Odličan dan za Hrvate: Bagarić, Bobičanec, Jurina i Kulenović postigli pogotke, Dinamov Menalo donio prolaz Olimpiji

Jan Šneler • petak, 19.07.2019.

Iako je ispadanje Hajduka obilježilo uzvratne susrete prvog pretkola Europske lige, pojedini hrvatski nogometaši imaju razloga za slavlje...

Hrvatska kolonija u Širokom Brijegu nije uspjela napraviti podvig na gostovanju kod Kairat Almatyja. Nakon poraza od 2:1 u prvom susretu, Široki je istim rezultatom poražen u Kazahstanu. Goste je u vodstvo doveo hrvatski napadač Dražen Bagarić u 90. minuti, ali Kairat s dva pogotka u sudačkoj nadoknadi dolazi do pobjede.

Drugi bosanskohercegovački klub za koji nastupa šest hrvatskih nogometaša, a vodi ih hrvatski trener Hari Vukas glatko je svladao Akademiju Pandev s 3:0 i s ukupnih 6:0 prošao u daljnju fazu natjecanja.

Iako su strepili do samoga kraja, nogometaši Brondbyja uspjeli su osigurati prolaz protiv Inter Turkua. U prvom susretu Danci su slavili s 4:1, no u uzvratu u Finskoj domaći sastav imao je nakon 56. minute vodstvo od 2:0. Na sreću gostiju, za koje je od 58. minute nastupio Josip Radošević, rezultat se više nije mijenjao.

Albanska Teuta za koju je svih 90 minuta odigrao Tomislav Bušić svladala je s 1:0 Ventspils, ali to im nije bilo dovoljno za nadoknađivanje zaostatka iz prvog susreta. Latvijci su s ukupnih 1:3 prošli dalje. Veliki uspjeh za latvijski nogomet donijela je Liepaja koja je u Bjelorusiji kod Dinamo Minska slavila s 1:2. Dinko Trebotić odigrao je svih 90 minuta za poraženi Dinamo, dok je jedan od glavnih igrača gostiju bio bivši napadač zagrebačkog Dinama Dodo.

Kad smo kod bivših, ali i sadašnjih igrača zagrebačkog Dinama, ljubljanska Olimpija je upravo na njihovim krilima izbacila latvijski RFS. Nakon poraza od 3:2 u Ljubljani, Olimpija je trebala pothvat, a do njega su došli pogocima bivšeg veznjaka Dinama Endrija Cekicija i sadašnjeg nogometaša na posudbi Luke Menala koji je zabio pobjednički gol u sudačkoj nadoknadi.

Nakon nevjerojatnog remija na Gibraltaru, varšavska Legia ipak je potvrdila status favorita svladavši Europu s 3:0 u uzvratnom susretu. Drugi pogodak na susretu bilo je djelo mladog hrvatskog nogometaša, 19-godišnjeg Sandra Kulenovića.

Iako njegova momčad nije prošla dalje, Marin Jurina upisao se kao strijelac u porazu Shkupija od Pyunika. Prvi susret u Armeniji završio je 3:3, a u Makedoniji je Pyunik bio bolji rezultatom 1:2. Jednako neuspješan bio je i Tomislav Kiš u dresu Žalgirisa. Mađarski Honved za koji nastupaju Tonći Kukoč i Ivan Lovrić zadržao je remi i potvrdio pobjedu iz prvog susreta. Kiš je u 18. minuti asistirao za vodeći pogodak Žalgirisa.

Nikola Katić pobjedu Rangersa nad St. Josephsom (6:0) odgledao je s klupe za pričuve, a jednako je odsjedio i Niko Datković u remiju Cracovije protiv Dunajske Strede. Za goste iz Slovačke Marko Divković igrao je sve do 119. minute. Inače, Cracovia je pogotkom u 122. minuti došla do remija (2:2), ali zbog više golova u gostima Dunajska Streda prošla je dalje.

Prilično uzbudljivo bilo je u Trnavi gdje je Spartak igrao protiv Radnika iz Bijeljine. Gosti su slavili s 2:0 u prvom susretu, ali Slovaci se vraćaju u uzvratu. Nakon uzbudljive i prilično neprecizne serije jedanaesteraca, prolaz dalje izborio je Spartak. Za domaće je svih 120 minuta odigrao Marko Tešija i bio precizan u prvoj seriji raspucavanja, dok je Filip Dangubić izašao iz igre u 64. minuti.

Dodajmo još kako je Tonči Mujan odigrao svih 90 minuta za Domžale protiv Balzana (1:0) te kako su Renato Kelić i Ivan Martić sudjelovali u pobjedi Universitatea Craiove protiv azerbajdžanskog Sabaila (3:2) i prošli dalje. Luka Bobičanec bio je strijelac i asistent, ali Mura je svejedno poražena od Maccabija 3:2 te se oprostila od natjecanja.

Posla su imali i hrvatski suci. Tako je Mario Zebec sudio ogled norveškog Haugesunda i sjevernoirskog Cliftonvillea. Zebec je podijelio pet žutih kartona u susretu u kojem je bilo šest golova. Tihomir Pejin sudio je ogled Hapoel Beer Sheve i albanskog Lacija. U relativno mirnom susretu, hrvatski sudac dodijelio je četiri javne opomene.