Branimir Korać • petak, 19.10.2018.

Počelo je treće kolo Eurolige košarkaša, a u njemu su prve pobjede upisali Barcelona i Maccabi. Vrlo uvjerljiv bio je Panathinaikos, a puno problema imao je moskovski CSKA...

Panathinaikos je rutinski stigao do pobjede protiv Gran Canarije koja je u Ateni poražena 102:87. Gosti su imali dobar ulazak u utakmicu, ali samo to. Sve nakon tog starta bilo je u znaku Panathinaikosa koji je samo potvrdio kako je kvalitetnija momčad i potpuno zasluženo je slavio.

"Panathinaikos je stvarno sjajna momčad s puno talenta. Imali smo dobrih trenutaka i sada moramo na njima temeljiti ono dobro u budućnosti", rekao je nakon susreta Clevin Hannah.

Najučinkovitiji kod Panathinaikosa bili su s po 16 poena Keith Langford i Lukas Lekavičius dok je Ioannis Papapetrou dodao 15 poena i sedam skokova. Kod poraženih po 15 poena upisali su Marcus Eriksson (5/8 trica) i Christopher Evans.

Moskovski CSKA teže je od očekivanja stigao do pobjede protiv Darušafake. Na svom terenu slavio je 79:75, a Turci mogu žaliti što nisu zadržali visoku kvalitetu igre i u nastavku te upisali neočekivanu pobjedu. U drugom dijelu vodili su 42:33, no onda je CSKA predvođen Coryjem Higginsom napravio seriju 27:6 i Moskovljani su preuzeli kontrolu. Vodili su u zadnjoj dionici i 13 razlike da bi se Darušafaka još jednom vratili i smanjila zaostatak, ali CSKA je ipak izdržao i upisao pobjedu.

"U početku utakmice nam je nedostajalo energije, nismo imali koncentracije i bilo je problema na obje strane parketa. Šutirali smo samo 13 posto za tri poena i 40 posto za dva iako su sve to bili uglavnom dobri šutevi. Na odmoru sam tražio od igrača da vjeruju u svoj šut i podignu ritam utakmice i to se dogodilo u trećoj dionici. Pouka koju smo izvukli iz ove utakmice je da moramo u nastavku sezone biti pametniji i energičniji", smatra Dimitris Itoudis.

U redovima Moskovljana Cory Higgins ubacio je 14 poena, sve u drugom poluvremenu, a Nikita Kurbanov dodao je 13 poena i osam skokova. Kod gostiju po 15 poena upisali su Stanton Kidd i Michael Eric (11 skokova).

Barcelona je probila led i stigla do prve pobjede svladavši u svojoj dvorani Bayern s 83:73. U zanimljivom dvoboju domaćin je od početka bio bolji protivnik, Bavarci su uspjeli smanjiti zaostatak u trećoj dionici, ali do kraja te četvrtine Barcelona je ponovno otišla do dvoznamenkaste prednosti i mirno dovršila posao.

"Nije nam ovo prva pobjeda u životu, ali je lijep osjećaj napokon slaviti u Euroligi. Ovo je bio vrlo važan susret za nas jer nismo najbolje otvorili sezonu. Mislim da smo odigrali dobro tijekom cijelog susreta, kontrolirali smo skok i to je bilo vrlo važno", kaže Ante Tomić.

Tomić je odigrao sjajnu utakmicu i za 30 minuta ubacio je 18 poena (8/11 za dva) te uhvatio pet skokova i podijelio pet asistencija dok je Chris Singleton dodao 15 poena i pet skokova. Kod Bayerna Maodo Lo ubacio je 16 poena, a Vladimir Lučić 12.

Do prve pobjede došao je i Spahijin Maccabi koji je u Podgorici svladao Budućnost. Podgoričani su i dalje bez pobjede, a ovdje su pali u završnici susreta izgubivši zadnju četvrtinu s 20:6 te ukupno 78:68. Scottie Wilbekin bio je potpuno nezaustavljiv i nosio je Maccabi do pobjede.

"Bili smo stvarno blizu. Igrali smo protiv sjajne momčadi i vrlo iskusne, ali smo treću utakmicu zaredom izgubili u zadnjih pet minuta. Moramo naučiti kako zaključiti ovakve utakmice", kaže Suad Šehović.

Wilbekin je ubacio 28 poena (6/11 trica) i podijelio pet asistencija, a Michael Roll dodao je 12 poena. Kod poraženih 13 poena ubacio je Edwin Jackson, a po 12 su dodali Nemanja Gordić (pet asistencija) i Alen Omić (sedam skokova).