Zvezda pala u produžetku, Perasović izgubio od Obradovića

Matej Kačan • četvrtak, 17.10.2019.

Na programu Eurolige u četvrtak je bilo šest utakmica, a hrvatskih predstavnika na parketu nije bilo. Jedini Hrvat bio je Velimir Perasović na klupi Baskonije koja je izgubila u Istanbulu kod Fenerbahčea Željka Obradovića...

U moskovskom derbiju CSKA je kod kuće ostao neporažen. S 99:86 pao je Himki koji je tako upisao prvi poraz. Već nakon prve četvrtine bilo je devet razlike za aktualne prvake Europe, a na poluvrijeme se otišlo s okruglih +10 za CSKA.

Treću dionicu su igrači u crvenom dobili s 22:16 za maksimalnih 16 razlike te je sve do kraja bilo odrađivanje posla. Kod iznimno efikasnog domaćina prvo ime je bio Mike James s 28 poena dok je drugi Amerikanac Will Clyburn dodao 21 ubačaj uz šest skokova. Kod Himkija je po običaju prvo ime bio Aleksej Šved s 25 poena.

Veliko iznenađenje je u Kaunasu priredio Žalgiris nanijevši Real Madridu prvi poraz, a sami su igrači iz Kaunasa upisali prvu pobjedu u Euroligi. Šarunas Jasikevičius može biti zadovoljan izvedbom svojih igrača koji su vodili kroz gotovo cijeli susret, a posebno je impresivna bila obrambena izvedba s obzirom na to da je Real limitiran na tek 73 poena.

Real nije vodio kroz prvih 20 minuta, Žalgiris je cijelo poluvrijeme proveo u minimalnom vodstvu, a na odmoru je semafor svijetlio s četiri razlike za domaćina. Bolju treću četvrtinu je odradio Real te je pet minuta prije kraja bilo tri razlike za goste.

Tada kreće serija od 11:2 domaćina koji se vraća u vodstvo, a svu neizvjesnost je Žalgiris riješio s novom 9:0 serijom Ulanovasa i LeDaya za 86:73 pobjedu. Te dvije velike serije bile su dio ključne četvrte četvrtine u kojoj su igrači Reala limitirani na tek 13 poena pa Žalgiris uzima premijernu pobjedu uz veliki skalp.

Već spomenuti Zach LeDay je bio sjajan s 29 poena i devet skokova, a Marius Grigonis je odigrao dobru raznovrsnu partiju s 13 poena te četiri skoka, pet asistencija i tri ukradene lopte. Kod blijedog Reala je jedini dvocifren bio američki Slovenac Anthony Randolph s 15 koševa.

Velimir Perasović i njegova Baskonia su dobro krenuli u Istanbulu kod Fenerbahčea, vodili su kroz prvih 15 minuta, ali su ipak pali te Želimir Obradović i njegovi igrači uzimaju prvu pobjedu u tek trećem kolu Eurolige.

Presudna je bila serija u drugoj četvrtini kada su Datome i sjajni De Colo odveli Fener u vodstvo, a utakmica je riješena u posljednjoj četvrtini kada se De Colu priključio i Bobby Dixon. Na kraju je završilo s ugodnih 87:80 za Fenerbahče.

Tursku momčad je predvodio i doslovno sam vukao maestralni De Colo s 39 poena, a od Perasovićevih igrača su najbolji bili Šengelia s 18 te Shields sa 17 ubačaja.

Pariški ASVEL je u prva dva kola "skinuo" dva grčka velikana, a u Bavarskoj nije bio te sreće, dapače. Bayern je upisao drugu pobjedu na iznimno autoritativan način, s 41 poenom razlike. Već na početku utakmice bilo je jasno kuda će utakmica ići, Bayern je krenuo s 9:0, a razlika je do kraja samo rasla.

Nakon deset minuta bilo je 30:13, nakon 20 minuta već je na semaforu stajalo 57:35, a posao je dokrajčen u drugom poluvremenu u kojem su Francuzi ograničeni na tek 28 poena.

Bayern je imao čak pet dvocifrenih igrača, a prednjačio je Maodo Lô s 19 poena. Kod ASVEL-a je najefikasniji bio Amine Noua sa 16 ubačaja.

Panathinaikos i Olimpia Milano su u Ateni odigrali jednu sjajnu i uzbudljivu utakmicu. Ekipe u vodstvu su se stalno mijenjale, a nitko nije vodio s preko deset poena prednosti.

Panathinaikos je sjajnom serijom od 11:0 otvorio posljednju dionicu za vodstvo od 68:61, a dvije minute prije kraja domaćini su vodili s četiri razlike. Tada Vladimir Micov zabija pet poena u nizu za vodstvo Milana, a Calathes je 32 sekunde prije kraja doveo Panathinaikos u 78:77 vodstvo.

Grci ipak nisu uspjeli doći do pobjede, Moraschini slobodnim bacanjima osam sekundi prije kraja donosi pobjedu Olimpiji koju je s 18 poena predvodio Micov, a Luis Scola je dodao 17 koševa uz devet skokova. Kod Panathinaikosa sam Calathes s 23 poena uz pet skokova i četiri asistencije nije bio dovoljan.

Crvena Zvezda je nakon pobjede nad Fenerbahčeom bila nadomak nove senzacije u Tel Avivu kod Maccabija, ali su igrači srpske ekipe u produžetku potpuno potonuli i izgubili s 84:69.

Zvezda je grozno otvorila utakmicu, nakon pet minuta igre je na semaforu stajalo 17:2 za izraelsku ekipu, a na kraju prve dionice Maccabi je vodio s 24:13. Nakon očajne prve četvrtine Zvezda se trgnula te je počela polako grickati prednost, ali nikako nije mogla do egala.

Četiri minute prije kraja utakmice Maccabi vodi s deset poena razlike, a onda Davidovac kreće sa sjajnom 10:0 serijom koju je slobodnim bacanjem za 67:67 izjednačenje na kraju regularnog dijela zaključio Michael Ojo. U produžetku je Izraelce povukao Wilbekin s devet poena, a za Zvezdu je jedine poene postigao Baron iz slobodnih bacanja te Maccabi sa sjajnih 17:2 u produžetku zaključuje utakmicu za konačnih 84:69.

Wilbekin je svojih devet poena u produžetku ugradio u 16 ukupnih te je tako bio najefikasniji igrač Maccabija, a Casspi i Wolters su dodali po 15 ubačaja. Kod Zvezde je prednjačio stari lisac Perperoglou s 18 koševa.