Sevillu pomazili sreća i VAR za prva tri boda u sezoni, Alaves nepravedno do pobjede protiv Levantea

Marjan Kreševac • nedjelja, 18.08.2019.

Večeras su svoj put u novom prvenstvu Španjolske započeli Espanyol i Sevilla na RCDE stadionu, a na Mendizorrotzu Alaves i Levante. Alaves je na kraju 90 minuta mogao biti i više nego sretan da je pobijedio s 1:0 jer trebao je izgubiti s nekoliko golova razlike, Sevilla uz dvije vratnice stigla do pogotka, a uz pomoć VAR-a sačuvala prednost da bi na kraju Nolito zabio za 2:0 na samom kraju susreta...

U posljednja dva ogleda sa Sevillom koja su igrana u Barceloni igrači Espanyola napustili su travnjak pognute glave. Nadali su se da večeras neće biti tako, a svoju nadu temeljili su na činjenici da oni imaju četiri europske utakmice iza sebe, a Sevilla s druge strane ima čak sedam novih igrača kojima treba vremena da se uigraju.

Sevilla je prošle sezone bila među najefikasnijim momčadima La Lige no večeras se to nije dalo zaključiti jer trebalo im je dosta udaraca kako bi stigli do samo jednog pogotka u prvom dijelu. I taj pogodak stigao je u posljednjoj minuti prvog dijela. Luuk de Jong pucao je glavom iz velike blizine, domaći je vratar čudesno reagirao i uspio odbiti njegov pokušaj u gredu.

Lopta se odbila od grede na samu gol crtu gdje su je domaći braniči pokušali očistiti, ali tako da je lopta u tom pokušaju ponovno udarila u gredu i uz puno sreće odbila se u noge Sergija Reguilóna koji nema težak zadatak plasirati loptu u donji lijevi kut. Pogodak uz veliku, veliku dozu sreće.

A veliku dozu sreće imali su gosti i u 56. minuti susreta, kod jednog ubačaja u kazneni prostor Carlos je igrao rukom i sudac je dosudio kazneni udarac, međutim nakon konzultacija s VAR sobom i nakon što je i sam pogledao snimku spornog događaja promijenio je svoju odluku. Neosporno je da je Brazilac igrao rukom, da ruka nije bila u onom famoznom prirodnom položaju, ali ipak ništa od jedanaesterca.

Ono što nije pošlo za nogom igračima Espanyola je Nolitu u 87. minuti utakmice. Nakon što je zapucao dvije dobre prilike u trećem pokušaju uspio je zatresti mrežu. Prošao je Nolito kroz obrambeni bedem Espanyola, potegnuo s ruba kaznenog prostora i pospremio loptu u donji desni kut, domaći vratar nije imao ni promil šanse.

Alaves i Levante odigrali su zanimljiv susret u kojem je Levante bio taj koji je dominirao u svim segmentima nogometne igre, imali su gosti 63 posto vremena loptu u svojim nogama, uputili čak 16 udaraca prema domaćim vratima. Ruku na srce samo četiri pokušaja išla su u okvir gola, ali ni to nije bilo dovoljno da stignu do pogotka.

Do pogotka je na vjerojatno čuđenje i domaćih navijača stigao Alaves iz svog drugog udarca u okvir gola, prvi je djelo Duartea iz 29. minute susreta. Pogodak je stigao u 54. minuti, Vidal je izveo korner s desne strane, lopta je išla prema prvoj vratnici gdje se našao Joselu i negdje s ruba peterca, gotovo iz mrtvog kuta, pospremio loptu u desne rašlje.

Udarac iz teške pozicije, svakako dobro izveden, ali udarac koji je Fernandes Abariz morao ukrotiti. Levante je nakon primljenog pogotka malo nestao s terena, ali kako je vrijeme prolazilo tako su se gosti vračali na onu igru iz prvog dijela. U 79. minuti svi na stadionu vidjeli su loptu u golu, svi osim domaćeg vratara.

Gosti su izveli korner, Vezo je bio najviši u skoku i odlično glavom naciljao donji lijevi kut, međutim Pacheco bravoruznom paradom čupa loptu i odbija je u novi korner iz kojeg se za Levante nije izrodilo ništa. Do kraja susreta nije bilo više snage u nogama gostujućih igrača i morali su napustiti travnjak pognute glave. Ne možemo reći nezaslužena pobjeda Alavesa, ali nepravedna u svakom slučaju.