VAR ludnica u Pamploni, Real Sociedad nadvisio Granadu u dvoboju ugodnih iznenađenja

Matej Kačan • nedjelja, 03.11.2019.

Bogatu nedjelju donijelo nam je 12. kolo španjolske La Lige, a u mnoštvu utakmica vrijedi izdvojiti ludnicu na susretu Osasune i Alavesa te dvoboj dva najugodnija iznenađenja lige, Granade i Sociedada...

Villarreal je s 25 pogodaka druga najefikasnija ekipa La Lige, ali subotnji dvoboj je više išao na ruku Athletic Bilbau i ritmu kakvog forsira baskijska ekipa u čijih je 12 utakmica ove sezone palo sve skupa 18 golova. Tako je ova utakmica završila s 0:0.

Nije susret bio nezanimljiv, bilo je prilika uz jedan poništeni pogodak Gerarda Morena u 53. minuti zbog zaleđa. Prijetili su "žuti", Bilbao nije pokazao ništa, ali je srećom po Baske Unai Simon bio vrlo raspoložen na vratima Athletica. Tako su i nakon ovog susreta Villarreal i Bilbao na jedan bod razlike, a između njih se na osmo mjesto tablice ugurala Osasuna.

Puno zanimljivije bilo je u Pamploni gdje smo vidjeli čak šest golova u pobjedi Osasune nad Alavesom od 4:2. Čak četiri pogotka vidjeli smo u prvom poluvremenu, a pune ruke posla imao je i sudac koji je svirao tri penala i podijelio šest žutih kartona.

Alaves je imao čak tri dobre šanse u prvih 16 minuta, ali je u 20. minuti poveo domaćin. Luis Avila postigao je pogodak, a prije slavlja gol je trebao potvrditi VAR s čime počinje i onaj sudački aspekt susreta. Samo četiri minute kasnije Avila opet poentira za 2:0.

Ludilo tu ne staje, već u praktički sljedećoj akciji Laguardia smanjuje na 2:1, ali i ovaj pogodak treba proći VAR provjeru koja ga je i priznala. 15 minuta bio je mir, a onda Ruben Duarte igra rukom u kaznenom prostoru Alavesa i opet sudac i VAR imaju pune ruke posla. VAR je kazao da penala ima, a u pogodak za 3:1 ga je pretvorio Roberto Torres.

U drugom poluvremenu utakmica se nije smirila, dapače. U 50. minuti opet imamo situaciju u šesnaestercu i opet imamo VAR. Ovaj put penal je za Alaves, a strijelac je Lucas Perez za 3:2. Da se Osasuna ne bi osjetila zapostavljeno pobrinuo se Manu Garcia koji igra rukom u svom kaznenom prostoru pa u razmaku od tri minute imamo novi penal.

Njega je u pogodak pretvorio Juan Villar za konačnih 4:2, a iako više nismo vidjeli pogodaka, uzbuđenja tu nisu stala. Nacho Vidal u 60. minuti trese gredu pa Osasuna ne ide na 5:2, a u 71. minuti Fran Merida svojim prekršajem daje novi zadatak VAR-u. Presuda je bila da je za Meridu žuti karton dovoljna kazna pa isključenja nije bilo.

Posljednju priliku na ovoj ludoj utakmici imao je Inigo Perez koji je u sudačkoj nadoknadi pogodio vratnicu. Osasuna je ovom pobjedom na osmom mjestu tablice, a Alaves je s tri utakmice bez pobjede na niskoj 16. poziciji.

Nezanimljivo je bilo i u Vigu gdje je domaća Celta izgubila od Getafea s 0:1. Getafe tako nastavlja biti vrlo ugodno iznenađenje pa leži na sedmom mjestu s 19 bodova, a Celta je u zoni ispadanja s četiri poraza u nizu i tek devet bodova.

Većina uzbuđenja dogodila se u prvih 37 minuta. Celta je prijetila preko Lobotke i Aspasa, ali prvi i jedini pogodak na utakmici zabija Kenedy za goste u 37. minuti. Od pogotka utakmica je mirovala do drugog pogotka koji je postigao Angel, ali vodstvo gostiju nije udvostručeno radi zaleđa.

Leganes nastavlja biti najgora momčad lige pa je kod kuće upisao četvrti poraz u posljednjih pet utakmica i deveti u svih 12. Na Leganesu se ovog puta pogostio Eibar s 1:2.

Čak je Leganes i poveo i prvo poluvrijeme je svakako pripalo domaćinima. Youssef En Nesyri je u šestoj minuti poentirao za 1:0, ali nije dugo trajalo vodstvo Leganesa. Charles je poravnao rezultat već u 17. minuti.

U drugom poluvremenu nije bilo nekog nogometa, a pobjedu Eibaru donosi Garcia Kike u 84. minuti.

Posljednju utakmicu dana odigrala su dva hita ovogodišnje La Lige, Granada i Real Sociedad. Sociedad je na kraju s 1:2 bio bolji pa skače na treće mjesto tablice, dok Granada pada na šesto mjesto s drugim porazom u nizu.

1:2 izgleda pošteno jer je Sociedad taman za toliko bio bolji. Portu je doveo goste u vodstvo u 21. minuti, a Sociedad je i tražio jedanaesterac u 26. minuti nakon igranja rukom. Ipak je VAR rekao da penala nema, a sreća se drugi put osmjehnula Granadi kad je Alvaro Vadillo poravnao iz slobodnog udarca.

Nakon siromašnog drugog dijela činilo se kao da će sve završiti remijem, ali onda Portu zabija svoj drugi pogodak fantastičnim udarcem van šesnaesterca.