Perasović poražen u Rusiji, Barcelona i Efes do pobjeda uz skroman hrvatski doprinos

Matej Kačan • petak, 11.10.2019.

Petak je donio novih pet susreta elitnog košarkaškog natjecanja u Europi. Anadolu Efes i Barcelona su upisali pobjede uz slab učinak hrvatskih košarkaša, a Baskonia Velimira Perasovića je poražena od Himkija u Moskvi...

Barcelona Lassa je nakon velikog trijumfa nad Efesom upisala drugu pobjedu u Euroligi u gostima kod Zenita s 87:63. Utakmica je bila u egalu 35 minuta, domaćini su se dobro držali, ali Barcelona sjajnom posljednjom četvrtinom odlazi na velikih 24 razlike na koncu.

Utakmicu je prelomila velika 12:0 serija gostiju koji su u tim trenucima predvođeni Kuricem i Mirotićem odjurili s deset na 22 poena prednosti. Ključna je bila sjajna obrana, Barcelona je Zenitu dozvolila tek sedam poena u posljednjih deset minuta.

Barcelonu je predvodio sjajni Kuric s 24 poena, a 17 ubačaja uz 10 skokova je dodao i Mirotić. Ante Tomić je za 16 minuta upisao četiri ubačaja uz tri uhvaćene lopte. Kod Zenita je prvo ime bio Colton Iverson s devet poena, ali i osam skokova te pet asistencija.

Iako rezultat od 79:76 ne govori tako, ruski Himki je kroz cijeli susret vodio protiv Baskonije Velimira Perasovića te je pobjeda trebala biti i uvjerljivija. Vodili su Rusti i sa 16 razlike polovicom druge četvrtine, ali Baskonia serijom 12:0 vraća utakmicu u zanimljivije vode.

Himki se ipak konsolidirao te je kroz cijelo drugo poluvrijeme održavao minimalnu prednost od oko pet poena. Pred sam kraj je prednost narasla i do osam razlike, ali Pierria Henry s pet poena u nizu ublažava poraz Baskonije. Aleksej Šved je kod pobjednika imao 22 poena uz osam asistencija, ali i čak šest izgubljenih lopti, dok je Janis Timma dodao 18 poena.

Kod Perasovićeve ekipe je već spomenuti Henry na kraju dogurao do 16 poena uz čak pet ukradenih lopti, a Tornike Šengelia je ubacio 18 poena uz 10 skokova.

Anadolu Efes je nakon poraza od Barcelone uspio upisati pobjedu, i to nakon velike borbe i produžetka. Nijedna ekipa nije vodila dvoznamenkastom razlikom, a samo minutu prije kraja Alba je imala 90:93 i, činilo se, utakmicu u rukama. Tada na scenu stupa Vasilije Micić i s pet uzastopnih poena donosi Efesu prednost od dva poena razlike u posljednjoj minuti.

Ipak je Alba uspjela izboriti produžetak, Peyton Siva slobodnim bacanjima poravnava rezultat. U produžetku je odgovornost na sebe preuze Shane Larkin, postigao je sedam poena od Efesovih 11 i odveo tursku momčad do pobjede s 106:105. Larkin je s 26 poena te po pet skokova i asistencija bio sjajan, a u najmanju ruku jednako dobar je bio i Micić s 23 poena i čak 13 asistencija. Krunoslav Simon je na terenu proveo tek dvije i pol minute bez učinka. Albu je predvodio Giedraitis s 21 poenom.

Šok terapija u redovima Olympiakosa je uspjela. Nakon velikog poraza od Asvela te raskida suradnje s Davidom Blattom igrači iz Pireja su vođeni s klupe s Kestutisom Kemzurom uvjerljivo svladali Valenciju s 89:63. Prednost domaćina je rasla od samog početka susreta, a najveći dio posla obavljen je u sjajnoj drugoj četvrtini koju je Olympiakos uzeo s 23:8.

Prednost je u jednom trenutku uhvatila i 33 poena, a semafor se zaustavio na 26 koševa prednosti za grčku momčad koju su s po 17 poena predvodili Spanoulis i Milutinov. Srpski centar je uz to dodao i 14 skokova. Kod skromnih gostiju su prednjačili Jordan Loyd s 12 poena te Brock Motum s 11 koševa.

Olimpia Milano je cijelu utakmicu vodila protiv Žalgirisa, no na samom kraju su si milanski košarkaši zakomplicirali život te su utakmicu izvukli tek slobodnim bacanjima na kraju. Sjajnu prvu četvrtinu je odigrala Olimpia, Žalgiris je limitiran na samo sedam poena, no igrači iz Kaunasa u drugoj četvrtini vraćaju rezultat u egal.

Tako je stajalo do samog kraja kada Grigonis približava Žalgiris na dva poena prednosti u dva navrata, no Micov i Rodriguez su mirni s linije bacanja za 85:81 u korist Milana. Pobjednike je predvodio Rodriguez sa 17 poena, a 14 je dodao Jeff Brooks. Kod Žalgirisa je prednjačio Thomas Walkup s 19 ubačaja.