Večer gostiju u Euroligi, Simon dvoznamenkast u dvoboju velikana

Matej Kačan • subota, 11.01.2020.

Pet utakmica 18. kola Eurolige odigrano je u petak navečer, a na svi susretima slavili su gosti. Najuvjerljiviji je bio CSKA kod Bayerna, a u ostalim utakmicama gledali smo dramu...

U ruskom dvoboju Himki je stalno kod kuće gubio od Zenita da bi se više puta vraćao i na kraju tijesno izgubio. Na poluvremenu je Himki vodio 37:36, ali je sjajnom trećom četvrtinom Zenit otišao na 13 razlika prije zadnjih 10 minuta. U posljednjoj dionici Aleksej Šved je krenuo u ludu seriju i skoro je doveo Himki do preokreta, ali je Zenit ipak nekako uspio spasiti susret i uzeti iznenađujuću 83:81 pobjedu.

Will Thomas je predvodio Zenit s 20 poena i osam skokova, dok je Šved na kraju došao do 30 poena uz pet skokova i šest dodavanja kod poraženih.

Bayern je kod kuće loše krenuo u susret te se vrlo brzo našao u rupi i zaostatku za CSKA iz kojeg se onda valjalo vaditi. Tako je nakon zaostatka od 16 poena na poluvremenu sjajna treća dionica poslužila za rezanje prednosti Rusa, a glavnu riječ su vodili Vladimir Lučić i Greg Monroe. Skoro je Bayern i došao do egal završnice jer je četiri minute do kraja samo 70:69 na Ruse nakon koš-faula Lučića, ali su gosti slobodnim bacanjima iskontrolirali susret, a prednjačio je Mike James s četiri bacanja u posljednje dvije minute.

Upravo je James vodio pobjednike s 27 poena, a 20 je dodao Darrun Hilliard. Kod Bayerna je 20 poena uz deset skokova upisao Greg Monroe.

Ogromnu dramu gledali smo u Francuskoj gdje je Crvena zvezda katastrofalnokrenula u susret te je Asvel nakon deset minuta vodio 30:13. Malo su se gosti konsolidirali u drugoj dionici pa su se mogli pohvaliti da barem zaostatak nije previše rastao te je na poluvremenu 49:30. Nakon što je Zvezda odigrala užasno prvo poluvrijeme, u sjajnoj trećoj dionici je postigla više poena nego u cijelih prvih 20 minuta te je stigla na samo pola koša zaostatka.

Sjajnu obranu zaigrala je srpska momčad u zadnjoj četvrtini, a do preokreta je došlo u zadnjih pet minuta kada su se probudili Vladimir Štimac i novi Zvezdin igrač Kevin Ppunter. U posljednjoj minuti je Zvezda vodila pet razlike, ali radi velike gluposti i Asvel izjednačuje 15 sekundi prije kraja. Lopta je u zadnjem napadu stigla u ruke probuđenog Puntera koji je sekundu i pol do kraja pogodio tricu čistu kao kap za veliki preokret i slavlje Zvezde.

Sjajan je bio Štimac koji je s 21 poenom vodio preokret, a 18 je dodao heroj Punter. Kod Asvela je 17 koševa postigao Adreian Payne.

Utakmicu kola prepunu uzbuđenja su u Barceloni odigrali istoimeni domaćin i Anadolu Efes. Nakon velikog preokreta u posljednjoj dionici Efes je stigao do 15. pobjede i vrha tablice, a morao se vaditi i preokretati nakon što je vodio kroz veliku većinu susreta. Održavao je Efes prednost od šest-sedam poena kroz kompletnih prvih 30 minuta. Nakon 45:42 na poluvremenu ta je razlika podignuta na sedam poena nakon treće dionice koju je Efes dobio s 21:16.

Zanimljivo, svih 16 poena za Barcelonu u to periodu je postigao Brandon Davies, a onda ga Svetislav Pešić neshvatljivo nije stavljao u igru u četvrtoj četvrtini. Barca je u zadnjih 10 minuta krenula s nevjerojatnih i furioznih 14:0 uz tri trice Kylea Kurica te je povela sa 72:66 i činilo se da će ipak do pobjede.

No stvar je u svoje ruke uzeo Shane Larkin koji je pogodio tricu, a onda je pri nerješenom rezultatu s četiri slobodna bacanja donio 86:82 pobjedu svojoj momčadi. Upravo je Larkin vodio Efes s 26 poena, a deset uz osam skokova je upisao Krunoslav Simon. Kod Barcelone je 20 ubacio Davies, od čega već spomenutih 16 u trećoj četvrtini. Pokraj takve predstave Barcinog centra nije se naigrao Ante Tomić koji je uspio tek izgubiti i ukrasti po jednu loptu.

Jednu tijesnu partiju odigrali su i Valencia te Olympiacos, a grčki je velikan kroz srednje dvije četvrtine izgradio prednost od sedam poena koju je u posljednjoj dionici umalo prosuo. No u završnici su odgovornost preuzeli najiskusniji pa su susret u korist Olympiacosa kraju priveli Spanoulis i Printezis za pobjedu 93:91. Baš je Printezis bio prvo ime pobjednika s 18 poena, dok je kod domaćina 23 ubacio legendarni Fernando San Emeterio.