SP 2019. - Skupina B, 1. kolo, 11.01.2019, 18:00 h
Island 27:31 Hrvatska
Hrvatska

Hrvatska preživjela padove i sjajnom završnicom slomila Island!

Branimir Korać • petak, 11.01.2019.

Drugi dan Svjetskog prvenstva u Njemačkoj i Danskoj donio je prvu utakmicu hrvatske reprezentacije i pobjedu protiv Islanda! Odlična završnica prvog i drugog poluvremena izvukla je Hrvatsku i donijela joj prve bodove!

Island - Hrvatska 27:31 (14:16)

Svjetsko prvenstvo

Skupina B, prvo kolo

Island: Bjorgvin Pall Gustavsson (5 obrana), Agust Eli Bjorgvinsson (3 obrane), Aron Palmarsson 7, Bjarki Mar Elisson 4, Stefan Rafn Sigurmannsson, Ymir Orn Gislason, Olafur Andres Gudmundsson 1, Omar Ingi Magnusson 3, Daniel Thor Ingason, Arnor Thor Gunnarsson 5(2), Gisli Thorgeir Kristjansson, Arnar Freyr Arnarson 2, Sigvaldi Gudjonsson, Olafur Gustafsson, Elvar Orn Jonsson 5, Teitur Orn Einarsson

Hrvatska: Marin Šego (12 obrana), Ivan Stevanović, Manuel Štrlek 2(1), David Mandić 1, Zlatko Horvat 5(2), Ivan Vida, Željko Musa 2, Marin Šipić 2, Krešimir Kozina, Damir Bičanić, Alen Blažević, Domagoj Duvnjak 4, Luka Cindrić 6, Igor Karačić 2, Luka Stepančić 8, Jakov Vranković

Sedmerci: Island 2/2 (Gunnarsson 2/2), Hrvatska 2/3 (Horvat 2/3, Štrlek 1/1)

Isključenja: Island 10 minuta (Gustafsson 2, Arnarson 2, Gislason), Hrvatska 4 minute (Musa, Karačić)

Kretanje rezultata: 1:0 Palmarsson, 1:1 Horvat (7m), 2:1 Palmarsson, 2:2 Stepančić, 3:2 Jonsson, 3:3 Musa, 4:3 Jonsson, 4:4 Horvat (7m), 5:4 Arnarson, 5:5 Musa, 6:5 Palmarsson, 6:6 Cindrić, 6:7 Stepančić, 7:7 Gunnarsson (7m), 8:7 Arnarson, 8:8 Duvnjak, 8:9 Horvat, 9:9 Gunnarsson, 10:9 Elisson, 11:9 Gunnarsson (7m), 11:10 Stepančić, 12:10 Palmarsson, 12:11 Stepančić, 13:11 Gudmundsson, 14:11 Jonsson, 14:12 Karačić, 14:13 Duvnjak, 14:14 Duvnjak, 14:15 Štrlek (7m), 14:16 Karačić

Drugo poluvrijeme: 14:17 Stepančić, 15:17 Gunnarsson, 15:18 Stepančić, 15:19 Cindrić, 16:19 Elisson, 16:20 Stepančić, 17:20 Gunnarsson, 17:21 Cindrić, 18:21 Jonsson, 19:21 Elisson, 20:21 Palmarsson, 20:22 Cindrić, 21:22 Elisson, 22:22 Jonsson, 23:22 Magnusson, 24:22 Magnusson, 24:23 Šipić, 24:24 Horvat, 25:24 Magnusson, 25:25 Duvnjak, 26:25 Palmarsson, 26:26 Cindrić, 26:27 Stepančić, 26:28 Horvat, 26:29 Cindrić, 26:30 Mandić, 26:31 Šipić, 27:31 Palmarsson

Hrvatska je uspjela unatoč brojnim oscilacijama izvući pobjedu protiv neugodnog Islanda. Nije bilo jednostavno, ali nitko nije niti očekivao jednostavan posao.

