Fenerbahče preokrenuo u velikom derbiju, Pitino startao pobjedom, Budućnost ispustila 17 razlike

Branimir Korać • subota, 29.12.2018.

Odigrane su posljednje ovogodišnje euroligaške utakmice. Poslastica za kraj bio je dvoboj u Istanbulu gdje je Fenerbahče ugostio madridski Real i tjesno slavio...

Budućnost je odrađivala dobar posao u Münchenu, imala visoku prednost i činilo se da će doći možda i do prve gostujuće pobjede, ali nije uspjela. Vodila je s plus 17 u prvom poluvremenu, imala je 16 razlike početkom drugog, ali Braydon Hobbs i Derrick Williams šutevima izvana poveli su Bayern do preokreta i pobjede.

"Čestitke Bayernu, nisam nezadovoljan našim nastupom. Bayern je u drugom poluvremenu fizički bio jači i na kraju su pogađali šuteve, a mi nismo", kratko je ustvrdio Aleksandar Džikić.

U pobjedničkom sastavu Williams je ubacio 21 poen, a Hobbs 14 poena. U dresu Podgoričana debitirao je Norris Cole s 27 poena i šest asistencija, a odličan euroligaški debi imao je Goga Bitadze sa 17 poena i sedam skokova.

Gran Canaria je stigla do šeste euroligaške pobjede nakon što je na svom parketu bila bolja od Žalgirisa sa 73:66. Ovom pobjedom Gran Canaria je došla samo na pobjedu zaostatka za onima koji su na rubu ulaska u doigravanje među kojima je i Žalgiris. Gosti su u ovom susretu rano ušli u zaostatak, uspjeli su se približiti s minus 17 na minus pet, ali Marcus Eriksson i Albert Oliver ponovno su odvojili Gran Canariju i prelomili susret.

"U ključnim trenucima susreta nismo napravili potrebnu prilagodbu u taktici. Dozvolili smo im neke lagane koševe, ali i sveukupno gledajući doveli smo se u situaciju da smo cijelim tijekom susreta bili u zaostatku, nije lako stalno se vraćati", rekao je Derrick Walton.

Walton je ubacio 11 poena uz pet asistencija, isti broj poena, ali uz devet skokova imao je Brandon Davies dok je Arturas Milaknis bio najefikasniji u Žalgirisu s 13 poena. Kod domaćina Xavier Rabaseda ubilježio je 15 poena i osam skokova, a Ondrej Balvin dodao je 12 poena i pet skokova.

Rick Pitino na sjajan način debitirao je na klupi Panathinaikosa. U sjajnoj atmosferi PAO je slavio protiv moskovskog CSKA 96:84, na odličan način zaključio je prvo poluvrijeme i na tome gradio put prema pobjedi. U zadnjoj dionici CSKA je uspio smanjiti na 72:70, ali Panathinaikos odmah radi seriju i odlazi do pobjede.

Ioannis Papapetrou predvodio je pobjednika sa 17 poena, a Nick Calathes dodao je 14 uz deset asistencija i šest skokova. Kod poraženih najbolji je bio Will Clyburn s 24 poena i deset skokova dok je Nando De Colo dodao 17 poena.

Veliki derbi bio je na rasporedu u Istanbulu gdje je Fenerbahče ugostio Real Madrid koji je propustio veliku priliku za pobjedu. Madriđani su minutu i pol prije kraja vodili 63:57 da bi smanjio tricom Marko Gudurić. Gosti nikako nisu mogli do poena, a na drugoj strani domaćin se vratio preko Jana Veselyja na samo poen zaostatka. Šest sekundi prije kraja Luigi Datome ubacio je za potpuni preokret uz dodatno slobodno, a Facundo Campazzo sa sirenom nije pogodio za produžetak.

"Ponosan sam našim stavom i činjenicom da smo se borili do samog kraja. Možemo uzdignute glave kući, odigrali smo dobru utakmicu. Ona je mogla otići i na našu stranu, ali veliki sam optimist nakon ovog nastupa", nije razočaran bio Rudy Fernandez.

Datome je bio prvo ime susreta sa 17 poena i sedam skokova, Jan Vesely dodao je 13 poena i pet skokova. Kod gostiju Rudy Fernandez ubacio je 12 poena dok su po 11 dodali Anthony Randolph (pet skokova) i Jaycee Carroll.