Sportnet • subota, 31.03.2018.

Odlično je izgledao Hoffenheim koji je u svim segmentima igre potpuno nadigrao pretposljednji Köln i osigurao važna tri boda u borbi za europska natjecanja...

PIŠE: Jan Šneler

Bez prevelikih iznenađenja završili su prvi dvoboji 28. kola Bundeslige. Gotovo većina favorita uspješno je odradila posao i zasluženo odnijela puni plijen. Posebice raspoložen bio je Hoffenheim koji je postigao čak šest golova Kölnu.

Od samog početka Hoffenheim je krenuo napadački tražeći sva tri boda protiv slabog Kölna. U prvim minutama zaprijetio je Mark Uth, no njegov udarac prošao je malo pored stative. Ipak u 22. minuti domaći su došli do zasluženog vodstva. Serge Gnabry je sve sam napravio solo prodorom i na kraju silovitim udarcem pogodio gostujuću mrežu.

Svega par minuta kasnije još jednom lopta je završila u mreži Kölna, ali ipak pogodak Benjamina Hubnera poništen je zbog zaleđa. Potpuno je dominirao domaćin, a do poluvremena se u strijelce mogao upisati i hrvatski napadač Andrej Kramarić, no njegov pokušaj iz slobodnog udarca obranio je Timo Horn.

Nakon samo dvije minute nastavka utakmice, Hoffenheim dolazi do novog gola i time najavljuje teških 45 minuta za goste. U 47. minuti strijelac je ponovno bio Gnabry, dok je samo devet minuta kasnije Uth povećao vodstvo na 3:0. U međuvremenu je ponovno odličnu priliku imao Kramarić, no još jednom njegov udarac nije pronašao metu.

Ako su se nečemu i nadali u drugom dijelu, vrlo brzo gosti su se mogli predati. U 62. minuti Lukas Rupp se odlično snašao u šesnaestercu i postigao četvrti gol dok je Uth svojim drugim golom povisio na 5:0. Točku na i postavio je Uth hat-trickom u 73. minuti. Andrej Kramarić mogao se više puta upisati u listu strijelaca i pravo je čudo da od šest pogodaka niti jedan nije njegovo djelo. Kramarić je inače igrao do 65. minute kada ga je zamijenio Steven Zuber.

Schalke koji se i dalje bori za drugu poziciju prvenstva s Borussijom Dortmund očekivano je slavio protiv Freiburga. Freiburg je samo jednom slavio ove sezone na gostujućem terenu te u Gelsenkirchenu šanse nije niti imao.

Od početka susreta Schalke je kontrolirao igru, napadao i kreirao puno prilika, no teško je govoriti o nekim stopostotnim i izglednim šansama za gol. U 23. minuti doduše Naldo se mogao upisati u strijelce, no njegov udarac otišao je pored gola Freiburga. Imao je na samom kraju prvog dijela Daniel Caliguri solidnu priliku, no prilično loše je pucao.

S obzirom na to kako su odigrali prvo poluvrijeme, gostujući nogometaši svakako su mogli biti zadovoljni neriješenim ishodom. U drugom dijelu, Freiburg je mogao šokirati domaće gledatelje, no udarac Vincenta Sierra u 62. minuti odsjeo je na stativi.

Tko zna kako bi utakmica završila da se nije dogodilo sljedećih nekoliko minuta potpunog pada koncentracije u igri gostiju. Prvo je u 62. minuti potpuno nepotrebno Manuel Gulde srušio u šesnaestercu Breela Emboloa i sudac je opravdano pokazao na kazneni udarac. Jedanaesterac je precizno izveo Caliguri i donio vodstvo Schalkeu.

Dok se takav prekršaj još može i opravdati, ono što je napravio Petersen teško je shvatljivo. Prvo je kapetan Freiburga skrivio prekršaj da bi zbog očito ružno upućenih riječi sucu utakmice, dobio i drugi žuti karton, odnosno isključenje. Schalke nije dugo čekao te je u 73. minuti preko Guida Burgstallera došao do drugog gola.

Zanimljivo je bilo i u Hannoveru gdje su se susreli domaćin i RB Leipzig. Gosti su imali sve u svojim rukama, vodili s 0:2, no domaćini se do samog kraja nisu predavali. U vodstvo je goste doveo Emil Forsberg pogotkom u 16. minuti, da bi u 54. Willi Orban donio velikih 0:2.

Bolje je izgledao Leipzig u tim trenucima i niti jednog trena nije izgledalo kao da bi utakmica mogla biti napeta. Iako se u posljednjih 20 minuta ušlo s istim rezultatom, u narednih osam minutama postignuto je tri pogodaka. Prvo je Salif Sane smanjio na 1:2, da bi Yussuf Poulsen odličnom reakcijom ponovno povećao rezultat na 1:3.

Nije prošlo niti dvije minute od trećeg gola gostiju a Nicklas Fullkrug smanjuje na 2:3. Potpuni preokret mogao se dogoditi u 89. minuti no Marvin Bakalorz nije bio precizan te je pogodio stativu.

Josip Elez igrao je od 18. minute.

Davljenik HSV uspio je osvojiti bod kod Stuttgarta, no pitanje je koliko će im taj bod na kraju značiti. I nakon ovog kola, HSV će držati posljednju poziciju, a ukoliko Mainz i Wolfsburg dođu u 28. kolu do pobjede, sigurna zona biti će još udaljenija. Dobro je krenulo za goste. U 18. minuti Waldschmidt je pucao iskosa, Zieler nakratko skrenuo, no lopta se direktno odbija na noge Lewisa Holtbyja koji zakucava loptu u mrežu.

Kako su zabili pogodak tako su ga gosti i primili. U 44. minuti, ponovno se lopta sretno odbija, ovoga puta Stuttgartovom Danielu Ginczeku koji donosi izjednačenje svojoj momčadi. Drugi dio prošao je prilično mirno, iako su obje ekipe pokušavale doći do punog plijena. Kada se stvari zbroje, možemo zaključiti kako su na kraju i Stuttgart i HSV bili nezadovoljni ishodom.

Bayer Leverkusen, unatoč statusu favorita, nije uspio doći do punog plijena protiv Augsburga. Prilično slabo odigrao je Bayer Leverkusen. Imali su domaći odlične prilike, no slobodno možemo ustvrditi kako je nevjerojatno što su sve promašili. U prvom dijelu, Aranguiz, Kohr i Bailey su mogli dovesti Bayer u vodstvo no niti jedna nije bio precizan.

U nastavku utakmice, imao je i Augsburg svojih prilika, naročito onu u 50. minuti kada Hinteregger nije uspio zabiti. Hrvatski stoper Tin Jedvaj cijelu utakmicu odgledao je s klupe za pričuve Leverkusena. S obzirom na to kako sutra svoju utakmicu igra Eintracht Frankfurt te kako sljedećeg tjedna gostuju u Leipzigu protiv direktnog konkurenta, u Leverkusenu mogu žaliti za bodovima koji su im možda odnijeli Ligu prvaka sljedeće godine.