Euro 2018., skupina A, 1. kolo, 12.01.2018, 20:30 h
Hrvatska 32:22 Srbija
Srbija

Hrvatska sjajno otvorila Prvenstvo i pregazila Srbiju!

Branimir Korać • petak, 12.01.2018.

Dvoboj velikih rivala Hrvatske i Srbije dogodio se odmah na startu Europskog prvenstva. U prepunoj Spaladium areni Hrvatska je pregazila Srbiju s 32:22 i na najbolji mogući način otvorila Prvenstvo!

Kao što se i očekivalo, bio je to tvrd dvoboj od samog početka. Hrvatska obrana izgledala je bolje i Srbija se pošteno namučila za većinu pogodaka u prvom dijelu dok je Hrvatska ipak lakše dolazila do realizacije. Jedino u igri s igračem više u dva navrata Zelenović je lako poentirao te Marković iz kontre nakon izgubljene lopte Cindrića.

Od početka je Hrvatska vodila, Srbija je uspjela tek na startu poravnati na 2:2 nakon što je Hrvatska krenula s 2:0, odmah su Cindrić i Štrlek vratili na plus dva te je Hrvatska ostatak susreta provela u vodstvu.

Iako je imala vodstvo, nije se mogla do kraja odvojiti sve do završnice prvog poluvremena. Srbija je bila konstantno u zaostatku od jednog do maksimalnih tri gola, no u zadnjih minutu i pol ipak je uslijedilo odvajanje.

Marsenić je morao napustiti parket do kraja poluvremena zbog prekršaja nad Karačićem, a igrača više Hrvatska je iskoristila i pobjegla na 14:9 na odmoru.

Zaokružila je tako seriju 4:0 u kojoj je Luka Stepančić postigao dva pogotka, a Manuel Štrlek i Luka Cindrić po jedan. Stepančić je ujedno bio prvo ime Hrvatske u prvih 30 minuta, postigao je pet pogodaka i općenito ostavio dobar dojam.

U nastavku susreta Hrvatska je pokazala zrelost i kvalitetu, odlično je odradila i drugo poluvrijeme te je mirno privela susret kraju.

Vrlo brzo odvojila se na sedam golova prednosti i dugo je ta razlika iznosila pet-šest-sedam golova. Srbija jednostavno nije imala dovoljno kvalitete da bi se suprotstavila na pravi način, vratari su joj bili vrlo skromni i jedini raspoloženi bio je Petar Nenadić.

Upravo Nenadić je svojim golovima spriječio Hrvatsku da brzo ode na ogromnu prednost, ali u završnih deset minuta niti on više nije mogao i Hrvatska je pobjegla serijom 5:1 na konačnih plus deset.

Ono što nije dobro je svakako problem s Domagojem Duvnjakom koji je u 57. minuti ostao na parketu i iznesen je na klupu zbog problema s listom.

Za igrača utakmice izabran je Mirko Alilović iako je imao svega pet obrana, a kod Hrvatske najefikasniji bili su s po šest golova Manuel Štrlek i Luka Stepančić. Kod Srbije Nenadić je zabio šest golova, a Zelenović pet.

HRVATSKA - SRBIJA 32:22 (14:9)

Skupina A, prvo kolo

Hrvatska: Mirko Alilović (5 obrana), Ivan Stevanović (2 obrane), Igor Vori 1, Željko Musa 1, Lovro Mihić 2(1), Manuel Štrlek 6, Zlatko Horvat 4, Ivan Čupić 2(2), Jakov Gojun, Stipe Mandalinić 1, Marko Mamić, Marko Kopljar 1, Luka Stepančić 6, Domagoj Duvnjak 2, Igor Karačić 2, Luka Cindrić 4

Srbija: Vladimir Cupara (4 obrane), Tibor Ivanišević, Dobrivoje Marković 2(1), Nemanja Ilić 3(2), Darko Đukić, Bogdan Radivojević 1, Petar Đorđić, Milan Jovanović, Nemanja Obradović, Žarko Šešum 2, Petar Nenadić 6(2), Stefan Vujić, Nemanja Zelenović 5, Marko Vujin 1, Mijajlo Marsenić 1, Bojan Beljanski 1

Sedmerci: Hrvatska 3/3 (Čupić 2/2, Mihić 1/1), Srbija 5/5 (Nenadić 2/2, Marković 1/1, Ilić 2/2)

