Real Madrid
Real Madrid 0:3(0:0) Barcelona
Barcelona

Dario Dodić • subota, 23.12.2017.

Nogometaši Barcelone uvjerljivom su predstavom na Santiago Bernabeuu stigli do treće uzastopne prvenstvene pobjede protiv Reala usred Madrida i najvećeg rivala realno izbacili iz utrke za naslov...

Znao je Zinedine Zidane da u El Clasicu na Santiago Bernabeuu njegova momčad mora po pobjedu želi li zadržati realne šanse za obranu naslova prvaka. Tako je Real i krenuo, visokim presingom, nisu domaći nogometaši dozvoljavali Barcinima izaći iz vlastite polovice, izgledao je Real dobro s Mateom Kovačićem i Lukom Modrićem od prve minute.

Posebno je u prvih 45 minuta impresionirao Kovačić koji je na iznenađenje mnogih dobio prigodu zaigrati od prve minute. U svakoj iole ozbiljnijoj akciji madridske momčadi sudjelovao je Mateo, a mora se reći kako je i u obrani na Leu Messiju napravio velik posao. Zvučao je dobro za domaće podatak kako je Real u tri El Clasica u kojima je startao Kovačić dvaput slavio i jednom remizirao.

Izgledala je pogubljeno Barcelona na početku, smirivao je svoje igrače frustrirani Andres Iniesta, gosti se nisu uspijevali izvući iz podređenog položaja. Pamtit će, pak, domaći nevjerojatan promašaj Cristiana Ronalda iz desete minute. Lijepo je po lijevoj strani prošao Kroos, poslužio Portugalca rolicom na 13 metara od Barcinog gola, no Ronaldo na iznenađenje mnogih promašuje loptu.

Tek nakon pola sata igre zube je pokazala i Barcelona. Fenomenalnom je loptom Messi uposlio Paulinha, ovaj iz prve puca pod gredu, ali odličnom reakcijom Keylor Navas čuva svoju mrežu netaknutom. Uzvratio je sjajnom solo-akcijom Ronaldo, ali i fenomenalnom obranom Ter Stegen, koji još jednom podsjeća kako je važan kotačić u ovoj zasad idealnoj sezoni katalonskog kluba.

Mogao je možda sudac Sanchez pokazati i na bijelu točku u završnici prvog dijela kada je Pique srušen u kaznenom prostoru Reala, ali nije se oglasio - srećom po Katalonce ova odluka nije posebno utjecala na konačan ishod pa se o njoj neće previše razgovarati. Imao je lijepu prigodu u posljednjim trenucima prvog dijela i Benzema, dobro je pucao na ubačaj Marcela, ali lopta pogađa desnu vratnicu. Više je puta ove sezone Francuz pogodio okvir gola nego što je zabio golova.

Kako je vrijeme odmicalo tako je Barca igrala sve bolje, a Real padao. Pao je poprilično u nastavku i Kovačić, a može ga se kriviti što Barcinu akciju za vodeći pogodak nije prekinuo u samom začetku. Igrala se 54. minuta, dotad prilično nevidljivi Ivan Rakitić povukao je kontru Barcelone, Kovačić ga je nonšalantno propustio na sredini terena, u nastavku akcije Rakitić poslužuje Sergija Roberta, ovaj loptu iz prve prosljeđuje do usamljenog Luisa Suareza, Urugvajac lagano zabija za 0:1 Barcelone.

Nije se Real ni snašao, a Barca je već imala 2:0. Krasno Messi nakon dvije trećine igre pogađa Suareza čiji prvi pokušaj brani Navas. Opet se lopta odbija do Suareza, Urugvajac iz drugog pokušaja pogađa vratnicu. Još se jednom lopta odbija do igrača Barcelone, ovog puta do Paulinha čiji udarac glavom rukama zaustavlja Carvajal - Sanchez pokazuje na bijelu točku, a Carvajala šalje na preuranjeno tuširanje. Messi silovito pogađa pod gredu za 2:0 i zabija 17. gol protiv Real Madrida, više nego bilo koji drugi igrač u povijesti La Lige. Postao je Argentinac i jedini igrač koji je u deset uzastopnih sezona španjolskog prvenstva zabio 15 ili više golova.

Zvuči nevjerojatno, ali Real je zaigrao bolje nakon drugog primljenog gola i s igračem manje. Nizali su domaći prigode, ali lopta više nije htjela u gol. Krasno je Modrić poslužio Balea, koji je u 72. minuti u igru ušao umjesto Kovačića, ali Velšanin ne uspijeva realizirati prigodu koja je morala rezultirati pogotkom. Slično je završio i siloviti pokušaj Ramosa, s nekih pet metara gađao je bliži kut, ali ramenom mu brani maestralni Ter Stegen.

Posljednji čavao u Realov lijes zakucao je Vidal u trećoj minuti sudačke nadoknade. Lijepo je po desnoj strani kraj Marcela prošao Messi kao da ga nema, vratio povratnu loptu na Vidala, koji je u igru ušao samo dvije minute ranije, ovaj uz malo sreće pogađa za konačnih 3:0, prvi put u povijesti Barca je u tri uzastopne ligaške utakmice svladala Real na Bernabeuu. Možda taj treći pogodak, koji je Messiju donio 200. asistenciju u Barceloninom dresu, nije trebao biti priznat jer se činilo kako je Argentincu nekoliko trenutaka prije nego što je prošao Marcela lopta pobjegla u aut.

Ivan Rakitić i Luka Modrić odigrali su svih 90 minuta.