Bašić postigao prvijenac u pobjedi Bordeauxa, Mbappe donio PSG-u tri boda kod St. Etiennea

Jan Šneler • nedjelja, 17.02.2019.

Okončano je 25. kolo francuske Ligue 1, a hrvatske navijače svakako može veseliti odlična partija Tome Bašića koji je bio strijelac u pobjedi Bordeauxa protiv Toulousea...

Ove je nedjelje odigrano pet susreta francuske Ligue 1 čime je okončano ovotjedno 25. kolo. Vodeći PSG stigao je do slavlja na gostovanju kod St. Etiennea, a Bordeaux je, predvođen sjajnim Tomom Bašićem koji se upisao u strijelce, slavio protiv Toulousea.

U derbiju kola PSG je stigao do nove pobjede na gostovanju kod St. Etiennea. Prilično je izjednačen bio susret u kojem je domaća momčad izgledala jako dobro i imala nekoliko odličnih prilika. Već nakon 12 minuta igre, Kevin Monnet-Paquet dobro je tukao, no Alphonse Areola uspio je obraniti njegov pokušaj.

PSG je djelovao vrlo dobro, lijepo su kombinirali gosti, ali Angel Di Maria i Kylian Mbappe, dvojica najaktivnijih pojedinaca, nisu pronalazili put do mreže. U drugom dijelu Parižani su krenuli vrlo ofenzivno i Stephane Ruffier je bio na velikim mukama.

Kako je susret išao prema kraju, činilo se sve izvjesnijim da ćemo dočekati remi jer su obje momčadi igrale vrlo dobru obranu. Ipak, u 73. minuti sjajni Mbappe je fantastično pogodio i donio gostima vodstvo. Prilika je bilo sve manje, a posljednju su domaći imali u 85. minuti kada je Monnet-Paquet pucao malo iznad gola.

Bordeaux je došao do važne pobjede protiv Toulousea s kojom je još malo pobjegao iz donjeg doma tablice. Već nakon dvije minute susreta Bašić je doveo domaće do vodstva. Francois Kamano je ubacio u šesnaesterac, a bivši Hajdukovac u maniri najboljih strijelaca utrčao u prazan prostor i glavom zabio za 1:0.

Gosti su se ipak brzo pridigli nakon ranog knockdowna i krenuli puno ofenzivnije. Ipak, u 23. minuti Bašić je mogao zabiti još jedan pogodak, no gostujući je vratar obranio njegov udarac. Yaya Sanogo je pak imao sjajnu priliku par minuta kasnije, ali njegov je šut otišao pored gola i Toulouse nije došao do izjednačenja.

U nastavku susreta, bolju igru gosti su okrunili pogotkom. Toulouse je bolje igrao i zaslužio je barem izjednačenje. U 70. minuti Yannick Cahuzac je odlično reagirao i zabio za 1:1. Činilo se da bi gosti mogli preokrenuti rezultat, ali u 82. minuti Jimmy Briand postavlja konačnih 2:1.

Što se tiče Bašića, on je odigrao sjajnu utakmicu, bio jedan od najboljih kod Bordeauxa, a u 90. minuti zamijenio ga je Yacine Adli. Treba još napomenuti kako je na službenom Twitter profilu Bordeauxa, 1.920 ljudi sudjelovali u anketi i njih više od pola izabralo je upravo hrvatskog nogometaša kao igrača susreta.

Reims je na svom terenu rutinski došao do devete pobjede svladavši Rennes s 2:0. Domaći sastav igrao je vrlo pragmatično, s malo posjeda u nogama, ali prilično efikasnim napadom. Nakon svega tri minute igre Boulaye Dia je rutinski zabio za 1:0. Gosti su bili bolji u prvom dijelu, imali nekoliko sjajnih prilika, no nisu uspjeli doći do izjednačenja.

U nastavku je pritisak gostiju malo pao, Reims je bio sve bolji i u 68. minuti došao do drugog gola. Strijelac je bio Remi Oudin koji je postavio konačnih 2:0.

Posrnuli Caen koji se nalazi na 19. mjestu došao je do važnog boda na domaćem terenu protiv Strasbourga. Domaći su odigrali dobru utakmicu, sačuvali mrežu i uspjeli remizirati protiv jako dobrog protivnika koji trenutno drži devetu poziciju i ne zna za pobjedu već tri kola.

Istim rezultatom završio je i dvoboj Lillea i Montpelliera. Trenutno drugoplasirani Lille bio je bolji od gostiju, ali do pogotka nije uspio doći. Ovime je Lille prekinuo sjajan niz od pet pobjeda, dok je Montpellier upisao već 11. remi u Ligue 1 ove sezone.