Himki neočekivano slavio protiv Fenerbahčea nakon produžetka, Papanikolaou heroj Pireja

Jan Šneler • utorak, 08.01.2019.

Sjajna košarkaška večer u sklopu 18. kola Eurolige. Posebno valja istaknuti čak dva odlična susreta u kojima se pobjednik odlučivao tek nakon produžetaka...

Bogati euroligaški tjedan nije mogao započeti na bolji način. Današnja četiri ogleda 18. kola bila su više nego uzbudljiva. Dva susreta završila su nakon produžetaka, a aktualni prvaci Europe tek su u posljednjim minutama uspjeli doći do pobjede.

Himki je došao do fantastične pobjede protiv Fenerbahčea. Nakon prve četvrtine Turci su vodili s 23:13 i činilo se kako će vrlo brzo prelomiti susret i otići na nedostižnu razliku. Očigledno da su i sami to pomislili jer se Himki uspio vratiti i čak povesti s 36:35 u nastavku susreta. Ipak, Fenerbahče je otišao na odmor s vodstvom (41:38), no nije to bilo ni blizu onoga što su imali nakon prvih deset minuta.

Himki je igrao sve bolje, prešao u vodstvo i u posljednjim minutama imao minimalnu prednost. Kada je Tony Crocker pogodio oba slobodna bacanja za 72:69 manje od pola minute do kraja, činilo se da će se gosti teško spasiti poraza. Doista, sve je bilo spremno za veliko slavlje domaćih. Tek 17 sekundi do kraja, Stefan Marković ima dva bacanja za odlazak na vodstvo 74:71.

Srpski košarkaš ne uspijeva pogoditi niti jedno, Fenerbahče sa samo poenom zaostatka lovi pobjedu, a na crtu bacanja sekundu prije kraja dolazi Nicolo Melli. Talijan ima sve u svojim rukama, no pogađa samo jedno bacanje i odvodi susret u produžetak. U dodatnim minutama, Himki se pribrao i uspio završiti ono što su odavno trebali. Na kraju su slavili rezultatom 84:78. Najbolji igrač bio je Marković s 13 poena i sedam skokova, dok je kod gostiju Melih Mahmutoglu ostvario učinak od 18 koševa i četiri skoka.

Drame nije nedostajalo niti u susretu Olympiakosa i Baskonije. Nakon početne dvije četvrtine, Baskonia je imala vodstvo od četiri razlike, no u trećoj četvrtini povećala je prednost i povela ssa 62:55 Prije ulaska u posljednju četvrtinu, momčad Velimira Perasovića imala je veliku prednost. U posljednju minutu regularnog dijela, ušli su gosti s vodstvom 77:73, imali praktički dva boda na dodir ruke, ali nisu uspjeli.

Griješili su Grci, dopustili gostima da bez prevelike muke zaključe susret, ali nedostajalo je mirnoće. Luca Vildoza pogodio je bacanja za vodstvo 80:77 nešto malo više od 13 sekundi do kraja, ali gosti se odlučuju na aktivnu obranu, a ne fauliranje i Kostas Papanikolaou herojski pogađa tricu za produžetak. Tu je bio kraj za goste jer se od teške završnice nisu oporavili, a Olympiakos je krenuo igrati sjajno. Na kraju su domaći slavili s 91:87.

Apsolutni heroj Pireja bio je Papanikolau s 22 poena i šest skokova te odličnim šutom za tri poena (6/7). Kod gostiju, Vildoza je postigao 19 koševa i dodao tome po četiri skoka i asistencija.

U prva dva susreta uzbuđenja nije nedostajalo, što se ne može reći za druge dvije utakmice. Naročito za onu u Kaunasu između Žalgirisa i Anadolu Efesa. Turci su slavili sa 79:58, a posebno dobro su odigrali u drugoj i trećoj četvrtini u kojoj su potopili domaće. Žalgiris je odigrao prilično slabu šutersku predstavu i to je na neki način kumovalo porazu.

Odličan je kod gostiju bio Adrien Moerman s 23 poena i šest skokova, dok je Krunoslav Simon ponovno bio solidan s devet poena, četiri skoka i četiri asistencije. Rijetko se viđa da niti jedan košarkaš u momčadi ne postigne dvoznamenkasti broj poena, no dogodilo se Žalgirisu. Marius Grigonis bio je najbolji strijelac domaćih u današnjem susretu sa samo devet poena.

Gran Canaria je pružila odličan otpor Real Madridu koji se jedva iščupao iz poraza. Domaći su imali sve u svojim rukama, više puta dvoznamenkasto vodstvo u trećoj četvrtini, ali završnica nije bila dobra. Real je puno bolje odradio posljednju četvrtinu i brzo srušio sve što je Gran Canaria stvarala.

Na kraju rezultat govori o rutinskoj pobjedi 75:67, iako je istina da je ovo bila sve, samo ne lagana pobjeda Reala. Sergio Llull postigao je za goste 16 poena, dok su kod domaćih Albert Oliver i Eulis Baez zabili po 12 koševa.