Tomasov, Livaja i Katić strijelci, Lukić zabio autogol, a Tomašević pocrvenio

Branimir Korać • petak, 09.08.2019.

Osim dvoboja između Rijeke i Aberdeena, u četvrtak je na rasporedu bio još čak 31 dvoboj u Europskoj ligi. Nazire se iznenađenje u srazu između Maccabija i Suduve koji bi mogao biti zanimljiv Dinamu...

Torino je odlično krenuo na Olimpijskom stadionu i praktički je riješio pitanje prolaza u prvoj utakmici. Igrao je protiv Šahtjora iz Soligorska i slavio s 5:0 te je na pragu prolaza. Dvostruki strijelac bio je Andrea Belotti koji je tako i uoči početka sezone pokazao formu. Po jedan gol dodali su Armando Izzo, Lorenzo de Silvestri i Kevin Bonifazi.

Embed from Getty Images

Bajka Zrinjskog bliži se kraju. U prvom susretu u Švedskoj Malmö ga je svladao s glatkih 3:0 i napravio veliki korak prema prolazu. Domaćin je bio bolji protivnik i zasluženo je slavio golovima Rasmusa Bengtssona, Andersa Christiansena i Sorena Rieksa. Kod Zrinjskog cijelu utakmicu odigrali su Tomislav Barbarić, Ivan Brkić, Frane Čirjak, Mario Tičinović u 79. minuti zamijenio je Darija Rugaševića, Damir Šovšić izdržao je do 61. minute kada ga je zamijenio Damir Zlomislić, a Ivan Lendrić u 67. minuti zamijenio je Irfana Hadžića.

Pitanje prolaza praktički je riješio Espanyol koji je bio prejak za skromni Luzern. Konačnih 3:0 potvrđuje Espanyol kao dominantnu momčad, a tako je i bilo. Slavio je golovima Facunda Fereyre, Didaca Vile i Matiasa Vargasa. Inače, taj susret sudio je Fran Jović koji je podijelio dva žuta kartona domaćinu i tri gostima.

Vrlo efikasni bili su Rangersi u gostima u Danskoj kod Midtjyllanda gdje su slavili s 4:2. Poveli su u 43. minuti golom Alfreda Morelosa i s tim rezultatom otišli su na odmor. U samo deset minuta drugog dijela pobjegli su na tri gola prednosti, prvo je Joe Aribo zabio iz kontre, a zatim Nikola Katić nakon kornera i loše izbijene lopte domaćina, iskosa s 10-11 metara pogodio je suprotni kut. Pet minuta trebalo je Dancima da smanje na 3:1 preko Ogochukwua Onyeke te 3:2 preko Soryja Kabe. Ipak, u 70. minuti Scott Arfield zabija za 4:2. Katić je odigrao cijelu utakmicu, a Borna Barišić ostao je na klupi.

Braga je s dva gola u sudačkoj nadoknadi potopila nade Brondbyja. Do 92. minute na semaforu je stajalo 2:2, a onda su gosti prvo preko Ricarda Horte poveli, a zatim i otišli na 4:2 autogolom Hjortura Hermannssona. Paulinho i Andre Horta ranije su pogađali za Bragu, a dvostruki strijelac za Dance bio je Dominik Kaiser. Josip Radošević odradio je cijelu utakmicu za domaćina, a Ante Erceg ostao je na klupi.

Strasbourg je odnio pobjedu s gostovanja u Plovdivu kod Lokomotiva kojeg je svladao 1:0. Sve je krenulo krivim smjerom za domaćina u desetoj minuti kada Josip Tomašević radi prekršaj kao zadnji igrač obrane i zarađuje isključenje, a iz tog slobodnog udarca i ubačaja u 16 metara Stefan Mitrović zabija jedini pogodak na susretu. Osim Tomaševića koji je bio kratko na terenu, igrao je i Ante Aralica i to svih 90 minuta.

Pogodaka nije bilo u Varšavi gdje je Atromitos čudom ostao neporažen. 28:3 udarci na gol u korist Legije, a na semaforu 0:0. Domaćin je bio daleko bolji, ali neprecizan i bez rješenja kako svladati Mađara Balazsa Megyerija. Domagoj Antolić odigrao je cijelu utakmicu, a Sandro Kulenović do 66. minute kada ga je zamijenio Carlitos Lopez.

Astana je napravila ogroman korak prema prolazu domaćom pobjedom protiv Vallette 5:1. Velika razlika u kvaliteti i bilo je jasno da će domaćin slaviti. Već na poluvremenu bilo je 3:0 golovima Runara Sigurjonssona, Jurija Logvinenka i Marina Tomasova. U drugom dijelu još je jednom zabio Islanđanin, a konačnih 5:1 postavio je Rangelo Janga. Jedini pogodak za Maltežane postigao je Mario Fontanella. Tomasov i Luka Šimunović odigrali su cijelu utakmicu.

Vrijednu pobjedu upisao je atenski AEK koji je u gostima svladao Universitateu s 2:0. Odličan nastup gostiju iako su rano ostali bez ozlijeđenog Viktora Klonaridisa kojeg je zamijenio Marko Livaja. Upravo Livaja bio je strijelac drugog pogotka kada je u kontri dobio loptu u prostor i neobranjivo zabio. Prvi gol zabio je Petros Mantalos na asistenciju upravo Livaje. Livaja je ušao u 39. minuti, a kod domaćina Renato Kelić odigrao je cijelu utakmicu.

Eintracht je bio puno prejak za Vaduza i već u prvom susretu riješio je pitanje prolaza. U Lihtenštajnu je slavio 5:0 uz dva gola Filipa Kostića te po jedan Dominika Kohra, Goncala Paciencije te Mijata Gaćinovića. Ante Rebić igrao je od 72. minute umjesto Daichija Kamade.

Vrlo efikasan bio je Wolverhampton koji je s 4:0 u gostima svladao Pjunik. Gosti čak i nisu imali toliko puno prilika, ali praktički sve što su stvorili su i realizirali. Raul Jimenez bio je dvostruki strijelac dok su po jedan gol dodali Matt Doherty i Ruben Neves.

Zekićev Šerif izgubio je kod kuće od AIK-a 2:1 i u problemima je uoči uzvrata. Šveđani su poveli autogolom Andreja Lukića koji je pokušao izbiti loptu, ali je u biti lijepo pucao i prevario Mikulića. Na 2:0 povisio je Kolbeinn Sigthorsson da bi u drugom dijelu Juri Kendiš samo smanjio. Kod Šerifa cijelu utakmicu odigrali su Mikulić, Lukić, Gabrijel Boban i Mateo Mužek.

Iznenađenje je na vidiku u dvoboju između Maccabija iz Tel Aviva i Suduve. Pobjednik iz tog sraza igrat će u play-offu protiv poraženog iz susreta Ferencvarosa i Dinama, a Suduva je iznenadila u Izraelu te slavila 2:1. Strijelci su bili Semir Kerla i Eligijus Jankauskas, a za Izraelce Chico Ofoedu. Kod gostiju Ivan Kardum i Andro Švrljuga igrali su cijelu utakmicu, a Josip Tadić izašao je u 70. minuti kada je ušao Jankauskas.