Jan Šneler • subota, 18.08.2018.

Drugo kolo Premierlige donijelo je niz zanimljivih dvoboja, a svakako valja izdvojiti susret Tottenhama i Fulhama koji je bio prilično sadržajan i bogat golovima...

Nakon dva kola engleske Premierlige još više smo uvjereni da će ovo biti iznimno uzbudljiva sezona. Neki klubovi su razočarali poput West Hama koji još uvijek ne izgleda kao momčad od koje se očekivao rezultatski iskorak ove sezone, no igra pojedinih klubova, unatoč trenutnom izostanku rezultata, jamči da će nam u nastavku ponuditi pregršt uzbuđenja. Jedan od tih je Fulham koji je unatoč porazu od Tottenhama prikazao dobru igru.

Tottenham je dobro počeo susret protiv Fulhama. Prvih petnaestak minuta proteklo je u potpunosti u znaku domaćeg sastava. Konstantno su napadali, tražili što rani pogodak i imali nekoliko izglednih prilika. Već nakon par minuta igre Lucas Moura mogao se upisati u strijelce, no njegov udarac glavom otišao je pored gola.

Nešto kasnije, u 14. minuti priliku je imao i Harry Kane koji još uvijek namješta svoje nišanske sprave. Pucao je sjajni Englez, ali njegov udarac također odlazi pored vratiju Fulhama. U strijelce se u 23. minuti mogao upisati i Christian Eriksen, no njegov siloviti pokušaj ne nalazi put do gola.

Nakon tog jakog pritiska domaćeg sastava, do vodećeg gola mogao je doći i Fulham. U 28. minuti Tom Cairney je odlično potegao, no krajnjim naporom Hugo Lloris vadi loptu iz gola. Gosti su imali još jednu sjajnu prigodu u 39. minuti, no Ryan Sessegnon je loše primio loptu te je njegov udarac Lloris uspio obraniti. Konačno, na samom kraju prvog dijela, Tottenham dolazi u vodstvo.

U 43. minuti, Eriksen je ubacio, netko od gostujućih braniča pokušao izbiti, ali je lopta došla do Moure koji sjajnim udarcem pogađa suprotne rašlje i dovodi Spurse do vodstva. Nakon odmora, Fulham je izašao puno ofenzivniji. Pritisnuli su opasno domaće i takav pristup im se isplatio. Aleksandar Mitrović je jakim, niskim udarcem pogodio stativu u 47. minuti, ali je šest minuta kasnije zabio za izjednačenje.

Nakon jednog ubačaja sa strane, Sessegnon je vratio loptu do Mitrovića koji glavom iz blizine zabija za 1:1. Gosti su igrali sve bolje, a Mitrović je mogao nešto kasnije dovesti svoju momčad i do vodstva, ali je slabo pucao s dvadesetak metara. Tottenham se uspio pribrati nakon ranog pogotka te je počeo ponovno igrati na razini iz prvog dijela. U 72. minuti, Kane pogađa prečku, a onda konačno dvije minute kasnije Spursi dolaze do novog vodstva.

Sjajnim upokušajem iz slobodnog udarca Kieran Trippier doveo je ponovno domaće u vodstvo, a samo par minuta kasnije Kane je zapečatio sudbinu gostiju. Konačno je najbolji igrač Spursa došao do pogotka i postavio konačnih 3:1 koji možda pokazuju laku pobjedu Tottenhama, ali Fulham nije izgledao nimalo loše.

Wolverhampton je još jednom pokazao da im treba još vremena da se uigraju i potvrde da se ne radi samo o skupini kvalitetnih pojedinaca, već i o solidnoj premierligaškoj ekipi. U današnjem susretu kod Leicestera, Wolvesi nisu bili loši, ali do bodova nisu stigli. Bolje su susret otvorili gosti te je već u trećoj minuti Joao Moutinho pogodio prečku.

Imao je kasnije svoju priliku i Matt Doherty no niti njegov udarac nije pronašao put do gola. U 22. minuti Raul Jimenez je lijepo potegnuo, ali je vratar Leicestera bio na svom mjestu. Jasno, u nogometu kada ne iskoristite brojne šanse dobijete pogodak i to vrlo često na najgluplji mogući način. Leicester je ubacio loptu u šesnaesterac, a naoko bezopasnu šansu Doherty nespretno izbija i pogađa, mora se priznati prilično lijepo, vlastitu mrežu.

