Glavna runda, skupina II, 1. kolo, 20.01.2019, 20:30 h
Norveška 32:28 Egipat
Egipat

Norvežani krenuli u glavnu rundu očekivanom pobjedom protiv Egipta

Mihaela Bradovski • nedjelja, 20.01.2019.

U borbenom i zanimljivom dvoboju u skupini II Norveška je nadigrala Egipat i svladala ga s 32:28. Egipćani su pružili dobar otpor, ali Norveška se ipak pokazala boljim protivnikom...

Do susreta posljednjeg kola preliminarne runde reprezentacija Norveške držala je stopostotan učinak, ostavljala jednako tako uvjerljiv dojam, no nakon što ju je Danska lakoćom porazila na račun Christiana Bergea i njegovih izabranika stigle su brojne kritike.

Posebno se to odnosi na Sandera Sagosena, no srednji vanjski Norvežana ispunio je svoje najave dane uoči ovog dvoboja s afričkim doprvakom. Osim osvajanja dva boda za zadaću si je dao da dokaže kako je izdanje protiv domaćina bio samo loš dan.

Krenuli su u ovaj dvoboj Egipćani nešto agresivnije, raspoloženije, pet je minuta Norveška čekala na svoj prvi pogodak, a onda je put do mreže pronašao upravo Sagosen. Bio je to samo početak naleta člana PSG-a, svega tri minute kasnije izjednačio je na 4:4, a u 18. minuti postavio komotnijih 12:9 uz stopostotan 6/6 učinak.

Sastav Davida Davisa u donjem se dijelu ždrijeba pokazao najozbiljnijim vaneuropskim rukometnim kolektivom, a niti večeras, unatoč ulasku u zaostatak, nije ostavljao loš dojam. I nakon norveškog odvajanja nastavio je Egipat istim tempom, trajala je borba za svaku loptu i četiri minute prije kraja Elwakil je pogodio za dolazak na -1.

Norveška je na odmor ipak otišla sa 16:14, za to se obranom 20-ak sekundi prije kraja pobrinuo Bergerud, a da joj nije bilo lako u tih prvih pola sata, bez obzira na prednost koju je uspijevala održavati, govori i broj isključenja. Čvrsta igra i velika borba s obje strane rezultirala je s ukupno osam isključenja od koji je pet bilo egipatskih.

Osam minuta nakon ulaska u drugo poluvrijeme Bergerud je upisao svoju 11. od ukupno 13 obrana, na drugoj je strani laki pogodak postigao Myrhol i Norveška je stigla do pet pogodaka prednosti. Činilo se tada kako Norveška polako rješava pitanje pobjednika, no naredne su minute pripale Egipćanima.

Hendawy (9 obrana) je na ulasku u posljednju četvrtinu dvoboja svojom obranom gurnuo Khairyja u priliku da poentira za dolazak na korak do egala što ovaj u konačnici nije propustio iskoristiti. Isto se međutim nije dogodilo i prilikom napada za izjednačenje, umjesto toga uslijedilo je šest minuta afričkog sastava bez pogotka što je Norveška trebala iskoristiti za više od 27:24 sedam minuta prije kraja.

Možda i najvažniju obranu norveški je čuvar mreže upisao u 55. minuti kada je zaustavio protivnički šut s linije sedam metara, a pri +3 svog sastava. Do kraja su još malo povukli Rod i Sagosen, strijelci deset pogodaka i svjetski je doprvak na kraju ovu utakmicu visokog intenziteta zaključio s 32:28. Po četiri su zgoditka na drugoj strani postigli Mohammad Sanad i Ahmed Elahmar.