Zadar pao kod kuće, poraz od Krke najavio borbu za ostanak

Matej Kačan • ponedjeljak, 14.10.2019.

Košarkaši Zadra i dalje su bez pobjede u ABA ligi. U Dvorani Krešimira Ćosića bolja je sa 77:85 bila Krka uz novo jalovo izdanje zadarskih igrača...

Kriza u Zadru se produbljuje. Krka je iz Višnjika uzela bodove koje je Zadar morao osvojiti za mirnu sezonu, a toga su svjesni svi. Tako se nakon 77:85 poraza u Krešinoj dvorani moglo čuti traženje ostavke Ante Nazora od strane publike te će Zadrane do kraja sezone vjerojatno čekati grčevita borba za ostanak u ABA ligi.

Zadar je u prvom kolu izgubio na gostovanju kod Budućnosti, a posebno je redove večerašnjeg domaćina uzdrmala blamaža kod Cibone u domaćoj ligi te se u ovoj utakmici tražilo iskupljenje protiv direktnog konkurenta za ostanak u ABA ligi. Krka je ABA sezonu otvorila porazom od FMP-a tako da je ovaj susret očekivan kao dvoboj dva fenjeraša.

Krka je bolje otvorila utakmicu, Zadrani su opet imali ogromnih problema u reketu zbog nespremnog Jamesa Farra pa je nakon tri i pol minute igre tricom Marinellija na semaforu svijetlilo 4:11.

Tada za Zadrane kreće simultanka Stefana Fundića. Fundić je do poluvremena skupio 21 poen uz šut 10/10 uz po dva skoka i asistencije te je praktički sam okrenuo utakmicu i tako odveo Zadrane do 41:36 vodstva na poluvremenu.

Treću četvrtinu tricom za zadarskih plus osam otvara Gilbert, a onda se gosti vraćaju te preko Đape, Jošila i Balažiča dolaze u vodstvo na pola treće dionice. Do kraja četvrtine se Zadar malo konsolidirao, Gilbert pogađa još dvije trice, ruku je dao i Siriščević pa se u posljednjih deset minuta ulazi s 59:55 za domaćina.

U posljednjoj dionici se igra Zadra opet kompletno raspala. Poeni su dolazili uglavnom iz slobodnih bacanja, iskreirati se nije moglo ništa, a Krki je dopušteno čak 30 poena u zadnjih deset minuta. Kod Krke se probudio bivši igrač Zadrana Cosey te zabija sedam poena u kratkom roku, a tricom je pomogao i Lapornik pa minutu i pol prije kraja susreta Krka vodi sa 74:79.

Sljedeća dva napada su Zadrani odigrali očajno te su izgubili loptu dva puta, a Krka slobodnim bacanjima bježi na sedam razlike. Do kraja smo gledali goste kako izvode slobodna bacanja, a domaće kako se očajnički pokušavaju vratiti u utakmicu, ali pomoći za večeras jalove Zadrane nije bilo.

Zadar je večeras igrao bez doprinosa Amerikanaca, Farr je na terenu proveo tek sedam minuta bez učinka dok je Byron Allen imao šut od 1/10 te je s njim na parketu Zadar ostvario negativnu koš razliku od -15. Publika je svoje ogromno nezadovoljstvo iskazala povicima protiv uprave i trenera Nazora, a svoje salve zvižduka je zaradio i Domagoj Vuković novom blijedom partijom.

Krku su do trijumfa predvodili Balažič i Cosey s po 14 poena. Ivan Ramljak je dodao 13 ubačaja uz sedam skokova za 19 minuta na parketu, dok je Paolo Marinelli za 13 minuta postigao tri poena. Krki dalje slijedi težak ispit, u svojoj dvorani dočekuju Crvenu Zvezdu.

Kod Zadrana je jedini na razini zadatka bio Fundić s 24 poena (11/12 za dva) uz šest skokova, a solidan je bio i iskusni Siriščević sa 17 poena. Zadrani dalje u ABA ligi imaju dvije utakmice koje moraju dobiti ako ne žele biti prikovani za dno, prvo idu u goste kod Mege, a onda dočekuju Cibonu.