Liverpool iz penala do pobjede kod Brightona, Southampton iznenadio Leicester

Jan Šneler • subota, 12.01.2019.

Odigrane su prve utakmice 22. kola engleske Premierlige, a današnji rezultati donijeli su mnoga iznenađenja...

Nakon kratke pauze zbog obaveza u Kup natjecanjima vratila se Premierliga. Slavljem protiv Brightona Liverpool je ponovno povećao prednost pred Manchester Cityjem na sedam bodova, iako City još ima utakmicu manje. Također, Southampton je nakon dugo vremena konačno pobjegao iz zone za ispadanje.

Vrlo mirno krenuo je susret Brightona i Liverpoola. Brighton je jedan od boljih domaćina, a Liverpool nema pravo na kiks nakon dva uzastopna poraza. Iznimno važno je bilo za Redse da budu strpljivi i mirni, dok su domaći bili zadovoljni igrom na 0:0. Nismo previše toga vidjeli u prvom dijelu, tek ponešto prilika, ali bez velike prijetnje prema suparničkim vratima.

U nastavku susreta jedan lijepi potez Mohameda Salaha bio je dovoljan da donese Liverpoolu vodstvo. Egipćanin je lijepo prošao čuvara, Pascal Gross ga prilično očigledno vuče za dres i ruši u šesnaestercu. Salah je prišao izvođenju kaznenog udarca i silovito pogodio sam kut gola.

Brighton se morao sve više otvarati, a to je Liverpool odlično koristio. Nekoliko prilika stvorili su Redsi, pokušavali su Roberto Firmino, Sadio Mane, fantastičnu šansu imao je Salah u 87. minuti, ali je njegov udarac otišao malo pored gola. Do kraja susreta, rezultat se više nije mijenjao i Liverpool je došao do važne gostujuće pobjede.

Za razliku od mirnog početka na prethodnom susretu, na utakmici Burnleya i Fulhama vidjeli smo čak tri pogotka u prvih dvadesetak minuta. Prvi gol pao je već nakon dvije minute kada je Andre Schurrle doveo goste u vodstvo. Domaći nisu mirovali, krenuli su u pritisak, a u 17. minuti Chris Wood pogađa okvir gola. Kada već domaći nisu uspjeli zabiti, učinili su to gosti za njih.

Prvo je u 20. minuti nakon silovitog udarca, Bryan skrenuo loptu u mrežu, da bi tri minute kasnije D Odoi u maniri najboljih napadača pogodio glavom i novim autogolom donio Burnleyu vodstvo. Gosti stvarno nisu imali sreće jer je u 26. minuti Calum Chambers pogodio prečku i propustio dovesti svoju momčad u egal.

U nastavku je Fulham pokušao pritisnuti, doći do remija protiv momčadi koja nije nekakav bauk, ali gosti nisu uspjeli. Preciznije rečeno, Burnley se odlično obranio i došao do pobjede.

Odličan je bio susret između Leicestera i Southamptona. Gosti su bili puno bolji u prvom dijelu i uspjeli postići čak dva pogotka. U 11. minuti James Ward-Prowse bio je precizan s bijele točke i tako doveo Southampton u vodstvo. Primirio se susret, iako gosti nisu igrali ništa lošije. Na njihovu nesreću, nešto prije odmora, ostali su s igračem manje. Yann Valery je napravio taktički faul malo izvan šesnaesterca i zasluženo zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton.

To isključenje kao da je više stajalo domaće koji su se očigledno opustili jer je Shane Long nakon lijepog prodora postigao pogodak za 0:2. U nastavku susreta Leicester je krenuo puno opasnije i koncentriranije te vrlo brzo došao do smanjenja rezultata. U 58. minuti Wilfred Ndidi je pogodio za 1:2. Pritisak Leicestera sve je više rastao, gotovo cijela igra preselila se na polovicu gostiju, no teško je bilo probiti gostujući blok. Uz sve pokušaje, domaći nisu uspjeli te su gosti iznenađujuće došli do tri boda i pobjegli iz opasne zone.

Pobjede protiv Manchester Cityja i Wolverhamptona očito su puno pomogle Crystal Palaceu jer njihova igra izgleda sve bolje. Stabilizirali su se na sredini tablice i igraju puno agresivnije i koncentriranije nego na početku sezone. Večeras su protiv Watforda došli do pobjede od 2:1, a do vodstva u 38. minuti autogolom Craiga Cathcarta. Nije to možda bio najpošteniji rezultat jer je Watford prije toga imao dosta nesreće s dvije stative.

Ipak, gostima se sve vratilo u nastavku. Nije moralo nužno ići tim smjerom jer je Luka Milivojević mogao u 63. minuti povećati vodstvo domaćih i riješiti pitanje pobjednika. Ipak, najbolji igrač domaćih to nije napravio i kazna je stigla. U 67. minuti Cathcart se iskupljuje za autogol i zabija za 1:1, da bi sedam minuta kasnije Tom Cleverley silovito pogodio za 1:2. Šok za domaće bio je velik i do kraja susreta nisu se oporavili i kreirali značajniju šansu.

Napomenimo na kraju kako je susret Cardiffa i posljednjeplasiranog Huddersfielda završio bez pogodaka. Gosti su bili prilično bolji i zaslužili su pobjedu, no na kraju mogu biti zadovoljni i osvojenim bodom.