Euro 2018., skupina 2, 3. kolo, 21.01.2018, 20:30 h
Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija 20:31 Španjolska
Španjolska

Makedonija teško stradala protiv Španjolske, užasno prvo poluvrijeme odnijelo svaku šansu

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • nedjelja, 21.01.2018.

Daleko najlošiji nastup Makedonije u dosadašnjem dijelu Prvenstva i uvjerljiv poraz u prvom nastupu u drugom krugu. Španjolska ju je pregazila s 31:20, a presudilo je katastrofalno prvo poluvrijeme Makedonaca...

Kombinacija vrlo dobrog nastupa Španjolske i očajnog Makedonije dovela je do konačnih 31:20 za Španjolce. Kada u jednom poluvremenu izgubite čak 14 lopti i mučite se da uopće uputite udarac na gol, ne možete očekivati više od teškog poraza bez obzira koliko dobro odigrali drugo poluvrijeme. Makedonija čak niti nije bila tako dobra u drugom dijelu da bi zaprijetila Španjolcima već je vratar Nikola Mitrevski "poludio" i spriječio još teži poraz.

Veći problem za Makedoniju od samog poraza predstavlja ozljeda Kirila Lazarova koji je odigrao samo osam minuta, a bilo je vidljivo koliko je nedostajao svojoj reprezentaciji. Nije Makedonija niti s njim briljirala, ali bez njega je bila potpuno izgubljena i bez ikakve ideje.

Od početka je to bilo teško mučenje za Gonzalesovu momčad. Prvi gol iz igre Makedonci su zabili tek u 15. minuti kada je Dejan Manaskov smanjio na 7:3, odmah je i Stoilov smanjio na 7:4, prepuna varaždinska dvorana makedonskih navijača je proključala, ali Španjolska je vrlo brzo napravila seriju od čak 7:0 i na poluvrijeme odnijela za Makedoniju vrlo ružnih 15:6.

Nastavak je bio čista formalnost. Popustili su malo i Španjolci u obrani, na visokoj razini i dalje je bio Gonzalo Perez de Vargas, ali igrači ispred njega malo su smanjili agresivnost i Makedonija je lakše dolazila do prilika za realizaciju, no to niti u jednom trenutku nije dovelo pod znak pitanja visoku španjolsku pobjedu.

Treba svakako istaknuti i Mitrevskog na drugoj strani, čovjek je upisao za jedno poluvrijeme čak 14 obrana, ali niti on nije mogao približiti Makedoniju. Španjolska je rutinski odrađivala posao, imala na vratima Pereza de Vargasa koji je prikupio 18 obrana i na kraju je zasluženo slavila te napravila prvi korak prema prolazu. Makedonci još uvijek nisu izgubili šansu za prolaz, još uvijek ne ovise o ostalim rezultatima, ali s ovakvom igrom teško će izboriti prolaz u polufinale.

U španjolskom sastavu Eduardo Gurbindo postigao je šest golova, a po pet su dodali Ferran Sole i Adrian Figueras. Kod Makedonije po četiri gola zabili su Dejan Manaskov i Stojanče Stoilov.