Toulouse propustio slaviti protiv Lyona, Khazri donio slavlje St. Etienneu

Jan Šneler • srijeda, 16.01.2019.

Odigrani su odgođeni susreti 18. kola francuske Ligue 1 i jedan 17. kola. Posebno zanimljivo bilo je u Toulouseu gdje se Lyon spasio poraza u posljednjih petnaestak minuta...

Zbog nereda i brojnih organizacijskih problema vezanih uz nedavne prosvjede, mnogi susreti francuske Ligue 1 su odgođeni. Danas su odigrani odgođeni ogledi 18. kola i jedan 17. kola, a sudeći po rezultatima ne možemo se žaliti na ono što smo večeras gledali.

St. Etienne je upisao još jednu važnu pobjedu u borbi za nastup u Ligi prvaka. Na domaćem terenu pao je Marseille rezultatom 2:1. Susret nije počeo dobro za domaće koji su već u 16. minuti primili gol. Strijelac za Marseille bio je Kevin Strootman. Nakon postignutog pogotka obje momčadi su se razigrale te smo gledali dobrih 45 minuta. Prilika je bilo na obje strane, no promjena na semaforu nije bilo.

U istom tonu počelo je i drugo poluvrijeme. Već nakon desetak minuta Florian Thauvin imao je odličnu priliku, no njegov udarac nije bio najprecizniji te je ostalo 0:1. S druge strane, Ole Selnaes dobro je pucao, ali je Steve Mandanda spriječio izjednačenje. Pritisak domaćih se isplatio jer su u 59. minuti nakon prekršaja Mandande, realizirali jedanaesterac. Wahbi Khazri je zabio za 1:1.

Marseille je sada još jače pritisnuo, nizao prilike, ali spretniji su danas bili domaći i u 88. minuti Khazri je odličnim udarcem matirao vratara i postavio konačnih 2:1. Duje Ćaleta-Car ponovno je proveo cijeli susret na klupi za pričuve.

Uzbudljivo je bilo u Toulouse gdje je istoimeni domaćim imao veliko vodstvo protiv Lyona, ali su se gosti u posljednjim trenucima uspjeli izvući. Gosti su dominirali cijelim susretom, imali veliki broj izglednih šansi, ali isto tako su i potpuno neuobičajeno puno promašivali. Već u 12. minuti Jimmy Durmaz doveo je Toulouse u vodstvo. Lyon je nastavio s pritiskom, domaći vratar bio je na teškim mukama, ali je uspio zadržati praznu mrežu do odmora.

Nakon poluvremena, Lyon je malo posustao iako su bili još uvijek dominantniji. To im svejedno nije pomoglo u 74. minuti kada je sudac Ruddy Buquet nakon pregledavanja snimke dosudio kazneni udarac za Toulouse. Izvođenju je pristupio Durmaz i drugim golom povećao vodstvo domaćih. Činilo se da će domaći doći do pobjede, ali su onda prvo Moussa Dembele u 75. minuti i Nabil Fekir desetak minuta kasnije donijeli Lyonu remi. Mogli su gosti na kraju i slaviti, što ne bi bilo nimalo nezasluženo, ali ponovno se istaknuo domaći vratar.

Nimes je na svom terenu porazio Nantes i nanio im treći poraz u četiri susreta. U prilično izjednačenom susretu, domaći su slavili pogotkom Sofianea Alakoucha iz 64. minute. Prilično izjednačeno bilo je i u susretu Monaca i Nice.

Monaco je došao do novog remija, šestog ove sezone, međutim i dalje se nalazi na 19. mjestu u opasnoj zoni. Susret je krenuo dobro za goste koji su u 30. minuti došli do vodstva preko Allana Saint-Maximina. Nisu pretjerano opasni bili domaći u prvom dijelu, no nepotreban potez Ihsana Sacka ostavio je Nicu s igračem manje u cijelom drugom dijelu. To su vrlo brzo iskoristili gosti te su nakon samo par minuta nastavka došli do izjednačenja pogotkom Benoita Badiashilea.

Monaco je bio sve kvalitetniji, osjetilo se da Nice ima igrača manje, ali u 75. minuti gosti su mogli doći do gola vrijednog pobjede. Saint-Maximin imao je priliku iz kaznenog udarca, no njegov pokušaj odlično je obranio Diego Benaglio i spasio svoju momčad od još jednog poraza.

Dodajmo za kraj kako je posljednjeplasirani Guingamp došao do treće pobjede u sezoni. Protiv Rennesa su domaći imali dosta sreće, ali ne može im se zamjeriti trud i zalaganje u prvom dijelu. U 40. minuti domaće je u vodstvo doveo Felix Eboa Eboa, da bi u 59. minuti Lucas Deaux glavom zabio za 2:0. Konačni rezultat postavio je M'Baye Diang lijepim udarcem u 86. minuti.