Potop Nimesa kod Bordeauxa, "petarda" Bresta protiv Strasbourga

Jan Šneler • utorak, 03.12.2019.

Sjajna tri susreta gledali smo u popodnevnim satima u sklopu 16. kola francuske Ligue 1, a pobjedničke momčadi postigle su zajedno čak 13 pogodaka...

Nalazimo se gotovo na pola sezone, a već je primjetna velika razlika u kvaliteti pojedinih momčadi u francuskoj Ligue 1. Ne govorimo samo o premoći PSG-a, već i o razlici u donjem dijelu tablice. Bordeaux i Brest večeras su briljirali na svojim terenima, dok je Marseille ostvario važnu pobjedu na gostovanju kod četvrtoplasiranog Angersa.

Početak susreta u Bordeauxu nije djelovao kao da ćemo gledati veličanstvenu predstavu na terenu. Naime, susret je prekinut nakon deset minuta jer su navijači došli gotovo na travnjak. Nezadovoljni zbog odnosa s Upravom kluba i oduzimanjem pojedinih poruka kojim su htjeli naglasiti neslaganje s vodstvom, navijači su se odlučili za takav potez. Ipak, susret je nastavljen, nakon podužeg natezanja i djelovanja redarske službe.

Tada su na scenu stupili domaći nogometaši koji su prilično razveselili svoje navijače. Već u 24. minuti Bordeaux je u vodstvo doveo Josh Maja. Desetak minuta kasnije, novi lijepi potez Maje i novi pogodak za domaći sastav. Da je u fenomenalnoj formi, napadač Bordeauxa je pokazao u nastavku susreta.

U 53. minuti postiže hattrick, dok pet minuta kasnije sjajno dodaje za Nicolasa De Previllea koji pogađa za velikih 4:0. Sve je priveo kraju Otavio s dva pogotka u 77. i 87. minuti. Toma Bašić ušao je u igru u 75. minuti umjesto junaka susreta Maje.

Na sjeverozapadu Francuske, navijači Bresta imali su pak veliki razlog za slavlje nakon večerašnje fenomenalne pobjede protiv Strasbourga. Slično kao Maja u Bordeauxu, ovdje je fenomenalan bio Cristian Battocchio koji je postigao tri lijepa pogotka. Inače, domaće je u vodstvo doveo Alexander Mendy u 21. minuti, a nakon serije Battocchija, točku na i postavio je Ferris N'Goma golom iz jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi.

Susret koji bi inače bio u prvom planu zbog visoke pozicije dviju momčadi večeras je malo pao u drugi plan. Angers je na svom terenu dočekao Marseille i upisao već drugi poraz u nizu. Gosti su pobjedom potvrdili drugo mjesto i sad se nalaze dva boda iz PSG-a koji doduše ima dva susreta manje.

Marseille je sve riješio u prvom dijelu. Morgan Sanson lijepo je poentirao u 17. minuti, da bi Dimitri Payet malo prije kraja prvog dijela bio precizan s bijele točke. Domaći nisu loše stajali na terenu, nastojali su nešto kreirati, ali večeras je Marseille bio uvjerljiviji.

Ovaj susret bio je i mini dvoboj hrvatskih nogometaša. U Marseilleu je svih 90 minuta i to na visokoj razini odigrao Duje Ćaleta-Car, dok je Mateo Pavlović za Angers ušao u igru u 71. minuti kada je sve već bilo riješeno.