Fiorentina 3:4 Napoli
Napoli

Ljepoticu u Firenci kvarile sudačke odluke, Napoliju pobjeda u golijadi

Dario Dodić • subota, 24.08.2019.

Sjajnom utakmicom u Firenci u novu sezonu Serie A ušli su Fiorentina i Napoli. U dvoboju sa sedam golova pobjedu je odnio gost iz Napulja, utakmica će se osim po ljepoti pamtiti i po, u najmanju ruku, čudnim odlukama sudaca...

Novi vlasnik Fiorentine Rocco Commisso doputovao je u Firencu na otvaranje nove sezone Serie A. Iako je njegova momčad na kraju izgubila 4:3 od Napolija, mogao je novopečeni vlasnik uživati u igri mladih Viola.

Vrlo mladu postavu na travnjak je poslao Vincenzo Montella, prosječna starost igrača u prvih 11 bila je 23 godine i 188 dana. Najmlađi je to sastav Fiorentine otkad Opta prikuplja te podatke (1994/95). Te je brojke "kvario" povratnik u redove domaćina, Milan Badelj.

Od prve je minute zaigrao hrvatski reprezentativac i po prikazanom se može reći kako je Badelj nedostajao Fiorentini, ali i Fiorentina Badelju. Bio je Hrvat među boljima u redovima domaćina, odigrao je odličnu utakmicu sve do 73. minute kada je vidno umoran napustio travnjak.

Utakmicu je obilježio i glavni sudac susreta Massa, zajedno s kolegama u VAR sobi. Istaknuli su se prilično čudnim odlukama, a sve je počelo već na samom startu dvoboja.

Igrala se sedma minuta kada je nesretnog Zielinskog s dvadesetak centimetara pogodila lopta u ruku. Nije djelovalo kao prekršaj za najstrožu kaznu, no na poziv VAR kolega Massa pregledava snimku i pokazuje na bijelu točku. Pulgar je bio siguran, Fiorentina je od devete minute imala vodstvo.

Napoli je u prvom dijelu bio bolji i više je nego zasluženo stigao do izjednačenja. Igrala se 38. minuta, Mertens je "otresao" Badelja na rubu kaznenog prostora, okrenuo se i krasno pogodio u gornji desni kut za 1:1. Pet minuta kasnije Napoli je poveo. Teško je reći što je sudac vidio. Iz svih kuteva bilo je jasno kako je Mertens odglumio pad preko Castrovillija i tako zaradio penal. VAR nije doveo sučevu odluku u pitanje, Insigne zabija za 1:2.

Na samom početku drugog dijela Viole se vraćaju u igru. Igrala se 52. minuta, s desne je strane korner izveo Pulgar, Milenković je najviši u skoku, lijepo glavom zabija za 2:2.

Bio je to tek početak ludog drugog poluvremena. Tri minute kasnije mogao je Chiesa dovesti domaće u vodstvo. Pucao je iskosa s lijeve strane, neometan, ali brani njegov pokušaj Meret. Uzvraća Napoli na najbolji mogući način. Sjajni Insigne proigrava Callejona koji iz teške situacije, iskosa s desne strane, s ruba kaznenog prostora poentira za 3:2 Napolija.

Montella reagira i u igru šalje Boatenga. Debitant je odmah upozorio Mereta što ga čeka. U 62. minuti na proigravanje Badelja tuče s preko 20 metara, uz dosta muke brani gostujući vratar. Tri minute kasnije kao pobjednik ovog dvoboja izlazi Boateng. Vrlo slično kao Callejon dobiva loptu i od lijeve vratnice pogađa za 3:3.

Samo dvije minute trajalo je veselje domaćih navijača na Artemio Franchiju. Brzu akciju pokrenuli su gosti, Mertens s lijeve strane pogađa Callejona na desnoj, ovaj u sredini pronalazi Insignea, koji lagano glavom šalje loptu u mrežu za konačnih 4:3.

Slabašni Massa zapečatio je nisku ocjenu odlukom u sudačkoj nadoknadi. Još jedan debitant u redovima Fiorentine, Franck Ribery (ušao u 77. minuti), kroz dvojicu je igrača gurnuo loptu i krenuo prema kaznenom prostoru, bilo je jasno kako ga je prekršajem zaustavio Hysaj, no Massa i VAR još su jednom ostali nijemi. Pitanje je je li prekršaj bio na rubu kaznenog prostora ili unutra, no nije upitno da je bila riječ o prekršaju koji je djelitelj pravde izignorirao. Poludio je Montella, zaradio prvi trenerski žuti karton, ali pomoći nije bilo, Napoli nosi bodove iz Firence.

Od zanimljivosti valja istaknuti kako je ovo prva utakmica nakon Cagliarija u veljači 2018. godine u kojoj su Mertens, Insigne i Callejon tresli mrežu. Prvi put u karijeri Lorenzo Insigne sudjelovao je kod četiri pogotka u jednoj utakmici (dva gola, dvije asistencije). Fiorentina se prikazala u odličnom svjetlu, kao i Napoli, težak posao pred njihovim je protivnicima u sljedećim susretima.