Marjan Kreševac • nedjelja, 26.08.2018.

U dva popodnevna susreta trećeg kola Premiershipa Chelsea je stigao do pobjede 2:1 na St. James Parku u 87. minuti zahvaljujući autogolu Yeldina dok je Fulham stigao do prve ovosezonske pobjede svladavši kod kuće Burnley rezultatom 4:2...

Momčad Maurizija Sarrija nastavila je pobjednički ulazak u novu sezonu Premiershipa. Iako su više sretno slavili 2:1 na St. James Parku zahvaljujući autogolu DeAndrea Yedlina u 87. minuti bili su dominantnija momčad tijekom svih 90 minuta susreta. Iako je prva prilika na susretu pripala domaćim nogometašima, Jacob Murphy gađao je u šestoj minuti donji lijevi kut, ali vratar gostiju spriječio je rano vodstvo.

Nakon te uvodne prilike voda je krenula na mlin gostiju koji su bili rastrčani i kreativni, posebno su se isticali Pedro i Hazard koji su bili u nekoliko izglednih situacija nakon lijepih proigravanja Matea Kovačića no Dubravka je bio koncentriran i uvijek na pravom mjestu da spriječi slavlje gostujućih navijača.

Nakon svih pokušaja iz igre koji nisu pronašli put do mreže Chelsea je poveo u 73. minuti iz kaznenog udarca. Fabian Schär faulirao je Marcosa Alonsa, loptu je na bijelu točku postavio Hazard i udarcem u donji lijevi kut napokon promijenio rezultat na semaforu. Iako je Newcastle u tim trenucima bio na konopcima smogle su Svrake snage da se vrate u život. U 83. minuti DeAndre Yedlin je ubacio, a Joselu glavom zabio za poravnanje.

Nikako se ovakav rezultat nije uklapao u planove Londončana pa su odlučno krenuli da do kraja susreta uzmu sva tri boda. To im je i uspjelo u 87. minuti. Do tada rezolutna domaća obrana nije uspjela na kvalitetan način očistiti situaciju ispred gola, lopta je došla do Alonsa čiji udarac na putu prema golu dira Yedlina i vara domaćeg vratara.

Mateo Kovačić krenuo je u početnoj postavi i igrao sve do 79. minute kada ga je zamijenio Ross Barkley. Odigrao je Kovačić dobru utakmicu, puno se kretao i kreirao prilike za svoje suigrače koje oni nisu uspjeli kapitalizirati. U 40. minuti zaradio je i žuti karton zbog grubog prekršaja.

U drugom susretu Fulham je stigao do prve pobjede i prvih bodova svladavši kod kuće Burnley rezultatom 4:2. Na Craven Cottageu posebno je dojmljivo bilo otvaranje susreta koje je donijelo dva pogotka u deset minuta. U znak slavlja prvi su gosti podigli svoje ruke u četvrtoj minuti, ovoljetno pojačanje iz Nice Jean Michael Seri prekrasnim je udarcem iz daljine skinuo paučinu iz gornjeg desnog kuta Hartovog gola.

Nisu gosti dugo slavili, samo šest minuta kasnije Jeff Hendrick je iz drugog udarca donio izjednačenje. Domaći su igrači imali više od dvije trećine vremena u prvom dijelu loptu u svojim nogama što je rezultiralo s dva pogotka Aleksandra Mitrovića. Prvo je srpski nogometaš u 36. minuti zabio glavom nakon što ga je na drugoj stativi iz kornera pronašao Tom Cairney.

Drugi pogodak stigao je samo dvije minute kasnije usred nastojanja Burnleyja da dođe do izjednačenja. Luciano Vietto je nakon brze akcije ubacio na peterac, a tamo je opet glava Mitrovića i vodstvo za domaće od 3:1. Šok je svakako postojao kod gostiju, ali nije utjecao na njihov voljni moment da se pokušaju da se vrate. U 41. minuti nadu im donosi James Tarkowski koji nakon kornera iz blizine smanjuje na 3:2.

Drugi dio susreta donio je dominaciju gostiju koji su na terenu izgledali kao da su oni ti koji su u rezultatskom deficitu. Pritiskali su sa svih strana i bilo je samo pitanje trenutka kada će Hart još jednom morati po loptu u mrežu. To se dogodilo u 83. minuti, a strijelac je bio André Schürrle. Jako dobra predstava i još bolji rezultat za povratnika u Premiership.