Krka se spasila, Petrol Olimpija ispala iz ABA lige

Jan Šneler • ponedjeljak, 18.03.2019.

U posljednjem kolu regularne faze ABA lige dogodilo se nešto što je malo tko mogao očekivati na početku sezone. Ljubljanska Olimpija poražena je od slovenskog rivala Krke i tako je zauzela posljednju poziciju te ispala iz Lige...

Kada god biste otvorili stranice ABA lige ili nekadašnje Goodyear lige i kako se već sve zvala, mogli ste vidjeti Partizan, Cibonu, Zadar, Olimpiju, Crvenu zvezdu i neke druge tradicionalne klubove. Od sljedeće sezone Olimpije više neće biti u prvoligaškom društvu, a i Zadar tek mora proći dodatne kvalifikacije.

U 22. kolu, ujedno posljednjem u regularnom dijelu sezone Olimpija je u direktnom dvoboju s rivalom Krkom upisala novi poraz i tako zauzela posljednje mjesto na ljestvici. Susret je bio vrlo neizvjestan, naročito posljednje minute u kojima je pobjeda mogla otići na obje strane.

Krka je bolje otvorila susret i prvu četvrtinu okončala rezultatom 17:13. U nastavku, unatoč vodstvu od šest poena, domaći nisu uspjeli izdržati do poluvremena te je Olimpija s minimalnim zaostatkom (32:31) otišla na pauzu.

Jednakom razlikom završila je i treća četvrtina, no u njoj je Olimpija puno bolje izgledala te čak minutu i pol do kraja perioda imala vodstvo 47:43. Ipak, Krka je povezala dva dobra napada i ušla u posljednju dionicu susreta s 48:47.

U posljednjoj četvrtini bilo je svega. Čas su jedni vodili, čas drugi, ali nitko se nije toliko odlijepio te je utakmica bila krajnje neizvjesna. U posljednjih minutu i pol Krka ulazi s vodstvom 59:55, a priliku da smanji zaostatak propustio je Marvin Jones koji je u ključnim trenucima promašio oba bacanja.

Krka je to iskoristila i u zadnjih 30 sekundi vodila sa 61:55. Postalo je jasno kako će Krka propustiti veliko vodstvo i to se naravno nije dogodilo te je domaći sastav slavio sa 62:59, spasio se od ispadanja i poslao svoje velike rivale u ABA 2 ligu sljedeće godine.

Kod domaćih je najbolji bio Dominik Mavra s devet poena, pet asistencija i četiri skoka. Jure Lalić dodao je pet koševa, dok je Paolo Marinelli uz pet poena dodao i tri skoka.

Kod Olimpije, Domen Lorbek postigao je 17 poena. Roko Badžim jedini nije niti ulazio u igru.