Sportnet • nedjelja, 28.01.2018.

Posljednje tri utakmice 23. kola francuskog prvenstva donijele su 11 golova, Lille i Bordeaux slavili su na domaćem terenu, a derbi između Marseillea i Monaca završen je neodlučeno...

PIŠE: Jan Šneler

Derbi kola između trećeplasiranog Marseillea i četvrtoplasiranog Monaca završio je bez pobjednika, 2:2. Obje momčadi odlično su otvorile susret. Gosti su već u četvrtoj minuti došli do vodstva. Nakon odlično izvedene polukontre, Keita se našao sam ispred vratara Mandande i zabio za vodstvo Monaca. Međutim, Marseille nije mirovao. Nije prošlo niti tri minute a domaći dolaze do izjednačenja.

U šesnaesterac je loptu ubacio Germain, ona je došla do Thauvina koji dosta nespretno ju upućuje u zrak a najviši Rami skače i glavom zabija za 1:1. Ostaje dojam kako su braniči Monaca, zajedno s vratarom Subašićem mogli puno bolje reagirati kod postignutog gola.

Marseille je bio bolji u prvom dijelu, no rezultat se više nije mijenjao. U drugom dijelu slični raspleti kao i u prvoj dionici utakmice. Golovi su padali u uvodnim minutama. Ovoga puta, Marseille je došao u vodstvo. Odlično je ubacio Payet a Germain efektno glavom zabija u prvi kut nemoćnog Subašića. Svega četiri minute vodili su gosti jer već u 51. minuti, Sidibe nakon solo prodora zabija za izjednačenje.

U 57. minuti, Jemerson je ponovno doveo Monaco u vodstvo, no njegov gol sudac je poništio zbog nedozvoljene pozicije. Imao je Marseille pred kraj utakmice lijepu priliku za pobjedu, no udarac Sansona prošao je malo preko gola.

Iako Bordeaux ima određenih problema s nedostupnim igračima te ove sezone ne pruža fenomenalne partije, u večerašnjoj utakmici protiv drugoplasiranog Lyona, domaći nogometaši ostvarili su važnu pobjedu. U vodstvo su došli već u 22. minuti. Meite je poslao loptu u prazan prostor, u koji je utrčao De Preville i odmjerenim udarcem postigao pogodak.

Iako su nagrade za najbolja glumačka ostvarenja, Oscar, na rasporedu tek početkom ožujka, Bordeauxov napadač Malcom zasigurno bi zaoštrio konkurenciju. Sramotno je simulirao u šesnaestercu, pao kao pokošen iako kontakta sa suparničkim igračem nije niti bilo. Iz potpuno nepravednog dosuđenog jedanaesterca, isti igrač, zabio je za vodstvo 2:0.

Iako su bili u rezultatskom minusu i potpuno nepravedno gubili s 2:0, nogometaši Lyona uspjeli su u 44. minuti smanjiti zaostatak. FekirMarcelo glavom pogodio donji desni kut gola Bordeauxa. Ipak, domaći uzvraćaju udarac vrlo brzo. U drugoj minuti sudačke nadoknade, Lopes potpuno nepotrebno ruši Poundjea i sudac pokazuje na novi jedanaesterac.

Ovoga puta, sudačka odluka bila je ispravna i nejasna je reakcija vratara Lyona u situaciji kada je lopta praktički već bila izgubljena. Udarac s bijele točke realizirao je Laborde. Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao, iako je Lyon imao nekoliko odličnih prilika. Gostima nije pomoglo niti što je Bordeaux od 76. minute igrao s igračem manje zbog drugog žutog kartona Otavija.

Nekoć moćni Lille već dugo muku muči s formom i rezultatima, no današnja pobjeda nad Strasbourgom pomogla im je da se malo odmaknu iz zone za ispadanje. Prilično nesadržajno i dosadno prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka te se na prve golove trebala čekati završnica susreta. U 76. minuti El-Ghazi glavom dovodi Lille do vodstva.

Nešto malo manje od dvije minute trajalo je vodstvo domaćih jer već u 78. minuti Foulquier donosi izjednačenje. Ispala je obrana Lillea misleći da su dobro postavili offside zamku, no Foulquier se prošuljao i zabio za 1:1. Ipak, u prvoj minuti sudačke nadoknade Edgar lijepim golom nakon kornera donosi Lilleu važna tri boda u borbi za opstanak.