Sjajne predstave hrvatskih nogometaša, čak četvorica se upisala u strijelce

Jan Šneler • četvrtak, 15.08.2019.

Odigrane su uzvratne utakmice trećeg pretkola Europske lige, a večeras su veliku ulogu u svojim momčadima imali upravo hrvatski nogometaši...

Kompletirano je treće pretkolo Europske lige i klubovima koji su prošli dalje ostaje još samo jedna faza do ulaska u grupnu fazu. Osim Rijeke koja je izborila prolaz u play-off fazu natjecanja, hrvatski nogometaši koji nastupaju u stranim klubovima također su odradili sjajan posao.

Nakon poraza u prvom ogledu u Tiraspolu, Šerif kojeg vodi Zoran Zekić nije uspio napraviti iznenađenje u Stockholmu. Domaći AIK je u 61. minuti došao do vodstva preko Nabila Bahouija i praktički riješio pitanje prolaza. Malu nadu gostima je donio bivši Osječanin Gabrijel Boban pogotkom u 86. minuti, ali bilo je prekasno za nešto više. Kod Šerifa su Boban, Zvonimir Mikulić i Andrej Lukić odigrali svih 90 minuta, Mateo Mužek izašao je u 90. minuti dok je Antun Palić proveo cijeli susret na klupi.

Slično kao u Kazahstanu, Astana je bez problema svladala maltešku Vallettu i u uzvratnom susretu. Istaknuo se Marin Tomasov koji je postigao dva pogotka, dok su preostala dva djelo Tomana Murtazajeva. Uz Tomasova, za Astanu je svih 90 minuta odigrao branič Luka Šimunović.

Zrinjski za kojeg nastupa velik broj hrvatskih nogometaša imao je izuzetno težak posao na svom terenu. Švedski Malmo slavio je u prvom susretu s 3:0 i Zrinjskom nije ostalo ništa drugo nego krenuti na glavu i pokušati još jednom iznenaditi. Ipak, unatoč činjenici da je bosanskohercegovački sastav bio bolji i konkretniji, nedostajalo je preciznosti, mirnoće, a budimo iskreni i kvalitete.

Unatoč tome što nisu uspjeli proći u play-off fazu kvalifikacija, Zrinjski je slavio, a jedini pogodak postigao je Damir Šovšić u sudačkoj nadoknadi iz kaznenog udarca.

Niz hrvatskih nogometaša koji su se večeras upisali u strijelce nastavio je Andro Švrljuga. Njegova Suduva izbacila je favorizirani Maccabi Tel Aviv. Švrljuga je postigao drugi pogodak za Litavce, dok je Suduvu u vodstvo doveo Mihret Topčagić. Počasni pogodak za goste postigao je Nick Blackman u 86. minuti.

Lokomotiv Plovdiv i Brondby nisu prošli u daljnje kvalifikacije te su od njih bili bolji Strasbourg, odnosno Braga. Strasbourg je slavio s 1:0 i potvrdio istu pobjedu iz Bugarske, a za Lokomotiv je svih 90 minuta odigrao Ante Aralica. Što se tiče Brondbyja, oni su glatko poraženi u Portugalu s 3:1, odnosno ukupnih 7:3. Josip Radošević odigrao je svih 90 minuta za Brondby, dok je Ante Erceg ušao u igru početkom nastavka.

AEK je na svom terenu odigrao neriješenih 1:1 protiv Craiove i potvrdio prolaz nakon pobjede od 2:0 u Rumunjskoj. Marko Livaja igrao je sve do 58. minute za domaći sastav, dok su Ivan Martić i Renato Kelić odigrali svih 90 minuta za poraženu Craiovu.

Dodajmo još kako je škotski Rangers glatko slavio na svom terenu s 3:1 protiv Midtjyllanda. Nikola Katić odigrao je cijeli susret, dok je Borna Barišić ostao na klupi za pričuve. Također latvijska Riga s neriješenih 2:2 odlazi iz Helsinkija i tako prolazi s ukupnih 3:3 u sljedeću fazu kvalifikacija. Tomislav Šarić igrao je sve do 56. minute za gostujući sastav.