Island je imao prvi napad i dugo je Hrvatska bila ta koja je hvatala zaostatak. Obrana je predstavljala veći problem od napada, Šego je nešto obranio, ali pravog rješenja, posebno za Palmarssona, nije bilo.

Lino Červar tražio je rješenje, mijenjao igrače, obranu, pokušao i s promjenom vratara nakon što je Šego krivo bacio jednu kontru, ali niti to nije upalilo. Dapače, Stevanović nije upisao nijednu obranu, Island je otišao na 14:11 i imao napad za plus četiri i onda Červar ipak vraća Šegu koji pokreće preokret.

Obranio je zicer, Hrvatska je krenula u seriju i završila poluvrijeme serijom 5:0 te odnijela vodstvo 16:14 na odmor.

Nije to bila bajna igra, ali na kraju je Červar mogao biti zadovoljan reakcijom u završnici poluvremena, no ne i igrom u ostatku prvog dijela. Napravljene su neke korekcije u poluvremenu i Hrvatska je u dobrom ritmu izašla u drugi dio.

Luka Stepančić igrao je dobro u prvom dijelu, u drugom poluvremenu pridružio mu se i Luka Cindrić te je Hrvatska ubrzo otišla na 19:15.

Tu kreće pad. Imala je Hrvatska napad za pet razlike i umjesto da ode na 20:15, Island se polako počeo vraćati. Nije se dugo čekalo na dolazak Islanđana na gol zaostatka, Gudmundur Gudmundsson napravio je odličan posao uvođenjem u igru Bjorgvinssona koji je spojio nekoliko velikih obrana i prednost Hrvatske se istopila.

Napad je potpuno stao, Islanđani su vratili onu lakoću realizacije na drugoj strani i poveli su 24:22.

Ipak nisu izdržali. Nakon što je Šipić prekinuo islandsku seriju i usput iznudio isključenje, Hrvatska je krenula s povratkom i golom Horvata poravnala je na 24:24.

U zadnjih deset minuta ušlo se s poravnatim rezultatom da bi Island stao nakon krasnog gola Palmarssona za 26:25. Hrvatska do kraja susreta radi seriju 6:0 i bilježi veliku pobjedu.

Bilo je problema, nije sve funkcioniralo kako je trebalo, ali niti protivnik nije bio bezazlen, prva utakmica, nervoza i nadajmo se da će biti bolje u nastavku turnira.

Raduje sjajan nastup Luke Stepančića, Šego je učvrstio jedinicu i ono što je najvažnije - bodovi protiv izravnog konkurenta su tu!

Tijek susreta

Kraj!!!! Hrvatska je upisala prvu pobjedu!

26:30 - Mandić! To je to, minuta do kraja!

58. minuta - Hrvatska ima plus tri i napad! 29:26! I igrač više!

26:28 - Islanđani gube loptu, Horvat zabija za plus dva, pet minuta do kraja!

26:27 - Stepančiiiiiiiiić!!!! Jako bitan gol!

53. minuta - Važna obrana Šege, Hrvatska ima napad za vodstvo.

26:25 - Krasan gol Palmarssona.

Deset minuta do kraja, 25:25, Island napad.

24:24 - dobra obrana i reakcija Šege, Cindrić asistira Horvatu koji lako zabija i Hrvatska je u egalu.

24:23 - Prekinuta je 5:0 serija Islanda, Šipić s crte i izborio je usput isključenje Gustafssona.

24:22 - Nije dobro, Island opet ima dva razlike, Hrvatska ne pronalazi rješenje u napadu, Gudmundsson je pogodio promjenom vratara.

23:22 - I Island vodi, Magnusson.

45. minuta - Island ima napad za vodstvo, Karačić je isključen.

22:22 - Island se vratio u potpunosti. Prve minute i za Šipića.

Horvat ne zabija s krila, Island ima napad za izjednačenje.

Cindrić i Stepančić drže Hrvatsku u drugom dijelu, svaki po tri gola, 40. minuti, 22:20.

20:21 - Vratio se Island, dugo nije bilo Palmarssona, sada je zabio.

19:21 - Evo Islanda na dva razlike, Elisson iz kontre.

