokušaji Oyarzabala s desetak metara, i Illarramedija s vrha kaznenog prostora nisu bili precizni i završili su pored vrata. Pred kraj prvog dijela Athletic je mogao povesti, ali pokušaj San Josea završio je preko vrata.

Drugi dio pripao je domaćinima, no ponovno nije bilo pogodaka. Aduriz je nakon kornera glavom poslao loptu pored vrata, a na samom kraju susreta do pobjede i sva tri boda mogao je i Sociedad, ali udarac Prieta obranio je Herrerin.

S novim bodom Real Sociedad je pao na deveto koje drži s 20 bodova. Athletic Bilbao je trenutno 13. s 18 bodova. Idućeg vikenda Real Sociedad će ugostiti Sevillu, dok će Athletic Bilbao gostovati kod Real Betisa.