Leicester je danas igrao prilično slabo, ali sreće mu nije nedostajalo. Taman pred kraj prvog dijela, pucao je James Maddison, lopta je pogodila Conora Coadyja, promijenila smjer i ušla u gol pored nemoćnog Rui Patricija. Devastirani Wolvesi su se pokušali vratiti u drugom dijelu, ali do povratka nisu stigli.

Nije im pomogao niti crveni karton Jamieja Vardyja u 66. minuti jer do smanjenja rezultata nisu stigli. Direktno isključenje Vardyja također spada u kategoriju dvojbenih, no valja priznati kako je kriterij ujednačen s onim koji je imao sudac susreta Cardiff - Newcastle, gdje je također bilo isključenja.

Iako su potrošili jako puno novaca za pojačanja, prilično razočarenje u uvodna dva kola je West Ham. Čekićari se nalaze na posljednjem mjestu s očajnom gol razlikom 1:6. Danas ih je svladao Bournemouth i to preokretom nakon što su na odmoru vodili. Prilično mirno prvo poluvrijeme obilježilo je nekoliko dobrih prilika sredinom prvog dijela.

U 26. minuti izglednu priliku imao je Javier Hernandez, no njegov udarac odlično je zaustavio vratar gostiju. Minutu kasnije, svoje golmanske kvalitete pokazuje i vratar West Hama koji brani udarac Calluma Wilsona. U 33. minuti West Ham dolazi u vodstvo. Felipe Anderson sjajno pronalazi Hernandeza kojeg je Nathan Ake doslovno počistio i opravdano je sudac pokazao na bijelu točku.

Iz jedanaesterca je siguran bio Marko Arnautović koji je tako doveo West Ham u vodstvo. Nakon odmora, utakmica je i dalje bila izjednačena i nekako je izgledao kao da će West Ham mirno privesti susret kraju. Ipak, crna rupa od šest minuta stajala ih je na kraju bodova. Prvo je u 60. minuti Wilson donio Bournemouthu izjednačenje, da bi šest minuta kasnije Steve Cook iskoristio nepažnju domaće obrane te nakon slobodnog udarca glavom zabio za konačnih 1:2.

Dobar susret mogli smo gledati u Liverpoolu između Evertona i Southamptona. Iako su domaći stigli do pobjede, nekako smo skloni razmišljanju kako bi remi bio najpravedniji ishod jer su gosti pokazali znakove sjajne igre. Počelo je izuzetno zanimljivo. Nakon što je u 11. minuti Charlie Austin dobro pucao glavom, ali nažalost neprecizno, nakon pet minuta vidjeli smo i prvi pogodak. Theo Walcott je doveo Everton u vodstvo nakon odličnog udarca.

Gosti se nisu predavali te je deset minuta kasnije, Danny Ings lijepo pucao, ali je njegov udarac pogodio okvir gola. Kad već gosti nisu bili precizni, problema s realizacijom domaći nisu imali. Nakon ubačaja Walcotta, Richarlison glavom sjajno zabija za 2:0 vodstvo Evertona.

Trudili su se gosti, bili iznimno aktivni, ali do pogotka nisu stizali. Redale su se prilike, no nekako se vidjelo kako im nedostaje koncentracije i preciznosti u završnoj trećini. Ipak, u 54. minuti Ings smanjuje zaostatak. Nakon kornera, lopta je prošla kroz šumu nogu i došla do Ingsa koji se sjajno snašao i poentirao. Ovaj pogodak zasigurno je dodatno zabolio domaće navijače jer je Ings, iako na posudbi u Southamptonu, još uvijek igrač mrskog im rivala Liverpoola.

Do kraja promjene rezultata nije bilo. Walcott je doduše postigao drugi pogodak u 68. minuti, ali je on poništen zbog zaleđa. Southampton se trudio, napadao, ali do izjednačenja nisu stigli. Što se tiče Evertona, nakon dva kola imaju četiri boda te iako ne igraju fantastično, rezultat je prisutan. Kad se još sve kockice poslože i svi novi igrači dodatno uigraju, Everton bi trebao izgledati puno bolje.