Fenomenalni Jota donio pobjedu Wolvesima, Liverpool u golijadi slavio na Anfieldu

Jan Šneler • subota, 19.01.2019.

Odigrano je sedam susreta 23. kola engleske Premierlige, a vidjeli smo čak dvije golovima bogate utakmice. Liverpool je slavio protiv Crystal Palacea, dok je Wolverhampton u posljednjim trenucima susreta svladao Leicester...

Sjajno je počela nogometna subota u engleskoj Premierligi. U 23. kolu vidjeli smo dvije utakmice sa čak sedam pogodaka, ukupno 22 gola i odlične igre pojedinih nogometaša. Velikih promjena na vrhu nema jer je Liverpool uspio doći do nova tri boda protiv Crystal Palacea.

Fantastičnu utakmicu mogli smo gledati u Wolverhamptonu između domaćih Wolvesa i Leicestera. Utakmica nije mogla početi bolje za domaće. Sjajan početak imali su Wolvesi i činilo se nakon petnaestak minuta kako Leicesteru prijeti pravi potop. U četvrtoj minuti Diogo Jota je fantastičnim udarcem pogodio za 1:0, da bi osam minuta kasnije Ryan Bennett glavom zabio nakon kornera za povećanje vodstva.

Nakon početnih uzbuđenja igra se malo primirila te je Leicester došao do daha i krenuo s ozbiljnijim napadima. Odličan je bio Rui Patricio na golu domaćih koji je spriječio nekoliko puta solidne udarce gostiju. Rezultat se nije mijenjao do poluvremena, a u nastavku je uslijedio sličan šok kao na početku. Ovoga puta u glavnoj ulozi bio je Leicester.

Još se svi gledatelji nisu vratili na svoje pozicije kada je u 47. minuti Demarai Gray solo prodorom smanjio rezultat. Nije se još niti oporavila domaća momčad od primljenog pogotka, a uslijedio je novi šok. Nakon nespretne reakcije obrane, udarac s ruba šesnaesterca uputio je Harvey Barnes, lopta je u dotaknula Conora Coadyja i od njega se nesretno odbila u gol. Iako je udarac bio dobar, teško da bi ušao u gol da Coady nije malo promijenio smjer.

Wolvesi su bili u šoku, ali su se uspjeli vratiti desetak minuta kasnije. Jota je ponovno bio u glavnoj ulozi i u 64. minuti ponovno donio vodstvo svojoj momčadi. Utakmica je ulazila u završnu fazu, domaći su polako zatvarali susret, a onda je u 87. minuti Wes Morgan glavom zakucao loptu za 3:3. Izgledalo je kao da su sve domaći pokušali, ali jednostavno Leicester se svaki put uspijevao vratiti. Ipak, ovo je bio dan Diega Jote koji u trećoj minuti sudačke nadoknade odličnim udarcem zabija svoj treći pogodak i postavlja konačnih 4:3.

Utakmicu punu golova mogli smo gledati i na Anfieldu gdje je Liverpool ugostio Crystal Palace. Redsi su dominirali prvim dijelom, ali pogodak je postigla gostujuća momčad. U 34. minuti Wilfried Zaha odlično je pretrčao Jamesa Milnera, oštro ubacio u sredinu gdje je obrana Liverpoola propustila zaustaviti Andrew Townsenda koji zakucava za 1:0. Puno je kombinirao Liverpool, ali izgledniju priliku nije uspio stvoriti.

U nastavku susreta, Liverpool se brzo vratio. U 47. minuti, Mohamed Salah odlično je ispratio jednu odbijenu loptu i mirno pospremio loptu u mrežu. Šest minuta kasnije, sreću ima Liverpool jer je udarac Roberta Firmina promijenio smjer i ušao u mrežu za 2:1.

Liverpool je definitivno zaslužio vodstvo i sad se činilo da Crystal Palace nema snage za povratak. Ipak, trebalo je proći tek desetak minuta i James Tomkins je nakon kornera glavom precizno pogodio za 2:2.

Pitanje je bi li se Liverpool uspio vratiti da gostujući vratar nije kiksao u 75. minuti. Katastrofalno je odbio loptu, ponovno je na pravom mjestu bio Salah koji je ugurao u mrežu za 3:2.

Pokušavali su se gosti vratiti, nešto opet kreirati, ali ozbiljniju akciju nisu stvorili. U 89. minuti Milner je zaradio drugi žuti karton, odnosno crveni karton za prekršaj na Zahi. Ipak, sve dvojbe je razriješio Sadio Mane lijepim pogotkom nakon polukontre u trećoj minuti sudačke nadoknade. Konačni rezultat postavio je Max Meyer u posljednjoj minuti.

Manchester United nastavlja nizati pobjede. Večeras su u odličnoj predstavi slavili protiv Brightona s 2:1. Već u prvom dijelu Paul Pogba i Marcus Rashford zabili su za 2:0 Uniteda, a tek u 72. minuti Pascal Gross smanjio je taj zaostatak. Pobjeda Uniteda mogla je biti i veća, no niti ovako neće biti nezadovoljni u redovima velikog engleskog kluba. S obzirom na to da je ovo sedma pobjeda Uniteda u nizu (gol razlika: 19:5), možda je vrijeme da u klubu ponude ugovor Ole Gunnaru Solskjaeru.

U prilično izjednačenoj utakmici Bournemouth je svladao West Ham s 2:0. Tek u drugom dijelu domaći su riješili pitanje pobjednika. Callum Wilson zabio je u 53. minuti za 1:0, dok je konačni rezultat postavio Joshua King u sudačkoj nadoknadi. Newcastle je također bio uvjerljiv protiv Cardiffa. Fabian Schar postigao je dva pogotka, a Jose Rondon jedan za petu pobjedu ove sezone kojom su se Svrake izvukle iz zone ispadanja.

Dodajmo za kraj kako je Southampton pogotkom James Ward-Prowsea i autogolom Lucasa Dignea slavio protiv Evertona. Jedini pogodak za goste djelo je Gylfija Sigurdssona. Watford i Burnley odigrali su susret bez pogodaka.