Cibona je prvak Hrvatske nakon nevjerojatne četvrte utakmice!

Branimir Korać • četvrtak, 30.05.2019.

Cibona je odnijela naslov prvaka Hrvatske pomevši Cedevitu u finalnoj seriji s 4-0! U četvrtoj utakmici Cibosi su slavili 100:98 u susretu u kojem je već bila otpisana i razmišljala o petoj utakmici!

Cedevita - Cibona 98:100 (23:22, 22:32, 33:14, 20:32)

Četvrta utakmica finala PH

Cedevita: Jacob Pullen 8, Justin Cobbs 16 (7as), Filip Krušlin 19 (5sk), Toni Katić 12, Karlo Žganec, Andrija Stipanović 12 (6sk), Marko Banić 4 (4as), Domagoj Bošnjak 12, Elgin Cook 6, Ivan Ramljak, Jakov Mustapić 0, Edo Murić 7 (7sk)

Cibona: Josip Bilinovac 6 (6as), Marko Ljubičić 6, Roko Rogić 9, Igor Marić 4, Filip Bundović 7 (6sk), Dominic Gilbert 11, Ivan Novačić 13, Marin Rozić 6, Krešimir Ljubičić 2, Fran Pilepić 22 (7sk), Damir Markota 14 (6sk)

Blokade: Cedevita 4, Cibona 1

Kakva utakmica, kakva serija!!! Cibona je protivno svim najavama uoči ove finalne serije odnijela naslov prvaka Hrvatske, titulu koju će dugo pamtiti! Naime Cibosi su kao autsajderi ušli u finalnu seriju i rijetki su vjerovali u uspjeh, a sigurno nitko nije vjerovao da će serija završiti sa savršenih 4-0 za Cibonu!

Četvrta utakmica bila je posebna priča, Cibona je tu imala dvoznamenkastu prednost pa je izgubila treću dionicu s 33:14 i Cedevita u zadnjoj četvrtini vodila sa 17 razlike, ali fanatičnom borbenošću Cibosi su se vratili i došli do pobjede košem Dominica Gilberta dvije sekunde prije kraja!

Cibona je jednostavno više željela ovu titulu. Cedevita kada je povela s visokom razlikom nastavila je igrati kao što je igrala u prve tri utakmice, obrana koja je profunkcionirala potpuno je stala i kako se Cibona približavala, samopouzdanje je raslo.

Nakon treće utakmice iz Cedevite su poručivali kako su svjesni da ne igraju dobro i da moraju pružiti više i djelomično su to i ostvarili. Odigrali su nešto bolje nego u prošlim susretima, treća dionica bila im je najbolja u cijeloj seriji, ali to nije bilo dovoljno. Cibona je ipak na kraju zasluženo slavila.

Prvo poluvrijeme proteklo je najvećim dijelom u ravnopravnoj igri, ali u završnici poluvremena Cibona je povezala nekoliko dobrih napada, napravila seriju 10:1 i na odmor odnijela vodstvo 54:45.

Međutim ono što je Slaven Rimac poručio svojim igračima na poluvremenu, upalilo je. Cedevita je puno bolje otvorila treću dionicu i tu je vrlo brzo došla do preokreta. Napad domaćina potpuno je profunkcionirao i Cibona je bila u slobodnom padu.

Manje od sedam minuta prije kraja Cedevita je vodila 17 razlike, ali Cibosi se nisu predali. Ivan Velić već je poslao na odmor onu nominalno prvu petorku, no njihove zamjene ovaj put su povukle i vratile Cibonu u igru.

Na ulasku u zadnju minutu Fran Pilepić ubacio je tricu za 96:96, Cobbs nakon toga promašuje, a Dominic Gilbert 33 sekunde prije kraja pogađa za 98:96. Cedevita je uzvratila preko Cobbsa s linije slobodnih bacanja, ali Gilbert dvije sekunde prije kraja pogađa nakon skoka u napadu za pobjedu.

Fran Pilepić vodio je Cibonu do pobjede s 22 poena i sedam skokova, a Damir Markota dodao je 14 poena i šest skokova. Kod Cedevite Filip Krušlin ubacio je 19 poena uz pet skokova, a Justin Cobbs 16 poena uz sedam asistencija.