Espanyol
Espanyol 1:0 Real Madrid
Real Madrid

Sportnet • utorak, 27.02.2018.

Espanyol je na svom El Pratu golom Morena u 93. minuti svladao Real s 1:0 i tako naplatio gotovo jedanaest godina muke koje je momčad iz Barcelone prolazila u utakmicama s Kraljevskim klubom. Naime, Espanyolu je ovo bila prva pobjeda u međusobnim susretima nakon 2007. godine. U međuvremenu su gubili čak 19 puta, a slavili tek jednom. Iako je Real igrao bez nekoliko standardnih igrača, između ostalih i Cristiana Ronalda, nitko i ništa ne mogu oduzeti pravo na slavlje momčadi Espanyola nakon sjajne pobjede.

AUTOR: Stipe Dedić

Real je u utakmicu s Espanyolom ušao bez sva tri svoja standardna vezna igrača, odnosno bez Casemira, Kroosa i Luke Modrića, stoga je Zinedine Zidane malo izmijenio taktiku i zaigrao s dva zadnja vezna igrača i trojicom ofenzivaca iza isturenog Garetha Balea. Rezultat je bila izrazita dominacija gostiju u posjedu, ali i totalna bezidejnost igrača Reala kada je bilo potrebno nešto izmisliti u napadu.

Baš se Bale prvi našao u prilici. U sedmoj minuti glavom je pokušao svladati Diega Lopeza, no njegov je pokušaj bio preslab i vratar domaćih je bez problema tu loptu uhvatio. Espanyol je uzvratio preko Gerarda Morena. Napadač domaćina našao se u 27. minuti u dobroj prilici, ali nije uspio dobro zahvatiti loptu i njegov je udarac otišao pored stative.

Najkontroverzniji trenutak na utakmici dogodio se u 31. minuti. Carlos Sanchez opalio je s nekih dvadesetak metara po golu Reala, a njegov je udarac zapravo poslužio kao odlična asistencija za Morena koji se najednom našao sam ispred Keylora Navasa. Moreno se lijepo okrenuo i pogodio mrežu gostiju, no njegov je gol sudac utakmice José Sanchez poništio zbog zaleđa. Na ponovljenoj snimci bilo je jasno da je Moreno u trenutku udarca njegovog suigrača bio u dozvoljenoj poziciji, stoga je pogodak Espanyola po svoj prilici trebao biti priznat.

Tražio je i Real kazneni udarac na drugoj strani nakon što je udarac Garetha Balea požrtvovno blokirao kapetan domaćih Victor Sanchez. Činjenica jest da je Sancheza lopta pogodila u ruku, no isto je tako očito da je ruka kapetana Espanyola bila u prirodnoj poziciji, odnosno da Sanchez rukom nije igrao namjerno.

Mlaka igra Kraljeva nastavila se i u nastavku. Duarte je u 50. minuti pogodio gredu gola Keylora Navasa, no ovaj je pokušaj bio kudikamo bezazleniji no što udarac u gredu zvuči. Udarac Duartea zapravo je bio „balon“, a Navas je cijelo vrijeme bio na toj lopti i jednostavno ju pustio da ode u gol aut.

Navas je još jednom morao reagirati šest minuta kasnije. U prilici se opet našao Moreno, no Navas je lijepo obranio udarac napadača domaćih. Moreno je probao i u 77. minuti, ovog puta glavom, ali Navas se ni tada nije dao svladati. Uveo je Zidane u međuvremenu i Benzemu, pa onda i Ceballosa, no nije to donijelo nikakav napredak u igri Reala, štoviše, Espanyol je i dalje djelovao kao momčad koja više želi pobijediti.

Bolja igra domaćinima se isplatila u 93. minuti. Moreno je sjajno poklopio dodavanje Sergija Garcije i snažno opalio po golu Navasa, lopta je na putu prema golu okrznula Varanea i tako postala potpuno neuhvatljiva za vratara gostiju. Moreno je tako nakon nekoliko izglednih prilika napokon zabio i donio više nego zasluženo slavlje domaćinima. Mateo Kovačić igrao je do 89. minute kada ga je zamijenio Borja Mayoral.

S nova tri boda Espanyol je skočio na 13. poziciju, dok je Real ostao treći, dva boda ispred četvrte Valencije.