SP 2018., skupina C, 1. kolo, 16.06.2018, 12:00 h, Kazanj, Kazanj Arena
Suci: Andres Cunha (Urugvaj), Nicolas Taran (Urugvaj), Mauricio Espinosa (Urugvaj)
2:1(0:0) Australija
Mile Jedinak 62' (11m)
Australija

Petar Jenjić • subota, 16.06.2018.

Prvi susret skupine C Francuska je uspjela zaključiti pobjedom, iako je dobrim dijelom utakmice protiv Australije igrala vrlo slabo. Australci su se dobro držali kroz cijelu utakmicu, imali bod u džepu sve do 81. minute, no spretan pogodak Paula Pogbe donio je Pijetlovima sva tri boda...

Olivier Giroud
70'
18
Nabil Fekir
70'
14
Blaise Matuidi
78'
Tomi Jurić
64'
22
Jackson Irvine
71'
17
Daniel Arzani
84'
Bert van Marwijk

Prva utakmica u skupini C donijela je pobjedu Francuzima koji su tako Prvenstvo otvorili s tri boda. Iako se slavlje finalista s prošlog Europskog prvenstva moglo očekivati, Francuska nije briljirala i uz dosta sreće svladala je vrlo raspoloženu Australiju s 2:1.

Ovom pobjedom Francuska je tako po prvi puta u povijesti dva uzastopna Svjetska prvenstva otvorila pobjedom. Podsjetimo, u Brazilu 2014. godine svladala je Honduras. Unatoč porazu Australci mogu biti zadovoljni prikazanim i u sljedeće dvije utakmice zasigurno tražiti prolazak skupine.

Slika 1 od 1.

Očekivano su Francuzi odmah od samog početka napravili pritisak na posljednju liniju australske reprezentacije koja se nije potpuno povukla na svoju polovicu, već je hrabro išla prema naprijed. Pokušavali su Kylian Mbappe, Paul Pogba pa u konačnici i Antoine Griezmann, ali sve je uspješno obranio Matthew Ryan.

Ipak, najveća opasnost u prvoj polovici prvog poluvremena odvila se na drugoj strani, nakon jednog australskog ubačaja. Corentin Tolisso malo je skrenuo loptu prema vlastitom golu, a Hugo Lloris odličnom obranom uspio izvući siguran pogodak.

Kako je odmicalo poluvrijeme sve je manje bilo ozbiljnijih pokušaja, posebno što se tiče Francuza kojima prvih 45 minuta nije protjecalo prema očekivanjima.

Puno toga dogodilo se u prvih petnaestak minuta nastavka u kojima smo vidjeli dva pogotka iz kaznenih udaraca, po jedan sa svake strane. U 54. minuti Josh Rizdon uklizao je ispred Griezmanna i izbio loptu uz kontakt s igračem Atletica. Nakon pregleda snimke odlučeno je kako će biti penal, a upravo je francuski napadač bio i siguran izvođač.

Slika 2 od 2.

Već u 62. minuti penal na drugoj strani, nakon velike nesmotrenosti rukom je igrao Samuel Umtiti, a najstrožu kaznu sigurno je izveo Mile Jedinak. Ova dva pogotka iz penala pala su u razmaku od četiri minute i sedam sekundi što je najkraće razdoblje u povijesti Svjetskih prvenstava. Jako dobro igrali su Australci i dalje, ne dopuštajući Francuzima stvaranje pokoje ozbiljnije prilike.

Stanje na semaforu nije se mijenjalo sve do 81. minute kada Francuska s(p)retno dolazi do novog vodstva. Nakon kratke kombinacije s Giroudom udarac Pogbe odbio se od Aziza Behicha i "preletio" Ryana iza gol linije. Pokušavali su Australci doći do izjednačenja, ali bez značajnijeg uspjeha.