Isključenja: Hrvatska 6 minuta (Vori, Musa, Mihić), Srbija 8 minuta (Zelenović, Obradović, Marsenić 2)

Tijek susreta: 1:0 Čupić (7m), 2:0 Vori, 2:1 Šešum, 2:2 Zelenović, 3:2 Cindrić, 4:2 Štrlek, 4:3 Vujin, 5:3 Stepančić, 6:3 Cindrić, 6:4 Nenadić (7m), 7:4 Stepančić, 7:5 Beljanski, 7:6 Zelenović, 8:6 Stepančić, 8:7 Zelenović, 9:7 Štrlek, 10:7 Štrlek, 10:8 Marković (7m), 10:9 Marković, 11:9 Štrlek, 12:9 Stepančić, 13:9 Cindrić

14:9 Stepančić, 15:9 Čupić (7m), 15:10 Ilić (7m), 16:10 Cindrić, 16:11 Nenadić, 17:11 Stepančić, 17:12 Zelenović, 18:12 Karačić, 19:12 Musa, 19:13 Ilić, 19:14 Nenadić, 20:14 Horvat, 20:15 Nenadić (7m), 21:15 Horvat, 21:16 Šešum, 22:16 Kopljar, 22:17 Nenadić, 23:17 Horvat, 23:18 Ilić (7m), 24:18 Štrlek, 25:18 Štrlek, 25:19 Zelenović, 26:19 Duvnjak, 26:20 Radivojević, 27:20 Duvnjak, 27:21 Nenadić, 28:21 Horvat, 29:21 Mihić, 29:22 Marsenić, 30:22 Mandalinić, 31:22 Karačić, 32:22 Mihić (7m)

60. Kraj! Hrvatska je visoko slavila 32:22!

57. Problemi s Duvnjakom, ostao je na parketu s bolom u listu. Iznesen je na klupu, nimalo ne izgleda dobro.

56. Lovro Mihić nosi Hrvatsku na plus osam.

54. Nenadić je definitivno klasa iznad svih ostalih igrača Srbije.

51. Prvo pregledavanje snimke, je li Srbija postigla pogodak ili ne? Njemački suci kažu da je.

50. I Hrvatska odlazi na plus sedam uz dva gola Štrleka.

45. Hrvatska održava prednost od pet-šest golova razlike rutinski.

40. Alilović s dvije požrtvovne obrane podiže publiku na noge! Pucali su Srbi na prazan gol dva puta zaredom, ali Alilović je bio spreman.

37. Odlična igra Hrvatske i u nastavku, Musa podiže na najviših plus sedam!

34. Stepančić igra najbolju reprezentativnu utakmicu u svojoj karijeri, 17:11.

33. Dobar početak Hrvatske u drugom dijelu, Cindrić za plus šest.

31. Počelo je drugo poluvrijeme.

30. Stepančić zabija na kraju prvog dijela za 14:9, odličan rezultat na odmoru!

28. Tri uzastopna gola Hrvatske, Cindrić s igračem više za najviših 13:9!

27. Stepančić i Štrlek posebno su raspoloženi i vode Hrvatsku na plus tri.

23. Izgubljena lopta, Marković bježi u kontru, 10:9.

22. Ali odmah Čupić krade loptu, a Štrlek iz kontre zabija za 10:7!

21. Minuta odmora za Srbiju kod 9:7, dugo je trajao napad i nije bilo rješenja. Hrvatska obrana odradila je odličan posao.

20. Problemi su na lijevoj strani obrane, Zelenović dva puta posve sam zabija

17. Prvo isključenje za Hrvatsku, Vori i Zelenović odmah smanjuje na 7:6.

15. Dobrih 15 minuta je iza Hrvatske, posebno u obrani, Červarovi momci vode 7:4.

12. Prva obrana Cupare, skinuo je pokušaj Štrleka koji bi odveo Hrvatsku na plus tri.

10. Vratari zasad samo jedna obrana i to Alilovićeva.

8. Prva obrana Alilovića, dobar pokušaj Vujina pa Štrlek zabija za 4:2.

7. Hrvatska vodi 3:2 i ima igrača više, kod gola Cindrića dvije minute dobio je Zelenović.

3. Prvi hrvatski gol na Prvenstvu zabio je Čupić nakon sedmerca koji je izborio Duvnjak.

1. Počeo je susret u Splitu! Duvnjak je na lijevom vanjskom, a Cindrić na srednjem.