Drama u Euroligi se nastavlja: Perasoviću poraz u Ateni, Panathinaikos pronašao pravu formu u pravo vrijeme

Jan Šneler • srijeda, 20.03.2019.

Kompletirano je 27. kolo Eurolige, a tri kola prije kraja situacija je izuzetno neizvjesna. Između šestog i 12. mjesta razlika je svega dvije pobjede…

Uzbuđenja u Euroligi se nastavljaju. Kako smo mogli i predvidjeti tijekom sezone, završnica će biti izuzetno uzbudljiva. Osim nekoliko najjačih klubova i nekoliko onih koji su objektivno na razini Eurokupa, ostatak Eurolige je prilično izjednačen. Nakon preostalih utakmica 27. kola situacija je sve kompliciranija.

Panathinaikos je došao do važne pobjede protiv Baskonije koju vodi Velimir Perasović. Rick Pitino radi sjajan posao s Grcima u posljednje vrijeme (niz od pet pobjeda) i jednako kvalitetni Panathinaikos je danas slavio protiv Baskonije. Susret je bio napet, iako se na poluvremenu činilo kako Baskonia ovo ne može dobiti nego eventualno Panathinaikos može izgubiti.

Grci su vodili rezultatom 48:27, bili u sjajnoj seriji, no u drugom dijelu igra je pala, došlo je do opuštanja i Baskonia u posljednjoj četvrtini ima čak i vodstvo 61:59. Panathinaikos se ipak uspio oporaviti i vratiti prednost te slaviti sa 72:70. Najbolji je bio Deshaun Thomas sa 16 poena i pet skokova, dok su kod gostiju Marcelinho Huertas i Shavon Shields postigli po 13 koševa.

Jednako napeto bilo je u Tel Avivu gdje je Žalgiris došao do važne pobjede na gostovanju kod tamošnjeg Maccabija. S obzirom na to da se obje ekipe nalaze van Top 8, ovo je bila izuzetno važna utakmica. Izraelci su bili bolji, imali prednost gotovo tijekom cijele utakmice, no nisu izdržali. Da stvar bude gora po Maccabi, vodili su četiri i pol minute prije kraja rezultatom 76:67.

Malo-pomalo prednost se topila, domaći sve više griješe, a gosti su neumoljivi. Žalgiris je sjajno odigrao završnicu i slavio s 85:83. Najbolji su kod domaćih bili Scottie Wilbekin i Tarik Black s 18 koševa, dok je za goste Leo Westermann postigao 16 poena.

Milano je bio vrlo blizu velikog iznenađenja u Madridu, no trenutno trećeplasirana momčad Eurolige uspjela je doći do slavlja. Real je katastrofalno odigrao prvu četvrtinu i gubio s čak 14 poena razlike. Milano je igrao sjajno, sve je ulazilo i u drugoj dionici susreta gosti vode s nevjerojatnih 40:22. Ipak, kao da su stali i pomislili da je gotovo jer se Real uspješno vratio i na odmor otišao s prilično ugodnih šest poena minusa.

U drugom dijelu ta prednost se vrlo brzo istopila, iako je Milano ušao u posljednju četvrtinu s minimalnim vodstvom. To ipak nije dugo trajalo jer je cijelu posljednju dionicu dominirao Real i na kraju slavio s 82:79. Sergio Llull je postigao 14 poena za domaći sastav, a kod gostiju je najbolji bio Mike James s 35 koševa i osam skokova uz odličan šut 13/18 i 9/9 s linije slobodnih bacanja.

Dodajmo na kraju kako je Darušafaka slavila protiv Himkija u ogledu koji nije bio toliko rezultatski važan. Turci su slavili s 91:85, a najbolji je bio Michael Eric s 22 poena, čak 15 skokova i pet asistencija. Kod gostiju, Aleksej Šved postigao je 31 poen uz četiri skoka i dvije asistencije.