18:21 - Igra se gol na gol, dobro je što Hrvatska vrlo lako dolazi do realizacije.

16:19 - Umjesto da je Hrvatska otišla na plus pet, Island smanjuje

15:19 - Dva gola Stepančića i jedan Cindrića za jako dobar start drugog dijela.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Nije baš bilo ugodno kod 14:11 kada je Island imao i napad, ali Šego je izvukao veliku obranu, krenuo je preokret i Hrvatska je serijom 5:0 zaključila prvi dio. 16:14 na odmoru.

14:16 - Karačić iz kontre za plus dva Hrvatske na poluvremenu!

14:15 - 4:0 Hrvatske, Štrlek sa sedam metara, zadnja minuta

14:14 - I umjesto da Island ode na 15:11, Hrvatska je na 14:14! Duvnjak dva vezana gola.

14:13 - Vratio se Šego nakon što Stevanović nije ništa obranio, odmah je upisao dvije obrane i Hrvatska je napravila 2:0. Duvnjak za 14:13 preko cijelog terena.

14:11 - I plus tri, Jonsson.

24. minuta - Horvat ne koristi sedmerac, pokušaj loba Gustavsson je pročitao, Island ima šansu za plus tri.

12:11 - Stepančić, četvrti gol i vrlo dobar nastup zasad.

21. minuta, Cindrić je iznudio isključenje Arnarsona.

20. minuta, prvo isključenje za Hrvatsku, Musa je na klupi i Palmarsson odmah zabija za 12:10.

11:9 - 18. minuta, prvi put Island ide na plus dva, na golu je Stevanović.

Šego skida čistu kontru, ali Hrvatska odmah gubi loptu, šteta.

8:9 - Horvat, dva brza gola Hrvatske za preokret.

Ipak Island vodi, Gustavsson obranio Kozini i u polukontri Arnarson zabija.

Prvo isključenje, Gustafsson. 7:7, 13. minuta.

Prvo vodstvo Hrvatske u 11. minuti, Stepančić za 7:6.

Ako obrana nema rješenje za Palmarssona, ima Šego, treća obrana.

Konstantno se igra gol na gol, 6:6. Palmarsson je problem, 3/3 mu je realizacija.

Štrlek ne zabija, greda.

Prva obrana na susretu za Šegu, Hrvatska kod 5:5 ima napad za prvo vodstvo.

Igra se brzo, golovi padaju lakoćom, Horvat iz novog sedmerca za 4:4, a tek je peta minuta.

Horvat izborio pa realizirao sedmerac, ali Palmarsson ponovno zabija. Stepančić uzvraća za 2:2.

Island odmah realizira napad preko Palmarssona, 1:0.

18:00 - Počeo je susret, prvi napad Island.

17:58 - Intonirane su himne, susret počinje vrlo brzo i to u poticajnoj atmosferi za hrvatske rukometaše.

17:49 - U prvom dvoboju između Japana i Makedonije dvorana nije bila popunjena kao što se očekivalo, no sada se očekuje drugačija situacija, veliki broj Hrvata nalazi se u dvorani u Münchenu.

17:44 - Island nije nepoznanica, Hrvatska s njim ima dobre uspomene i zna što može očekivati. Neće biti jednostavno, Gudmundur Gudmundsson je sjajan stručnjak i veliki taktičar koji je zasigurno uoči hrvatske slabosti. Međutim ne treba podcijeniti niti znanje Line Červara koji sigurno priprema zamke Islanđanima, upravo Mandić je jedno od iznenađenja.

17:41 - U razgovoru uoči susreta za RTL Davor Dominiković otkrio je jedno taktičko iznenađenje, Lino Červar kreće s Davidom Mandićem na lijevom krilu, a Manuel Štrlek počinje utakmicu na klupi. Teško se prisjetiti kada je u važnoj utakmici netko imao prednost nad Štrlekom.

17:34 - Hrvatska u Münchenu kreće s nastupom na Svjetskom prvenstvu, a prvi protivnik je Island, Susret počinje u 18 sati.